Post

2019 Dijital Pazarlama Trendleri Nelerdir?

Dijital pazarlama trendleri; her şeyin dijitalleştiği ve 3 milyardan fazla insanın sosyal medya kullandığı günümüzde pazarlamanın da dijitalleşmek zorunda olmasıyla her geçen gün daha önemli hale geliyor. Dolayısıyla 2019 dijital pazarlama trendleri hakkında bilgi sahibi olmak ve pazarlama stratejinizi belirlerken bu bilgileri kullanmak yararınıza olacaktır. Hepsini aynı anda hayata geçirmeye çalışmak yerine; hedef kitlenizin hangi teknolojileri daha çok kullandığını araştırmak, rakiplerinizin neler yaptığını göz önünde bulundurmak; böylece sizin için hangi yöntemin daha işe yarar olduğuna karar vermek doğru olacaktır.

 

2019 Dijital Pazarlama Trendleri

 

Akıllı Hoparlörler Yaygınlaşıyor

Amazon Alexa, Google Home, Apple HomePod gibi akıllı hoparlör teknolojileri her geçen gün daha fazla eve girmeye başladıkça; bu cihazlar için üretilen sesli içerikler, buna bağlı olarak da sesli içerik reklam pazarlaması; güncel dijital pazarlama trendleri arasında gitgide kıymetli hale geliyor. Bu hoparlörleri kullananların memnun olması; %65’inin, evinde dijital asistanı olmadan yaşadığı günlere geri dönmek istemediğini belirtmesi nedeni ile yakın zamanda Amazon, Google, Apple; reklamlarını bu alana kaydırmaya başlayacak gibi görünüyor.

 

Sesli Arama Önem Kazanıyor

Teknolojinin gelişmesi, zamanın kısıtlı olması, rahatlığın deneyimlenmiş olması gibi durumlar nedeniyle;  internette arama yapma alışkanlıkları da değişiyor. Elle yazarak aramanın yerini sesli arama alıyor ve yapılan araştırmalar, 2020 yılında internette yapılan aramaların yarısının ses temelli olacağını gösteriyor. Ses tanıma teknolojisinin de gelişmesiyle, bu alana yapılan yatırımların artması bekleniyor. Web sitelerinin mobil uyumluluk için verdiği çabaların şimdi de sesli aramaya uyumluluk konusunda verileceğini düşünüyoruz. Bu nedenle markanızın sesli aramalarda nasıl arandığını araştırarak gerekli optimizasyonları yapmanızı öneriyoruz.

 

Video İçerikler ve Canlı Yayın Rağbet Görüyor, Video Reklamlar Artıyor

Araştırmalara göre internet kullanıcılarının %54’ü video içerik izliyor ve video içerikler, internet trafiğinin %85’ini oluşturuyor. Bu rakamlara bakıldığında, 2019’da video izleme trendinin artacağını fark etmek zor değil. 2016, 2017 ve 2018 yıllarında canlı yayın hizmetlerinin artması sayesinde, canlı yayın izleme oranları da artış gösterdi. Bu nedenle video içeriklerine ağırlık vermek, video reklamlar yayınlamak, video yayıncılarının programlarına ürün yerleştirmek, canlı yayınlar yapmak gibi pazarlama tekniklerine, 2019 pazarlama trendleri arasında firma olarak öncelik vermenizi, geç kalmamanızı tavsiye ediyoruz.

 

Sanal ve Artırılmış Gerçeklik Daha Fazla Hayatımıza Giriyor

Sanal ve artırılmış gerçeklik; hayatımıza daha çok girmesinin doğal bir sonucu olarak, güncel dijital pazarlama trendleri nelerdir? sorusuna verilecek cevaplar arasında da oldukça önemli bir yer kaplıyor. Birçok marka, uzaktaki kullanıcılarına gerçeğe yakın bir deneyim yaşatarak artırılmış gerçekliği dijital pazarlamasında başarılı şekilde kullanıyor. Artırılmış gerçekliğe örnekler vermek gerekirse; almak istediğiniz mobilyanın satın almadan önce odanızda nasıl görüneceğine bakmak, satın alınacak evi 360 derece sanal turla gezmek, kıyafeti satın almadan denemek gibi birçok şeyi uzaktan deneyimleme şansı örnek olarak sayılabilir. Özellikle e-ticaret, online emlak, otomotiv ve gıda sektörlerinde bu teknolojilerin sunduğu büyük potansiyelden faydalanabilirsiniz. Bu teknolojiyi müşterilerinize sunmanın biraz pahalı olduğunu, büyük bir firma değilseniz bu alana yatırım yapmanın zor olduğunu da söylemekte fayda var.

 

Chatbot Kullanımı ve Konuşarak Pazarlama Artış Gösteriyor

Chatbot kullanımının 2019’da artacağını ve tüketicilerin chatbot’ları benimseyeceğini düşünüyoruz. Araştırma sonuçları bunu doğrular nitelikte. 5.000 kişinin katılım gösterdiği bir araştırmada “Chatbot’lara sıcak bakıyor musunuz?” sorusuna tüketicilerin verdiği cevaplar şöyle:

%48: Problemim çözüldüğü sürece insan ya da makine ile konuşmam fark etmez.

%33: Olumlu

%19: Olumsuz

Araştırma sonuçlarına bakarak siz de firma olarak chatbot geliştirebilir, bu kolay teknolojinin avantajlarından yararlanarak ürünlerinizin daha hızlı satılmasını, müşterilerinizin şikayetlerini size chatbot yardımı ile iletmelerini sağlayabilirsiniz. Chatbot’ların yeterli olmadığı yerlerde İngilizce’si “conversational marketing” olan “sohbet pazarlaması” yani müşterileri dinlemek, sorularını cevaplayarak onlara yardımcı olmak her zaman etkili olacaktır.

 

2019 trendleri konusunda en önemli 5 dijital pazarlama trendini sizlerle paylaştık. Bunlara ilave olarak birkaç tavsiyemiz daha olacak…

2019’da internetten izlenen içeriklerin televizyondan izlenenler ile hemen hemen aynı seviyeye geleceğini mutlaka göz önünde bulundurmalı, reklam bütçenizi televizyona mı yoksa internet reklamlarına mı yatıracağınıza iyi karar vermelisiniz. Araştırmalar insanların içerikleri günde 2,7 saat televizyondan, 2,6 saat ise internetten izleyeceğini gösteriyor. Mobil cihazlardan da günde ortalama 45 dakika içerik izlenecek.

Sosyal medya, diğer hizmetlerle daha fazla entegre olacak. Bu da; sosyal medya şirketlerinin kullanıcılar hakkında daha çok bilgi edinmelerini, daha iyi hizmetler geliştirmelerini, pazarda hakimiyetlerini arttırarak korumalarını sağlayabilir.

 

 

İçeriklerin içine doğal şekilde gömülmüş reklamların da popüler hale geleceğini söyleyebiliriz. Samimi ve inandırıcı gelen bu tür reklamlara yönelmek daha fazla etkileşim almanızı; paylaşma, beğeni, yorumlar ile daha fazla kişiye ulaşmanızı kolaylaştırabilir.

Şirketlerinin CEO’larının ve üst düzey yöneticilerinin sosyal olması da şirketlerin itibarını arttırmada, güven sağlamada, iş başvurusu yapanların gönüllü olmalarını kolaylaştırmada oldukça etkili. Sosyal medyayı aktif kullanan CEO’ların oranı 2016’da %40 iken ve bunların %70’i sadece Linkedin kullanırken; aktif sosyal medya kullanımı her yıl artış göstermeye başladı. CEO’ların sosyal medyada seslerini duyurmak için neler yapabileceklerine değinirsek; şirket bloğuna yazmak, takip edilen herhangi bir web sitesine düzenli makale yazmak, Linkedin’de blog yazmak, kişisel Twitter hesabını aktif kullanmak, CEO’ların müşterilere direkt hitap ettiği video içerikler hazırlamak; bunlardan bazıları olabilir…

 

Dijital pazarlama konusunda danışmanlık almak isterseniz, sitemizde ihtiyacınız olan işi anlatacağınız ilanını açabilir, uzmanlarımızdan teklif isteyebilirsiniz. Başarılarla dolu bir 2019 yılı geçirmenizi dileriz.

SanalUzman  Ekibi

SanalUzman Ekibi

İşverenle uzmanı buluşturan e-ticaret platformu

Henüz yorum bulunmamaktadır.

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.