Post

Firmalar için Mobil Uygulamanın Önemi

Makalemize, Türkiye’de mobil kullanımı ile ilgili araştırma verileriyle başlayacağız ve firmalar için mobil uygulama neden önemli? sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. 2018 yılında Deloitte tarafından 6 kıtada 33 ülkede toplam 53 bin 150 katılımcıyla gerçekleştirilen Global Mobil Kullanıcı Anketi, Türkiye’de 18 – 50 yaş aralığında 1005 kullanıcıya uygulandı. Cihaz sahipliği, cihaz kullanımı, erişim tercihleri, teknoloji farkındalığı kategorilerine ayrılarak yapılan anket analizlerinin bir kısmı Avrupa ülkeleri ortalamaları ile Türkiye sonuçlarını kıyaslayarak hazırlandı. Avrupa ülkeleri ortalamalarında sonuçlara yansıyan 13 ülke; Almanya, Belçika, Birleşik Krallık, Danimarka, Finlandiya, Hollanda, İrlanda, İspanya, İsveç, İtalya, Lüksemburg, Norveç ve Rusya oldu. Anket sonuçlarından konumuzla en ilgili olanları sizlerle paylaşıyoruz:

 

 

  • Türkiye’de akıllı telefon sahibi olanların sayısı bilgisayar sahibi olanlardan daha fazla. Araştırmaya katılan 1005 kişiden %92’si akıllı telefona erişimi olduğunu belirtiyor. Bu oranı %81 ile dizüstü bilgisayar, %63 ile tablet izliyor. Tablet, akıllı cihaz tercihinde son sırada.

 

  • Mobil hizmetlerin kullanımı her geçen yıl artış gösteriyor ve Türkiye’de akıllı telefon penetrasyonu 45 yaş ve üstünde diğer yaş gruplarına göre daha hızlı büyüyor.

 

  • Telefona bakma sayısı da artıyor. Avrupa’da telefona bakma sayısı günde ortalama 48 iken, Türkiye’de 78; bu da her 13 dakikada bir telefona bakmak anlamına geliyor. Türkiye’de uyanır uyanmaz telefona bakma oranı ise %28.

 

 

  • Türkiye’de mobil kullanıcılardan %66’sı, gereğinden fazla telefon kullandığının bilincinde ve yaklaşık yarısı da mobil telefon kullanım süresini kısıtlamaya çalışıyor.

 

  • Türkiye’de anlık mesajlaşma uygulamaları, telefonla konuşmaya göre daha çok tercih ediliyor. Anlık mesajlaşma uygulamaları arasında her yaş grubunca en çok kullanılan da %90 oranla WhatsApp. Bu oran Avrupa’da %49.

 

  • Mobil kullanım kotalarının, çoğu kullanıcıya yetmediği de araştırma sonuçlarında dikkat çekenler arasında.

 

 

Türkiye’de mobil kullanım oranları, Türkiye’de mobil kullanıcı profili gibi incelemelerimizi araştırma sonuçlarına bakarak yaptıktan sonra rahatlıkla söyleyebiliriz ki; hedef kitleniz mobilde vakit geçirirken siz orada yoksanız, kaybınız büyük demektir. Bu noktada mobil uygulamalar kurtarıcınız olacaktır. Neden mobil uygulama? diye soracak olursanız; bu sorunun cevabını, şirket sahiplerinin işlerini geliştirmek için kendilerine sordukları 3 temel soru üzerinden giderek vermeye çalışalım:

1. Satışlarımı nasıl arttırırım?

2. Verimliliği nasıl arttırırım?

3. Müşteri sadakatini nasıl sağlarım?

 

Mobil Uygulamanın Satışlara Etkisi

Mobil uygulamaların içerdiği ödüllendirme, oyunlaştırma gibi yöntemler uygulamayı cazip kılarak satışları olumlu etkiler. Buna ek olarak; mobil uygulamalardaki sadakat programları da müşterilerin sık sık geri gelmelerini ve her geldiklerinde daha çok harcama yapmalarını sağlayacak şekilde tasarlandığı için satışlar artmaktadır.

 

 

Mobil Uygulamanın Verimliliğe Etkisi

Şirket çalışanlarına yönelik yazılımlar, zaman çizelgesi gibi özellikler; görevden haberdar olmama, göreve geç başlama gibi durumları önlemesiyle iş yönetimi, zamandan tasarruf gibi avantajlar sağlarken; mobil uygulamalara entegre edilen alışveriş kartı, yemek siparişi verme gibi kullanıcılara yönelik hizmetler de uygulama içi satın almalarla hem satışları hem verimliliği olumlu anlamda etkiler.

 

Mobil Uygulamanın Müşteri Sadakatine Etkisi

Her işin can damarının “müşteri” olması nedeniyle, şirket sahiplerinin en önem verdiği ya da vermesi gereken konulardan biri müşteri sadakatidir. Mobil uygulamalar birbirinden farklı birçok sadakat programı içermeleriyle, müşterilerle hem iletişim hem sıkı bağlar kurmaya çok büyük ölçüde yardımcı olmalarıyla müşterilerin şirketle etkileşime girmelerini sağlarlar.

……………

Önceleri küçük ve orta ölçekli işletmeler için web sitelerinin varlığı nasıl lüks olarak kabul edildiyse, şu an mobil uygulamalar da aynı durumda; fakat biliyoruz ki bu bir tercih olmaktan öte müşterilere, potansiyel iş ortaklarına erişim imkanı sağlamasıyla, iş geliştirme ve pazarlama kanalı olmasıyla bir zorunluluk! Üstelik mobil uygulamanın avantajları göz önünde bulundurulduğunda firmalar için mobil uygulamanın önemi nedir? sorusunun cevabı da netlik kazanmış oluyor. Evet; markaların mobile taşınması konusu yeni değil fakat; küçük ve orta ölçekli firmaların keşfetmesi, kullanmaya başlaması bakımından bakarsak yeni diyebiliriz.

 

Siz de geç kalmadan mobil uygulamanın faydalarından istifade etmek istiyorsanız, ihtiyacınız olan işi tarif edeceğiniz iş ilanını sitemizde açarak hemen freelance çalışan uzmanlarımızdan mobil uygulamanızı yaptırmak için teklif istemeye başlayabilirsiniz.

 

SanalUzman  Ekibi

SanalUzman Ekibi

İşverenle uzmanı buluşturan e-ticaret platformu

Henüz yorum bulunmamaktadır.

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.