Post

Dünya Dijital Rekabet Gücü Sıralamasında Türkiye

Günümüzde iletişim teknolojileri değiştikçe, klasik rekabet yöntemlerinde de değişiklik oldu. Endüstri 4.0 yani 4. Sanayi Devrimi ile bu teknolojilerin uygulama alanları genişledikçe, rekabet şeklindeki değişiklikler de artış göstermeye devam edecek. Dolayısıyla şirketlerin rekabet güçleri, dijital yeteneklerinin ne kadar olduğuna bağlı olacak. Şu an güçlü olan kuruluşlar, dijitalleşmeyi görmezden gelerek dijital yeteneklerini geliştirmek için çabalamazlarsa, rekabet zorlukları ile karşılaşacaklar.

 

Dünyada Dijital Rekabet Gücü

Uluslararası Yönetim Geliştirme Enstitüsü (IMD) tarafından 2017 yılında açıklanan rapora göre; Dünya Dijital Rekabet Gücü Sıralamasında Türkiye, 63 ülke arasında 52. sırada yer alıyor. Merkezi İsviçre’nin Lozan kentinde yer alan IMD (International Institute for Management Development), ülkeleri 50 farklı kritere göre değerlendirdi ve sıralamayı oluştururken; söz konusu ülkenin yeni teknolojileri anlama ve öğrenme kapasitesini, teknoloji ortamını ve gelecekteki gelişmelere hazır olma performanslarını inceledi. İlk 10 sıralama şöyle:

1.Singapur:  100.000

2.İsveç: 95.938

3.ABD: 95.410

4.Finlandiya: 95.026

5.Danimarka: 94.524

6.Hollanda: 93.225

7.Hong Kong: 92.135

8.İsviçre: 91.998

9.Kanada: 91.671

10.Norveç: 90.710

 

Türkiye: 53.867

 

 

Rapora göre Singapur, dünyanın en güçlü dijital rekabet ekonomisine sahip ülke. Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Romanya, Brezilya, Ürdün, Arjantin, Kolombiya, Endonezya, Ukrayna, Moğolistan, Peru alt sıralarda yer alırken Venezuela sonuncu oldu ve Türkiye 52. sırada yer aldı.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği, Türkiye ile ilgili bölümün hazırlanmasında IMD’ye yardımcı oldu ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fuat Oğuz da, konu ile ilgili değerlendirme yaptı. Değerlendirmesinde, ülkenin dijital rekabette gerilerde olmasının nedenleri arasında teknoloji alanındaki teorik bilgi düzeyinin uygulamaya yansımamasının olduğuna değindi. Aynı zamanda, Türkiye’de araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin yüksek olduğunu ancak, yüksek teknoloji içeren patent desteklerinin yetersiz kaldığını belirtti. Oğuz, Türkiye’nin dijital rekabette ön sıralara yükselmesi için genç nüfus oranının yüksek olmasının ve genç nüfusun dijital dünyaya açık olmasının çok büyük avantaj olduğunu, genç nüfusun tüketici olmaktan üretici olmaya yönlendirilmesi gerektiğini, fikirlerinin desteklenmesinin; bunların yatırıma, üretime, ihracata yönlendirilmesini sağlayacak altyapı yatırımlarının, eğitimin sağlanmasının önemli olduğunu ekledi.

 

Kaynak: DigitalAge

 

İlgili makalelere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

 

Türkiye Dijital Dönüşümün Neresinde?

https://sanaluzman.com/blog/on-izleme?contentId=226&category=isverenlere-ipuclari

 

Dijital Dönüşümde Nelere Dikkat Edilmeli?

https://sanaluzman.com/blog/on-izleme?contentId=227&category=isverenlere-ipuclari

 

Şirketler Dijital Dönüşüme Nereden Başlamalı?

https://sanaluzman.com/blog/on-izleme?title=sirketler-dijital-donusume-nereden-baslamali&contentId=211&category=isverenlere-ipuclari

 

Firmalar Ayakta Kalmak için Ne Yapmalı?

https://sanaluzman.com/blog/on-izleme?title=firmalar-ayakta-kalmak-icin-ne-yapmali&contentId=210&category=isverenlere-ipuclari

SanalUzman  Ekibi

SanalUzman Ekibi

İşverenle uzmanı buluşturan e-ticaret platformu

Henüz yorum bulunmamaktadır.

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.