Post

2019 Grafik Tasarım Trendleri Nelerdir?

Grafik tasarım trendleri; trendler konusunu işlerken mutlaka ele alınması gerekenlerden. Henüz 2019 grafik tasarım trendleri ile ilgili bir araştırma yapmadıysanız ya da bilgilerinizi tazelemek istiyorsanız; sizi makalemizi okumaya davet ediyoruz. İster bir grafik tasarımcı olun ister hobi olarak grafik tasarım ile ilgileniyor olun, makalemizi okuyarak güncel grafik tasarım trendleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

2019 Grafik Tasarım Trendleri

Bu yıl açık kompozisyonlar, 3D tasarımlar, tipografi kullanımı, asimetrik düzenler, uçan ve yüzen nesne görüntüleri ile anti yerçekiminin kullanımı, gerçek ile hayalin bir araya getirilmesi, canlı renklerin ve rüya renklerinin kullanımı, canlı renkler ile farklı bir gerçeklikteymiş hissinin yaratılması, 2019 rengi olan canlı mercan renginin kullanımı, metalik ve parlaklık etkisinin yaratılması, sıvı ve sıvı etkisinin verilmesi, arka planda metin kullanımı, alternatif sanatın fırça darbeleri, boyamalar, ışıklar, karalamalar halinde kullanımı, modern retro tasarımları, minimalizm; tasarımlarda sıklıkla rastlayacaklarımız arasında yer alıyor. Poster trendleri arasında da; çizgisel illüstrasyon, sıvılaştırma, tipografik poster, gerçek nesneler ve kolaj anlatımı, renk geçişleri bulunuyor. Örneklerle göz atmaya ne dersiniz?

 

Açık Kompozisyon

Bitmiş tasarım hissi vermek için önceleri çokça tercih edilen çerçeveler, son zamanlarda yerini nesnenin ya da resmin bir kısmını gösteren açık kompozisyonlara bıraktı. İzleyicinin hayal gücüne dokunarak devamında ne olduğunu merak etmesini sağlayan bu açık kompozisyon tercihi, 2019 boyunca devam edecek gibi görünüyor.

 

3D Tasarım

Son birkaç yıldır kalıcı bir trend olarak kendini gösteren, izleyiciyi tasarımın içine çeken 3D; 2019’da da web tasarımlar dahil olmak üzere yine yerini koruyor.

 

Tipografi

Tipografi kullanımı; 2019’da kendini “3D Tipografi, Anahat Tipografi, Maxi Tipografi” olarak gösteriyor. Sadece 3D Tipografi bile; izleyicileri yepyeni bir dünyaya çekmeyi sağlamasıyla, tasarımcıların doğaçlama yapmasına imkan vermesiyle, 2019 trendleri deyince ilk akla gelenlerden.

 

Asimetrik Düzenler

Tahmin edilebilir katı ızgara tabanlı tasarımlar, yerini daha fazla kinetik enerji ve hareket sağlayan asimetrik tasarımlara bırakıyor.

 

Anti Yerçekimi: Uçan ve Yüzen Nesneler

Yerçekimsiz ortamda hareket eden nesnelerin tasarımlara dahil edilişi izleyicilere özgürlük duygusu veriyor, açık kompozisyonla birlikte kullanılarak da yeni bir dünya yaratıyor. Yerçekimine karşı tasarımların ambalaj sunumlarında kullanılması; ürünün farklı bir dünyadan geldiği hissini uyandırıyor, merakı arttırıyor, fütüristik hisleri uyandırıyor, sıradan bir ürünü olağanüstü hale getiriyor.

 

Gerçek ile Hayalin Birleşmesi

Bu yıl; gerçek ile hayal arasındaki köprüyü kuran, tasarımcıların hayal güçlerini zorlayacakları tasarımlar ön planda. Etkili olmaları sebebiyle özellikle sosyal medyada, posterlerde, afişlerde sıkça karşımıza çıkacak diyebiliriz.

 

Canlı Renkler ve Rüya Renkleri

Canlı renkler, degrade renk geçişleri, alternatif bir evrende olma hissi veren fütüristik renkler, 3D’nin modaya uygun canlı renk geçişleri hatta tipografi ile birleştirilmesi; 2019 grafik tasarım trendleri içinde önemli yer tutuyor.

 

Metalik ve Parlaklık Etkisi: Altın, Gümüş, Yanardöner

Altın ve diğer metal elementler; özellikle 3 boyutlu tasarımlarda tercih edilen, parlaklık katarak ürünlerin daha pahalı ve özel görünmesini sağlamada faydalanılan unsurlar olarak göze çarpıyor.

 

Sıvı ve Sıvı Etkisi

Sıvılaştırma efektinden yararlanmak ve bunlara neon renkleri eklemek, sıvıdan esinlenilen desenler kullanmak; böylece tasarımları görsel açıdan zenginleştirmek, web tasarımlarında da sıvı elementleri ve efektleri tercih edip bunları açık kompozisyonlarla birleştirerek hayali ve mistik görünümler elde etmek de yine 2019 yılının grafik tasarım trendleri söz konusu olduğunda söylemeden geçmemek gerekenlerden…

 

Arka Plan ile Metin

Kimilerine göre “retro”, kimilerine göre genç ve isyankar görünen “arka planda metin kullanma eğilimi” de 2019 trendleri içinde bulunuyor.

 

Alternatif Sanat: Fırça Darbeleri, Boyamalar, Işıklar, Lekeler, Karalamalar

Doğaçlamaya oldukça müsait olan freestyle çizimler, renk lekeleri, karalamalar, kaotik vuruşlar; sıra dışı, eğlenceli tasarımlar için ideal. Bu trend; paket tasarımlarına da metalik etki gibi eğilimlerle birleşerek giriyor, ambalaj tasarımlarını sıkıcı olmaktan çıkartıp ilgi çekici hale getiriyor.

 

Modern Retro Tasarımlar

Geçmiş yıllara ait bir öğenin günümüze uyarlanmasını sağlayan retro tasarımlara; logolarda, ambalajlarda, web tasarımlarında rastlamak mümkün. Özellikle retro yazı biçimi, çok başvurulan yöntemlerden.

 

Minimalizm

20. yüzyılda ortaya çıkan, günümüzde de popülerliğini koruyan minimalizm; sadelik ve fonksiyonellik özellikleri ile 2019 yılında da ön plana çıkıyor.

 

2019 Yılının Rengi

Her yılın tasarımı, o yılın renginden ilham alıyor. Renk diktatörü Pantone’nin açıkladığı 2019 rengi ise; “canlı mercan” rengi. Dolayısıyla 2019’da web tasarımlarından ambalaj tasarımlarına, baskı tasarımlarına kadar grafik tasarımın her alanında bu rengi göreceğiz.

Pantone: 16-1546 TPX
RGB: 250 114 104
HEX/HTML: FA7268

Siz de bir grafik tasarımcıysanız, sitemizde freelance çalışarak tecrübelerinizi paraya çevirmek için hemen üye olup profil bilgilerinizi doldurun, size uygun iş ilanlarına teklif vermeye başlayın.

SanalUzman  Ekibi

SanalUzman Ekibi

İşverenle uzmanı buluşturan e-ticaret platformu

Henüz yorum bulunmamaktadır.

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.