Post

Esnek Çalışma Modeli, Kadınların Hayatını Değiştiriyor!

Esnek çalışma modeli hem işverenler hem çalışanlar için birçok avantaja sahip. Bundan en çok faydalananlar da kadınlar. Mesai saatlerinin 9 – 6 olması ve haftanın 5 – 6 günü çalışılması, çok sayıda sorumluluğu olan, özellikle de anne olan kadınları zorluyor; dolayısıyla kadın işgücünün istihdama katılışında azalma oluyor. Bu nedenle, kadınların işgücüne katılımlarını arttırmak için yapılabilecekler arasında “esnek çalışma” ya da “freelance çalışma” gibi iş modelleri önemli yer kaplıyor.

Kariyer.net’in yaptığı ve 20 bin kişinin katıldığı anket katılımcılarının %65’i, esnek çalışma saatleri sayesinde kadın istihdamının artacağını düşünüyor. Yine aynı ankette kadın istihdamını arttırmak için neler yapılabilir? sorusuna verilen cevaptan %65’i “esnek çalışma saatleri” olurken, %35’i “daha yüksek ücretler” oldu. Anketteki “iş hayatında kadınlar için pozitif ayrımcılık hangi şekilde daha fazla yarar sağlar?” sorusuna katılımcıların %56’sı “daha esnek çalışma saatleri” ve %44’ü “daha fazla eğitim ve gelişim fırsatı” cevabını verdi. Katılımcılara, “kadınların iş yaşamındaki koşullarının iyileşmesi için İK’cılar neler yapmalı?” sorusu da yöneltildi ve katılımcıların %46’sı “annelik durumunda daha fazla esneklik sağlamalı”, %38’i “yöneticilik için fırsat eşitliği sağlamalı”, %16’sı ise “ücretlerde eşitlik yaratmalı” cevabını verdi.

OECD’in “Kadınlar ve Geleceğin Çalışma Modeli” raporuna göre de; esnek çalışma fırsatlarının ve koşullarının sağlandığı ülkelerde kadın istihdam oranları daha yüksek.

Araştırma sonuçları gösteriyor ki; esnek çalışma ile ilgili tercihler, diğerlerinin önüne geçiyor. Bu da demek oluyor ki; kadın dostu çalışma modeli olan esnek çalışma, kadınları ileriye götürecek. Şimdi; kadınlar neden esnek çalışma modelini tercih ediyor?, inceleyelim…

 

Esnek Çalışma Modelinin Kadınlar için Avantajları Nelerdir?

 

 

Esneklik Sağlıyor

Birkaç saatten, haftada birkaç günden veya dönemsel çalışmalardan oluşan esnek süreli çalışmalar; çeşitli nedenlerle geleneksel çalışma sisteminde yer alamayan kadınların, aktif olarak iş hayatına katılmasını sağlıyor.

 

Network Oluşturma Fırsatı Veriyor

Birden fazla projede yer alma imkanı sağlayan esnek çalışma ya da freelance çalışma modelleri, farklı şirketlerde görev alma, çok sayıda profesyonelle tanışma, böylece network oluşturma fırsatları sayesinde kadınların tercihi durumunda.

 

Eşitliğe Katkı Sağlıyor

Tecrübeyi ve performansı ön planda tutan esnek çalışma modeli; özellikle kadın profesyoneller açısından, önyargılar olmaksızın eşitlikçi bir model sunuyor. Bu durumun, uzun vadede kadın ve erkek çalışanlar arasındaki maaş farkını da ortadan kaldıracağı belirtiliyor.

 

Kadınlara, Uzmanlıklarından Faydalanma İmkanı Tanıyor

Günümüz iş hayatında teknik özelliklerin yanında, sosyal beceriler de önem kazanıyor. İletişim kabiliyeti, ikna gücü, yeniliklere adapte olma, ekip çalışmalarını yönetebilme gibi alanlarda kadın profesyonellerin güçlü olduğu görülüyor ve araştırmalar da bunu doğruluyor. Esnek çalışma modeli de kadınlara, güçlü oldukları bu yönleri daha çok kullanma, geliştirme, kariyerlerini istedikleri gibi yönlendirme imkanı tanıyor.  

 

 

Esnek çalışma kadınlar için avantajlı mı?, hep birlikte inceledik. Sizlerin de fark edeceği gibi, esnek işgücü modelinin kadınlara etkisi oldukça olumlu. Esnek çalışmanın kadınlara faydaları nedeniyle de, kadınların talebi esnek çalışma oluyor ve tercih edilme oranı her geçen gün artıyor.

“2018 Kadını İşgücü Raporu” sonuçlarına bakıldığında, önümüzdeki beş yıl içinde 13 milyon kadının geleneksel işlerden ayrılıp serbest çalışan olabileceği öngörülüyor. Diğer bir araştırmaya göre ise 2019'un başında İngiltere’de 2 milyon kadının bağımsız çalışması bekleniyor. Bu noktadan hareketle; esnek çalışmanın annelere faydaları da değerlendirildiğinde, 2019 yılında esnek ve freelance çalışma modellerindeki özellikle kadın uzman sayılarında artış olacağını tahmin etmek zor değil.

 

 

Endonezya’da Esnek Çalışma Düzenlemesi

Endonezya’da da esnek çalışma uygulaması planlanıyor. Endonezya İşgücü Bakanı Hanif Dhakiri, kadınların işgücüne katılımlarını arttırmak ve endüstriyel dünyanın büyük değişikliklerine uyum sağlayabilmek amacıyla, esnek çalışma düzenlemesine ihtiyaç olduğunu belirtti. Mevcut düzenlemedeki çalışma saatlerinin, ev işi sorumluluğu ve kariyer açısından kadınların üzerinde çifte baskı yarattığını ve bu durumun kadınları, iki seçenekten birini seçmeye zorladığını da sözlerine ekledi.

 

Siz de bir kadın olarak bu çalışma modellerinden faydalanmak istiyorsanız, sitemize üye olup profilinizi doldurarak; istediğiniz yerde istediğiniz zamanda size uygun olan freelance iş ilanlarına teklif vermeye başlayabilirsiniz.

 

 

SanalUzman  Ekibi

SanalUzman Ekibi

İşverenle uzmanı buluşturan e-ticaret platformu

Henüz yorum bulunmamaktadır.

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.