Post

Mobil Pazarlamanın Püf Noktaları Nelerdir?

İnternete erişimde mobilin kapladığı yer arttıkça, mobil pazarlama da bir o kadar önemli hale geldi. 2018 yılında Türkiye’de 18 – 50 yaş aralığında 1005 kullanıcıya uygulanan Global Mobil Kullanıcı Anketi’ne göre, katılımcılardan %92’si akıllı telefona erişebiliyor. 2017’de yapılan web trafiği incelemelerinde de; bilgisayar üzerinden yapılan web ziyaretlerinde %36’ya düşme olurken, mobilden gelen trafiğin %62’ye yükseldiği ortaya çıkmıştı. Bu nedenle pazarlama stratejisi oluştururken mobile öncelik vermek, firmaların avantajlı duruma geçmelerini sağlamada çok etkili. SanalUzman olarak bu makalemizde; mobil pazarlama nasıl yapılır, mobil pazarlamada dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, mobil kullanıcı nasıl kazanılır, mobil pazarlama stratejisi nasıl oluşturulur, neden mobil reklam, video reklamların önemi nedir, video reklam hazırlarken nelere dikkat edilmelidir? gibi sorularınızı yanıtlamaya çalışacağız.

 

Mobil Pazarlamada Nelere Dikkat Edilmeli?

 

 

Hedef kitleye akıllı telefon, tablet veya diğer mobil cihazlar üzerinden web sitesi, e-posta, SMS / MMS, sosyal medya ve uygulamalar aracılığıyla ulaşmayı amaçlayan çok kanallı bir dijital pazarlama stratejisi olan mobil pazarlama; kullanıcılarla hangi yolla iletişime geçilecekse, hazırlanan içeriğin buna uygun olmasını gerekli kılıyor. Mesela kullanıcıya e-posta gönderilecekse, mobile uygun bir e-posta yapısının kullanılması, küçük ekranda yazıların kolay okunacak şekilde tasarlanması önem kazanıyor. Kullanıcıların markaya inanması, kendini rahat hissetmesi için hangi fontun kullanılacağı, hangi renklerin dost canlısı görüneceği, tasarımın nasıl olacağı gibi kullanıcı deneyimi konusuna giren birçok etkene dikkat etmek gerekiyor. Tüm cihazlara uyum sağlayarak aynı kullanıcı deneyimini sağlayan responsive tasarımlı, hızlı yüklenen; uygun görsellerin, videoların, doğal ve gerçekçi reklamların bulunduğu siteler tercih ediliyor.

Mobil pazarlamada dikkat edilmesi gerekenler arasında; kullanıcı etkileşiminde sosyal medyanın kapladığı yeri gözden kaçırmamak, sosyal medyaya mobil cihazlardan bağlananların sayısının 44 milyonu aştığını, aynı şekilde mobil cihazlardan e-posta okuma oranlarının da daha yüksek olduğu gibi konuları göz önünde bulundurmak yer alıyor.

Teknolojinin gelişmesi, “hedefleme yapabilmek” gibi imkanları da beraberinde getirdi ve özellikle mobil cihazlarda kullanıcıların konumunu belirleyebilmek, hobileri için kişisel çözümler sunabilmek; mobil pazarlamanın avantajları olarak karşımıza çıkıyor.

 

Mobil Kullanıcı Kazanmanın Yolları Nelerdir?

Mobil kullanıcı kazanmanın en etkili yolu, doğru stratejiyi oluşturmaktan geçmektedir.

 

Mobil Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

 

 

Hedef kitlenizi anlayın:

İlk adımınız, hedef kitlenizi anlamak olmalıdır. Onların mobil alışkanlıklarını detaylıca incelemeli; web kullanımlarının ne kadarının mobil cihazlardan gerçekleştiği, bir satın alma işlemini akıllı telefonlarından rahatça tamamlayıp tamamlamadıkları gibi soruların yanıtlarını bulmalısınız. Bunun için mobil kullanımla ilgili büyük veri raporlarını araştırabilirsiniz. Ayrıca potansiyel müşteri kitlenize mobil hizmetlerinizle ilgili anketler yapabilir, mobil trafiğinizi incelemek için Google Analytics’ten faydalanabilirsiniz.

 

Hedefinizi belirleyin:

Hedefinizi belirlerken hem kendinize hem de ekibinize bazı sorular sormanız faydalı olacaktır. Örnek vermek gerekirse;

-Şu anda mobil cihazlar için hangi çalışmaları yapıyoruz?

-Mobil pazarlama hedeflerimiz neler?

-Yaptığımız mobil pazarlama çalışmalarından aldığımız performans nasıl?

 

 

Mobil pazarlama çalışmalarınızı test edin ve gerekli optimizasyonları yapın:

Mobil SEO’yu geliştirebilmeniz için web siteniz ve içerikleriniz mobil uyumlu mu yani içerikler yakınlaştırmadan ya da yana kaydırmadan ekrana sığıyor mu, hızlı yükleniyor mu, özel hatalar oluşturuyor mu, linklerinize tıklandığında mobil cihazlarda doğru çalışıyor mu? E-Postalarınız harekete geçirici mi? Unutmayın ki; bir markanın kampanyalarını kullanıcılarına duyurmasının en kolay ve hızlı yolu e-posta ya da SMS’tir. Ancak araştırmalar; mobilde açıldığında mobil uyumlu olmayan e-posta ve SMS’lerin dikkate alınmadan silindiklerini göstermektedir. Bu nedenle tüm bunları test ederek bir an önce gerekli çalışmaları yapmanızda fayda var. Daha detaylı bilgi almak isterseniz,  Mobil Uyumlu Web Sitesinin 5 Avantajı başlıklı makalemize göz atabilirsiniz. Son olarak gelelim mobil reklamlara…

 

Mobil Reklam Neden Önemli?

 

 

Hedef kitleniz mobilde vakit geçirirken siz başka mecralarda reklam veriyorsanız, onlara ulaşma şansınızı kaybediyorsunuz demektir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi potansiyel müşterilerinizin mobil alışkanlıklarını göz önünde bulundurarak akıllıca bir strateji ile reklamlarınızı oluşturduğunuzda başarıyı yakalayacağınıza emin olabilirsiniz. Video reklam da bu konuda size oldukça yardımcı olacak….

 

Video Reklamın Önemi Nedir?

Araştırmalara göre internet kullanıcılarının %54’ü video içerik izliyor ve video içerikler, internet trafiğinin %85’ini oluşturuyor. Bu rakamlara bakıldığında, 2019’da video izleme trendinin artacağını fark etmek zor değil. 2016, 2017 ve 2018 yıllarında canlı yayın hizmetlerinin artması sayesinde, canlı yayın izleme oranları da artış gösterdi. Bu nedenle video içeriklerine ağırlık vermek, video reklamlar yayınlamak, video yayıncılarının programlarına ürün yerleştirmek, canlı yayınlar yapmak gibi pazarlama tekniklerine firma olarak öncelik vermenizi, geç kalmamanızı tavsiye ediyoruz. Stratejinizi oluşturmadan önce 2019 Dijital Pazarlama Trendleri Nelerdir? başlıklı makalemize de mutlaka göz atmalısınız.

 

Video Reklam Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli?

 

 

Mobil video reklamlar için;

-Yaratıcı ekip ile ölçümleme ve medya ekiplerinin birlikte çalışmasını sağlayın.

-Mobile özgü araç ve teknikleri kullanarak; hikayeyi 1 – 2 saniyede anlatan, dikkate değer, mobile uygun içerikler hazırlayın.

-İçeriğinizi hazırlarken tüketici davranışlarını dikkate alın.

-Kısa, anlamlı hikayeler yaratın.

-Mobili diğer mecralarla kıyaslamadan; hız, tercih, ilgi alanına uygunluk bakımından kendine özgü bir mecra olarak kabul edin.

-Reklamlarınıza ait ölçümlemeleri haftalık olarak yapın ve buna göre aksiyonunuzu alın.

 

Mobil pazarlama önerileri verdiğimiz makalenin sonuna geldik. Pazarlama danışmanlığı almak istiyorsanız ihtiyacınız olan işi anlatan iş ilanını sitemizde açabilir, freelance pazarlama danışmanı olmak istiyorsanız üyemiz olup profilinizi doldurarak ilgili iş ilanlarına teklif verebilirsiniz. Başarılı bir iş yaşamı dileriz…

SanalUzman  Ekibi

SanalUzman Ekibi

İşverenle uzmanı buluşturan e-ticaret platformu

Henüz yorum bulunmamaktadır.

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.