Post

Bir Freelancer Hikayesi…

Freelance çalışmak isteyenler ve freelance iş yaparken motivasyona ihtiyaç duyanlar için; ilham verici freelancer hikayelerini paylaşmaya devam ediyoruz. Daha önceki freelancer hikayelerine, makalemizin sonunda yer alan linklerden ulaşabilirsiniz. Bu makalemizde ise İnsan Kaynakları Uzmanı Elif Şen’i tanıyacak, hikayesine şahitlik edeceğiz. Hemen başlamaya ne dersiniz?

 

Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Haliç Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra, stajımı İnsan Kaynakları üzerine yaptım ve staj bitiminde “İdari İşler ve İnsan Kaynakları Sorumlusu” olarak çalışmaya başladım. Çalıştığım yerden ayrıldığımda hayallerimi gerçekleştirmek için İç Mimarlık okudum. Bu arada hem İnsan Kaynakları alanında çalışmalarıma devam etmek hem de İç Mimarlık alanında okurken kendimi geliştirmek amacıyla, her iki dalda da  freelance çalışan olarak internet üzerinden iş almaya başladım.  Proje bazlı çalıştığımı bilenlerin tavsiyesiyle SanalUzman.com’la tanıştım. Böylece, bir süreliğine başladığım proje bazlı iş serüvenim ilerleyerek devam etti. Site üzerinden işler alıp başarılı oldukça, farklı projelerde yer almak daha da keyif vermeye başladı; aldığım keyif arttıkça başarım da arttı. Şimdi ise; SanalUzman’da serbest çalışan olarak başladığım görevime tam zamanlı olarak devam ediyorum.

 

Freelance işler almaya devam ediyor musunuz?

Evet. Bir firmaya bağlı olarak çalışmak, freelance çalışmaya engel değil. Freelancer olmak; istediğiniz yerden istediğiniz zamanda çalışma özgürlüğünü verdiği için; bir yandan tam zamanlı çalışırken bir yandan da yine SanalUzman üzerinden ek iş almaya devam ediyorum. Bu sayede hem kendimi farklı projelerde geliştirme imkanım oluyor hem de ek gelir elde ediyorum.

 

 

Freelance çalışmalarınızda SanalUzman’ın size sağladığı en büyük avantaj nedir?

Güvenli bir iş platformu aracılığı olmadan freelance iş yapanların karşılaştıkları en büyük zorluklardan biri, “işi teslim edip parayı alamamak.” SanalUzman öncesinde yaptığım işlerde ben de defalarca aynı sıkıntıyı yaşadım. SanalUzman’ın bana sağladığı en büyük avantaj; “ödeme garantisi” güvencesi oldu. Güvenli Ödeme Sistemi, Hakemlik Sistemi, SincApp Uygulaması (SanalUzman İnceleme Aplikasyonu) sayesinde hem işverenler hem de uzmanlar güvence altında. Biliyorsunuz ki, herhangi bir sıkıntı olduğunda yalnız değilsiniz. Dolayısıyla; “ya paramı alamazsam” endişesi olmadan çalıştığınızda, yaptığınız işe çok daha rahat odaklanabiliyor ve daha verimli oluyorsunuz. Bu da size başarının kapılarını açıyor. Serbest çalışma ana gelir kaynağı olarak tercih edildiğinde, işlerin devamının gelmesi için müşteri memnuniyetinin önemi daha da çok artıyor ve ödeme alamama gibi kaygıların, dikkat dağıtıcıların olmaması büyük avantaj sağlıyor.

 

Bir İnsan Kaynakları Uzmanı olarak freelance çalışmanın geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Özellikle yeni neslin freelance çalışmaya olan eğilimi çok net şekilde fark ediliyor. Bunun çeşitli sebepleri var. Kimileri belli çalışma saatleri, giyim tarzı gibi ofis kurallarını gereksiz görüp iş verimi odaklı düşünürken; kimileri tek firmaya bağlı kalmadan daha çok kazanç elde edebiliyor, farklı projelerde kendini daha çok geliştirme imkanı buluyor. Yeni doğum yapmış anneler için de home office de denilen evden çalışma cazip geliyor. Böylece işi ile çocuğu arasında bir seçim yapmak zorunda kalmayan anneler, büyük bir stresten kurtuluyor. İşverenler de birçok pozisyon için proje bazlı çalışanı tercih etmeye başlamış durumda. Bunun da başlıca sebepleri arasında; proje bazlı işler için tam zamanlı eleman bulmakta yaşanan sıkıntılar ya da proje bazlı işler için tam zamanlı eleman istihdam etmenin bütçe açısından yarattığı zorluklar, ofis kiralarının çok yüksek olması, yeni neslin bu çalışma modelini tercih etmesi ve bu şekilde daha verimli çalışması, bu değişime ayak uyduramayan şirketlerin ayakta kalamayacak olması, yer ve zaman sınırı olmadan çalışan freelancer’lar sayesinde global anlamda nitelikli elemana ulaşabilme imkanı gibi sebepler yer alıyor. Her iki yönden de baktığımızda işin geleceği freelance çalışmaya doğru evriliyor.

 

 

Freelance çalışmak isteyenlere tavsiyeleriniz nelerdir?

Freelance çalışma ile ilgili herhangi bir önyargıları varsa bu önyargılardan kurtulup, mutlaka denemelerini öneririm. Hem bu iş modeline yeni adım atacaklar için hem de güvenli platform aracılığı olmadan freelance çalışmanın zorluklarını yaşamış freelancer’lar için; SanalUzman.com’u gerek iş bulma kolaylığı gerek güvenlik açısından iç rahatlığıyla önerebilirim.

 

Sizlerle, Elif Şen’in hikayesini paylaştık. Daha önce paylaştığımız freelancer hikayelerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

 

Serbest Çalışmak Hayaldi, Gerçek Oldu :)

https://sanaluzman.com/blog/on-izleme?title=serbest-calismak-hayaldi%2C-gercek-oldu-&contentId=198&category=uzmanlara-ipuclari

 

Bir Freelancer’dan, “Serbest Çalışmanın Avantajları”

https://sanaluzman.com/blog/on-izleme?title=bir-freelancer%E2%80%99dan%2C-serbest-calismanin-avantajlari&contentId=191&category=uzmanlara-ipuclari

 

“Digital Nomad” mı, o da ne?

https://sanaluzman.com/blog/on-izleme?title=digital-nomad-mi%2C-o-da-ne&contentId=160&category=uzmanlara-ipuclari

 

Siz de iş hayatınıza freelance çalışmayı dahil etmek istiyorsanız, üye olmak için hemen tıklayın.

 

SanalUzman  Ekibi

SanalUzman Ekibi

İşverenle uzmanı buluşturan e-ticaret platformu

Henüz yorum bulunmamaktadır.

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.