Uzman İçin

18 yaşını doldurmuş olmanız gerekir. Eğer siz de 18 yaşını doldurmuş bir öğrenciyseniz, "Öğrencilere Freelance İş İmkanı" başlıklı yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.
Sitemize üye olmanız ve giriş yaparak profilinize gerekli bilgileri eklemeniz yeterlidir. Profil doluluk oranınız ne kadar yüksek olursa aramalarda o kadar üst sıralarda görünürsünüz ve işverenlerin sizi fark etmesi, tercih etmesi kolaylaşır. Profilinizi oluşturduktan sonra size uygun gördüğünüz işlere teklif verebilirsiniz. Profilinizi oluşturma konusunda desteğe ihtiyacınız varsa "Profilinizi Nasıl Oluşturmalısınız?" başlıklı makalemizden yararlanabilirsiniz.
Hayır, engel değildir. Tam zamanlı çalışırken de kendi işinizi aksatmadan SanalUzman’da freelancer (serbest çalışan) olarak iş yapabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için “Ek Gelir Olarak Freelance!” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. 
Freelance çalıştığınızda seçeneğiniz çok olduğu için; kendinize uygun olduğunu düşündüğünüz, keyif aldığınız işleri yapmakta daha özgür olursunuz. Nerede ve ne zaman çalışacağınızı siz ayarlarsınız. Park, deniz kenarı, ev, cafe gibi yerlerde istediğiniz saatlerde çalışabilirsiniz. Ne kadar iş kabul edeceğinizi siz belirlersiniz ve sabit maaşla çalıştığınızdan daha fazlasını kazanma imkanınız olur. Daha detaylı bilgi için “Freelance Çalışmanın Avantajları” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.
Profilinizi doldurmak için; giriş yaptıktan sonra sitemizin sağ üst tarafında bulunan "Kendini Tanıt" butonuna tıklayabilir veya hemen yanındaki kullanıcı menünüzden "Profil" seçeneğine tıklayarak profil sayfanıza ulaşabilirsiniz.
Bana Özel > Profil sayfanızdan, istediğiniz bilgilerin girişini yaparak oluşturbilirsiniz. Profilinizin doluluk oranı ne kadar yüksek olursa; aramalarda o kadar üst sıralarda görünürsünüz. Böylece işverenler tarafından fark edilmeniz ve tercih edilmeniz kolaylaşır. Profilinizi oluştururken dikkat etmeniz gerekenler için “Profilinizi Nasıl Oluşturmalısınız?" başlıklı yazımıza göz atmanızı öneririz.
Profil bilgilerinizi doldururken Saatlik Ücret (TL/sa) bölümünü boş bıraktığınız sürece bu yazısı görünecektir. Düzenleme yapmak için profil fotoğrafınızın göründüğü alandaki kalem işaretine tıklayabilir, ilgili alana saatlik çalışma ücretinizin ne kadar olduğunu yazıp "Kaydet" butonuna tıklayarak kaydedebilirsiniz.
Profilinizi kimlerin görebileceğini Bana Özel > Ayarlar sayfanızdaki "Görünürlük" bölümünden ayarlayabilirsiniz. Herkes, Sadece Üyeler veya Gizli (Sadece Teklif İstediğim / Verdiğim Üyeler) seçeneklerinden birini seçebilirsiniz. Ayrıca, standart üyelere profiliniz sınırlandırılmış olarak gösterilmektedir. Pro ve Platinum üyeler tamamını görebilir.
Hizmet verebileceğiniz ana kategoriler; Yazılım & Teknoloji, Bilişim & Ağ, Veri Bilim & Analiz, Grafik Tasarım, Yazı & Çeviri, Danışmanlık, Müşteri Hizmetleri, Satış & Pazarlama. Alt kategorileri görmek için lütfen tıklayın.
Profilinizde uzmanlık alanlarınızı belirtmeniz, yeteneklerinizi ve aldığınız eğitimleri / sertifikaları, katıldığınız seminerleri vb. eklemeniz yeterli olacaktır.

Sitemizde profilinizi oluşturduktan sonra, arama çubuğundan arama yapabilir, iş listesi sayfasından işleri inceleyebilir, filtreleme yaparak dilediğiniz işverenlerden teklif isteyebilirsiniz. Daha önce sitemiz üzerinden iş yaptığınız bir işveren varsa ve yine aynı işverenle çalışmak istiyorsanız açtığı ilanları inceleyip kendinize uygun olanlarına teklif verebilirsiniz. Aynı zamanda anasayfamızda uzman olarak yer alabilir, işverenlerin size ulaşmasını kolaylaştırabilirsiniz. Profil doluluk oranınızın %50 ve üstünde olması da aramalarda görünmenizi sağlar ve işverenler size rahatlıkla ulaşabilir. Dilerseniz "Profilinizi Nasıl Oluşturmalısınız?" başlıklı makalemizden yararlanabilirsiniz.

SanalUzman'a üye olduktan sonra, Bana Özel > Profil sayfanızdan profilinizi oluşturup iş arama çubuğundan veya kategorilerden iş bulabilir, size uygun olduğunu düşündüğünüz işlere teklif gönderebilirsiniz. İşverenlerden size gelen teklif isteklerini de değerlendirebilirsiniz.
Anasayfamızın en üstünde yer alan arama çubuğundan arama yapabilir, iş listesi sayfamızdaki işlere göz atabilir ve sol tarafındaki kategori alanından filtreleme yapabilirsiniz. Anasayfamızdaki "Son Eklenen İşler" bölümünü de inceleyebilirsiniz. İş listesi sayfasına gitmek için lütfen tıklayın.
İş ilanlarıyla ilgili her türlü sorunuzu işverene sitemiz üzerinden mesaj göndererek sorabilirsiniz. İlgili işin iş detay sayfasının sağ tarafında, "İşveren Hakkında" bölümü bulunmaktadır. Buradaki "Mesaj Gönder" butonuna tıklayarak işverene mesaj gönderebilirsiniz.
İş ilanları işveren tarafından oluşturulur ancak tarafımızdan incelenerek yayına alınır. İlgilendiğiniz iş ile ilgili sorularınız olursa, ilgili işin işverenine sitemiz üzerinden mesaj göndererek sorabilirsiniz.
İşveren, açtığı iş ilanında dilerse bütçe belirtebilir ancak siz bu bütçeyi göz önünde bulundurarak ve "Teklif Ver" butonunu kullanarak işverene teklif gönderebilirsiniz. Belirtilen ücret sizin için uygun olsa ve aynı teklifi verecek olsanız da, sürecin başlaması için her halukarda teklif göndermeniz gerekmektedir.

İlgilendiğiniz iş için işverene "Teklif Gönder" butonunu kullanarak teklif gönderebilirsiniz. Bu teklif, işverenin belirttiği bütçeden farklı bir teklif olabilir. (Bazı işverenler bütçe belirtirken bazıları belirtmemektedir.) İşveren bu teklifi kabul edebileceği gibi, pazarlık etmek istiyorsa kendisi de "Uzmana Yaz" butonu aracılığıyla size ulaşabilir.

Bana Özel > İşler > Yaptığım İşler alanından, ilgili işe ait "Seçenekler > Bir İşlem Seçin" bölümünden "İşverene Yaz" seçeneğini seçerek mesajınızı işverene gönderebilirsiniz.

Teklif vermek; standart üyeler için 20 işe kadar ücretsiz, PRO üyeler için 50 işe kadar ücretsiz, Platinum üyeler için ise ücretsizdir. Üyelik çeşitleri ve avantajları hakkında bilgi almak için lütfen tıklayın.
Üyelik aktivasyonunuzu yapıp Bana Özel > Ayarlar sayfanızdan üyelik doğrulamalarınızı tamamladıktan sonra,  ister arama çubuğundan ister kategorilerden kendinize uygun işi bularak veya işverenlerden gelen teklif isteklerini Bana Özel > Teklifler > Gelen Teklifler bölümünden değerlendirerek “Teklif Ver” butonu aracılığıyla teklif verebilirsiniz.
İşverene teklif gönderme sırasında teklifinizi yazdığınızda, işverenin yatıracağı ödemeden kesilecek hizmet bedelini ve elinize geçecek miktarı görebilirsiniz. Sistem üzerinden işverenle aranızda yapacağınız Eser Sözleşmesi'nden de ödeme miktarını, ödeme planını, hizmet bedelini ve kazancınızı görebilirsiniz.
Evet, bu durumda işverene, teklifte düzenleme yaptığınıza dair bildirim gitmektedir.

Verdiğiniz teklif, ilgili işin işvereni tarafından değerlendirilir ve işveren seçim yapmak için başka uzmanlardan da teklif bekliyor olabilir. İş ilanında belirtilen işin başlangıç tarihinden önce cevap verecektir, ancak beklentisini karşılayacak teklifin gelmemesi halinde sürecin uzama ihtimali vardır. 

Evet, çalışma zamanlarınızı ayarlayarak birden fazla işverene iş yapabilirsiniz. Bu durumda, SincApp’ı kullanarak her çalışmaya ait veriyi ayrı ayrı tutmanız gerekmektedir. 
Evet; SanalUzman'da tek üyelikle hem iş yaptırabilir hem iş alabilirsiniz.
SanalUzman Güvenli Ödeme Sistemi'nde işverenin yaptığı ödeme direkt uzmana gönderilmez, havuz hesabında bekletilir ve uzmanın tesliminden sonra işverenin işi onaylamasıyla uzmana aktarılır. Herhangi bir anlaşmazlık durumunda hakemliğimize başvurulabilir. Daha detaylı bilgi için lütfen "SanalUzman'da Güvenlik Nasıl Sağlanır?" başlıklı makalemize göz atın.
SincApp, sadece uzmanların bilgisayarlarına kurdukları bir uygulamadır. Bu sayede; çalışmaya başladıklarını bildirebilir, çalışma boyunca uygulamayı açık tutarak işlerine ait ekran ve dilerlerse kamera görüntülerini, çalışma saatlerini, çalışırken kullandıkları programları sistemde tutabilirler. Bu verileri sadece ilgili işin işvereni ile uzmanı görebilir. İşverenler diledikleri zaman Bana Özel > Yaptırdığım İşler bölümündeki İşlem menüsünden "İşi İzle" seçeneğini seçerek işin hangi aşamada olduğunu görebilir, uzmana fikirlerini iletebilirler. SanalUzman’ın hakemliğine başvurulan durumlarda da bu çalışma verilerine başvurulur.
Uzman olarak SincApp'ı bilgisayarınıza indirip kurduktan sonra, her çalışmanın başında ilgili iş üzerinden "Çalışmayı Başlat"a tıklamanız, çalışırken açık tutmanız ve bitirirken "Çalışmayı Durdur"a tıklamanız yeterlidir. Mola verdiğinizde de durdurabilirsiniz. Aynı anda farklı işverenlere farklı işler yapıyorsanız, her biri için ayrı veri tutmanız gerekmektedir. Bana Özel > İşler > Yaptığım İşler alanındaki Seçenekler > Bir İşlem Seçin > İşi İzle bölümünden verilerinizi görebilirsiniz.
Sitemizde SincApp kullanımı zorunlu değildir ancak işveren iş ilanında SincApp kullanılmasını şart koşmuşsa yani ilanda "SincApp kullanılmalı" yazıyorsa kullanmanız gerekmektedir. Kullanmak istemiyorsanız, işverenle sitemiz üzerinden mesajlaşabilir veya SincApp kullanımını tercihinize bırakan işverenlerin iş ilanlarına teklif verebilirsiniz. SincApp'ı kullanmak hem haklarınızı korumak hem de işverenler tarafından daha çok tercih edilmek açısından sizin yararınızadır. İşveren veya siz herhangi bir anlaşmazlık yaşayarak hakemliğimize başvurduğunuzda SincApp verileri incelenmektedir. Detaylı bilgi için lütfen tıklayın.
Evet, Mac bilgisayarınızda da SincApp'ı kullanabilirsiniz.
Anasayfamızın sağ üst tarafında yer alan SincApp ikonuna (SincApp Nedir?) tıklayarak veya yine anasayfamızda yer alan "SincApp Nedir?" alanından ilgili sayfaya ulaşarak "SincApp İndir" butonuna tıklayabilirsiniz.

İşlemleri site üzerinden yapmanız, sizin güvenliğinizi sağlayabilmemiz için önemlidir. Site dışından yürüttüğünüz işlerde herhangi bir sorun yaşamanız halinde, size yardımcı olabilmemiz mümkün olamamaktadır. Sitemizi kullanmanız halinde güvenli ödeme ve hakemlik sistemlerimizden, SincApp adlı uygulamamızdan, ayrıca size sağladığımız tüm avantajlardan yararlanma imkanınız olur. Bu nedenle; site dışında gelişecek iletişime izin vermemenizi öneririz. İşlerinizi site dışından yürüttüğünüzün tespit edilmesi halinde ise, üyeliğiniz askıya alınacaktır. Göstereceğiniz hassasiyet için şimdiden teşekkür ederiz.

İşveren ve uzmanın herhangi bir nedenden dolayı aralarında anlaşamamaları durumunda başvurdukları bir sistemdir. SanalUzman Hukuk Departmanı, işin fiyatına göre belirlenen hakemlik ücreti karşılığında, avukat ve bilirkişi yardımı ile uzmanın SincApp sayesinde tuttuğu çalışma verilerinden yararlanarak (uzman SincApp'ı kullanıyorsa), durum değerlendirmesi yapar ve uzlaşmayı sağlar, işlemi en doğru şekilde sonuçlandırır.
SanalUzman hakemlik ücreti; standart üyelikte 3.000 TL'lik işe kadar 25 TL'dir, 3.000 TL'nin üzerindeki işlerde iş bedelinin %2'si kadardır. PRO ve Platinum üyeliklerde 3.000 TL'lik işe kadar ücretsizdir. Hakemlik ücreti, hakemliğe başvuran kişi tarafından ödenir. Üyelik çeşitleri ve avantajları hakkında bilgi almak için lütfen tıklayın.
Hakemlik ücretini, hakemliğe başvuran kişi öder.
Bana Özel > Yaptırdığım İşler bölümündeki ilgili işe ait İşlem menüsünden “Hakemliğe Başvur” seçeneğini seçerek başvurunuzu yapabilirsiniz. Hakemlik karşılığında, işin fiyatına göre belirlenecek bir ücret alınacaktır.
Bana Özel > Yaptığım İşler bölümündeki ilgili işe ait İşlem menüsünden “Feshet” seçeneğini işaretleyerek iş akdini feshetme talebinizi oluşturabilirsiniz. Talebiniz işverene bildirilecek ve onaylaması durumunda karşılıklı olarak feshedilecektir.
İşverenin iş açıklamasında belirttiği sürede işi teslim etmeniz gerekmektedir. Eğer işi belirtilen sürede bitiremezseniz, Bana Özel > Yaptığım İşler bölümündeki ilgili işe ait İşlem menüsünden "Ek Süre Talep Et" seçeneğini seçerek işverenden ek süre talep edebilirsiniz. Devam edebilmeniz için işverenin talebinizi kabul etmesi gerekmektedir; bunun için ek ücret ödemez.
İşi belirtilen sürede bitiremezseniz, Bana Özel > Yaptığım İşler bölümündeki ilgili işe ait İşlem menüsünden “Ek Süre Talep Et" seçeneğini seçerek işverenden ek süre isteyebilirsiniz. Devam edebilmeniz için işverenin talebinizi kabul etmesi gerekmektedir; bunun için ek ücret ödemez.
Bana Özel > İşler > Yaptığım İşler alanından Seçenekler > Bir İşlem Seçin bölümünden "İşi Teslim Et" seçeneğini seçtiğinizde teslim sayfasına yönlendirileceksiniz.
Teslim ettiğiniz iş işveren tarafından onaylandıktan sonra; işverenin yaptığı ödeme, SanalUzman hizmet bedeli kesilerek, tanımlamış olduğunuz hesaba aktarılır. Hizmet bedeli; standart üyeler için %18, PRO üyeler için %15, Platinum üyeler için %12'dir. Hizmet bedelini, işverenle aranızdaki Eser Sözleşmesi'nden de görebilirsiniz. Üyelik çeşitleri ve avantajları hakkında bilgi almak için lütfen tıklayın.
1 Haftadan uzun sürecek işlerde ödemenin haftalara bölünmesi; memnun kalmama ve devam etmek istememe durumlarında hem ödeme açısından işvereni korumak hem de emeği açısından uzmanı korumak içindir. Böylece birlikte çalışmaktan vazgeçme durumunda her iki taraf da zaman kaybetmeden ve mağdur olmadan başka kişilerle çalışmaya devam edebilirler. Aynı zamanda işin haftalara bölünerek çalışılması uzmana kolaylık sağlamakta, verimliliğini arttırmaktadır.
Eser Sözleşmesi'ndeki iş planında göründüğü haliyle işi bölerek çalışıp, her hafta için belirtilen teslim tarihlerinde teslimlerinizi yapmanız gerekmektedir çünkü ödemenizin haftalık aktarılabilmesi için işverenin her haftanın işi için ayrı ayrı onay vermesi gerekmektedir. Eğer işin şekli bu tür bir teslime uygun değilse, tamamını bitirip teslim edene kadar, ne yaptığınızın raporunu iş teslimi olarak teslim tarihlerinde sunabilirsiniz.
Hizmet bedeli uzmana faturalandırılır.
Anasayfamızda uzman olarak yer almak standart üyelik için 25 TL'dir, PRO ve Platinum üyelikler için ise ücretsizdir. Üyelik çeşitleri ve avantajları hakkında bilgi almak için lütfen tıklayın. Anasayfamızda yer almak için İletişim bölümümüzden bize ulaşabilirsiniz.
Sosyal medya hesaplarımızda uzman olarak reklam vermek standart üyelik için 10 TL'dir, PRO ve Platinum üyelikler için ise ücretsizdir. Üyelik çeşitleri ve avantajları hakkında bilgi almak için lütfen tıklayın. Reklam vermek için İletişim bölümümüzden bize ulaşabilirsiniz.