Post

2019’a Damga Vuracak Teknolojik Trendler

Markalar için dijitalleşmenin ya da dijital dönüşümün bir seçim olmaktan çıkıp zorunlu hale geldiği günümüzde, çağın gerisinde kalarak yok olmaya mahkum olmak istemeyeceğinizi biliyoruz. Üstelik dönüşüme ayak uydurmak da yetmiyor, dönüşümü başlatan taraf olmak gerekiyor. Bunun için de teknolojik gelişmeleri takip etmek, trendlere ve zamanın ruhuna uymak büyük önem taşıyor. Biz de SanalUzman ailesi olarak size destek olmak istedik ve 2019 teknoloji trendleri nelerdir?; sizin için derledik.

 

2019 Teknoloji Trendleri

 

Al (Artifical Intelligence) – Yapay Zeka

Akıllı telefonlarla, akıllı TV’lerle vb. hayatımıza girmeye başlamış olan yapay zeka, insanların günlük olarak yaptıkları işleri yazılım desteği ile yapan makinelerdir. Yapay zekalar; problem çözebilir, sebep – sonuç ilişkisi kurabilir, objeleri manipüle edebilir ve insan beyni tarafından gerçekleştirilebilen birçok karışık işlemi çok daha kısa sürede ve düşük enerji / maliyet ile yapabilir. Böylece; insanlar da makinelerin yapabileceği işlerle vakit kaybetmek yerine; insani değerler tarafından yönetilmesi gereken, duygusal zekaya ihtiyaç duyan işlere yönelebilirler.

 

Blockchain

Kriptografi kullanılarak güvenli hale getirilen, bloklar denilen, kendi içinde kriptolanmış “zaman bilgisi ile birlikte” yapılan işlem bilgilerini tutan, hiçbir bloğun yerinin değiştirilemediği, sürekli büyüyen bir kayıt listesi olan Blockchain teknolojisi, 2019’da pek çok alanda kullanılmaya başlanacak gibi görünüyor.  Bunlardan bazıları; Bitcoin dışında aracısız para alışverişi, daha güvenli e-posta gönderimi ve telefon görüşmeleri, güvenli oy kullanımı, e-ticaret olarak sayılabilir.

 

Internet of Things (IoT) – Nesnelerin İnterneti

Nesnelerin İnterneti deyince akla gelen, en çok tercih edilen ürünler arasında; “endüstriyel internet, akıllı evler, akıllı şehirler, akıllı kıyafetler” yer alıyor. Şimdilik yeni ve yetkisiz erişimlere açık, kafa karıştırıcı bir yapıya sahip olması nedeniyle biraz uzak duruluyor olsa da, ilerleyen yıllar için ciddi bir potansiyele sahip olduğu ve dönüşüm geçirerek hayatımızda yer alacağı görülebiliyor.  

 

Virtual & Augmented Reality (Sanal & Artırılmış Gerçeklik)

VR Teknolojisi ile AR Teknolojisi, birbirinden ayrı düşünülmesi gereken iki farklı teknoloji olarak karşımıza çıkmaktadır.

İletişim ve eğitim alanlarında kullanılabilecek başarılı bir teknoloji olan Sanal Gerçeklik (VR), sanal ortam içerisinde gerçekçi resimler ve sesler aracılığıyla, hatta kişinin sanal ortamda hareket etmesi gibi fiziksel algılar da oluşturarak; gerçekten o ortamın içindeymiş gibi hissedilmesini sağlar.

Yapay zeka (Al) ile birlikte savunma sanayi için ülkeler adına önemli rol oynayacağı tahmin edilen Artırılmış Gerçeklik (AR) ise; gerçek dünyadaki görüntülerin, bilgisayar ile oluşturulan görüntü, ses, GPS verileri ile desteklenerek meydana getirilen, canlı veya dolaylı fiziksel görünümlerdir.

 

Big Data (Büyük Veri)

Standart yöntemlerle saklanamayacak ve işlenemeyecek kadar büyük ve karmaşık veri gruplarından oluşan bir teknoloji olan Big Data, içerisinde verinin kendisine ek olarak; ilgili veriye ait analiz, istatistik, görselleştirme, güncelleme, sorgulama ve transfer bilgilerinin gizlilik kayıtlarını da bulundurur. Veri işleme ve yönetimi konusunda oluşabilecek sorunların çözümünde Big Data kullanılır. Başlıca Big Data uygulamalarına örnek vermek gerekirse; “Apache Hadoop, NoSQL, Sqoop” sayılabilir. Piyasadaki yeteneklerin keşfedilmesinde de Big Data önemli rol oynayacaktır. Öngörülere göre 2019’da Big Data konusunda büyük gelişmeler olacaktır.

 

Cloud Computing (Bulut Bilişim)

Paylaşılan bütün verilere, firmaların internet aracılığıyla ulaşabilmesini sağlayan bir teknoloji olan Bulut teknolojisi; veri depolama alanları, sunucular, veritabanları, yazılım ve ses, telefon, çağrı merkezi gibi hizmetlerin, internet üzerinden paylaşılmasına imkan tanır. Kullanıcılar verilere erişir ve kullanım oranlarına göre ücretlendirilir; firmaların kendilerine ait sunucu bulundurma zorunluluğu yoktur. Dolayısıyla; satın alma, bakım, yer kiralama maliyetleri düşünüldüğünde, Bulut Bilişim Hizmetleri önümüzdeki birkaç yıl içinde vazgeçilmez bir servis haline gelecektir.

 

2019 Dijital trendleri arasında; 5G Mobil Uygulamalar, Chatbots’lar, Yapay Zeka Destekli Çözümler, Akıllı Hoparlörler, E-Spor Ekonomisi, Online Eğitimler, Sesli Aramalar, Video İçerikler de önemli yer tutmaktadır.

 

SanalUzman  Ekibi

SanalUzman Ekibi

İşverenle uzmanı buluşturan e-ticaret platformu

Henüz yorum bulunmamaktadır.

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.