Post

Remote Work ile İlgili İstatistikler Ne Söylüyor?

Remote work yani uzaktan çalışma ile ilgili istatistiklere bakıldığında görülüyor ki, uzaktan çalışmanın verimliliğe etkileri oldukça olumlu ve hem işverenler hem de uzmanlar için birçok avantajı bulunuyor. SanalUzman olarak bu makalemizde, uzaktan çalışmanın etkilediği farklı konu başlıklarını ele alarak en göze çarpan araştırma sonuçlarını sizler için bir araya getirdik. 

 

Uzaktan Çalışma ile İlgili Araştırma Sonuçları

 

Uzaktan Çalışma Verimliliği Arttırıyor

Uzaktan çalışma, giderek artan şekilde takip edilen bir kariyer yolu haline geliyor ve bununla da kalmayarak küresel düzeyde birçok insan için istatistiksel açıdan, geleneksel çalışmaya göre daha çok iş doyumu sağlıyor. Bu şekilde çalışanlar; istedikleri yerden istedikleri zamanda çalışabilmenin, kendilerine de vakit ayırarak iş-yaşam dengesini kurabilmenin verdiği özgürlükle, daha yüksek motivasyona sahip oluyorlar ve bu özgürlük çalışmalarına olumlu olarak yansıyor. Ne kadar çalışırlarsa o kadar kazandıkları için; ellerindeki işi bitirip bir sonraki işi alabilmek adına çok daha verimli oluyorlar. Araştırma sonuçlarına bakacak olursak;

 

 

SurePayroll:

Anket katılımcılarının %86‘sı, yalnız çalışmanın performanslarını arttırdığını belirtiyor. Çalışma ortamındaki dedikodularınzamansız toplantıların ve yüksek sesle konuşanların; çalışmalarını olumsuz etkilediğini bildiriyor. Yöneticilerin üçte ikisi de; uzaktan çalışan elemanlarının verimliliklerinin diğerlerine göre daha yüksek olduğunu söylüyor.

 

PWC:

PWC’nin 1.385 kişi ile yaptığı araştırmaya göre katılımcıların %50’sinden fazlası iş ile özel hayatını dengelemek istiyor. Küçük işletmeler esnek çalışma saatleri, evden çalışma gibi olanaklar sunarak daha hoşgörülü politika izledikleri için küçük işletme çalışanları daha mutlu ve odaklılar. Çalışanların %38’i haftada en az 1 gün evden çalışabildiklerini söylüyor. Bu çalışanlar aynı hakka sahip olmayanlara kıyasla daha yüksek bir iş tatminine sahip. Katılımcıların %53’ü ise 5 sene içinde serbest çalışan olmayı istediğini belirtiyor ve %86’sı uzaktan çalışma ile, zamanlama konusunda daha fazla esneklik sağlayacağını düşünüyor. Araştırma, geçici istihdamda iş tatmininin globalde %75 civarında olduğunu gösteriyor. Şirketlerin %58’ine göre de, çalışanın iş memnuniyeti ve iş geliştirme kabiliyeti artıyor.

 

PayScale:

PayScale tarafından yapılan ankete göre; Microsoft çalışanlarının %40’ı evden çalışabiliyor. Cisco çalışanlarının %67’si, telekomünikasyon yoluyla veya uzaktan çalışıyor ve bunların %75’i işlerinden son derece memnun olduklarını belirtiyor. Çin’de yayında olan seyahat web sitesi Ctrip Çağrı Merkezi ise, personeline 9 ay boyunca evden çalışma fırsatı tanıdığında; evden çalışanların ofiste çalışanlardan %13.5 daha fazla arama yaptığını ve işten ayrılma oranlarının, ofis çalışanlarının %50’si kadar olduğunu keşfetti.

 

Uzaktan Çalışma Stresi Azaltıyor

Uzaktan çalışan insanların %82 daha düşük stres seviyesine sahip oldukları ve bunun çalıştıkları şirketlere olumlu olarak yansıdığı ortaya çıktı.

 

PGI:

Yazılım hizmetlerinin önde gelen tedarikçilerinden PGI tarafından yapılan araştırmaya göre; evden çalışma, moralleri %80 oranında arttırıyor.

 

 

Personel Değişim Oranında Düşüş Yaşanıyor

 

Standford Üniversitesi:

Stanford Üniversitesi tarafından yayınlanan araştırmaya göre; uzaktan çalışma seçeneği sunmak, çalışanların iş değiştirme oranını azaltıyor; işten çıkma/çıkarma oranları %50‘nin altına düşüyor.

 

PayScale:

Ankete göre; evden çalışanların işten ayrılma oranları, ofis çalışanlarının %50’si kadar. Şirketlerin %64’üne göre esnek çalışma işe almada etkili oluyor ve şirketlerin %80’ine göre de elemanı elde tutmak kolaylaşıyor.

 

Ofis Giderleri Azalıyor

Uzaktan çalışma ile ilgili istatistikler gösteriyor ki, her büyüklükteki işletmenin işletme maliyetlerinde önemli ölçüde düşüş gerçekleşiyor. 

 

Forbes Dergisi:

Rapora göre; Aetna adlı 35.000 çalışanı bulunan firmanın yaklaşık 14.500’e yakın çalışanı var fakat ofis masaları yok. Normal şartlarda 2.7 milyon metrekare alana gereksinim duyması gereken firma, uzaktan çalışma sayesinde 78 milyon dolarlık tasarruf sağlıyor. AmericanExpress ise; uzaktan çalışma seçenekleri sayesinde yıllık 10 – 15 milyon dolar arası tasarruf ediyor.

 

Çalışan İletişiminde Artış

 

Harvard Business Review:

Uzaktan çalışanlar; meslektaşları ve denetçileri ile ofis çalışanlarına oranla daha çok iletişimde oluyorlar. Teknolojik araçların bolluğu da buna yardımcı oluyor. Başka bir çalışmaya göre de, uzaktan çalışanların %87‘si video konferans yoluyla birbirlerine daha bağlı hissediyor.

 

Karbon Salınımında Azalma Oluyor

Doğayla iç içe yaşamak, birçok çalışanı uzaktan çalışma yolunda teşvik ediyor. 2013 yılında yapılan bir çalışmada; yıllık yakıt ve gaz tüketiminin yaklaşık %0,5 azaldığı, yani 680 milyon galon daha az karbon tüketimi olduğu ortaya çıktı.

 

 

Yeni Çağın Taleplerini Karşılıyor

Y jenerasyonu ile Z jenerasyonunun artması; çalışmada esneklik, özgürlük, iş yaşam dengesi kurma isteğini arttırıyor. Dünyada nesiller boyu süregelen 9-6 mesai saatleri ve ofis tabanlı çalışma hızla terk ediliyor. Birçok şirket kendine ve çalışanlarına faydalı olan yeni nesil çalışma modelini benimsiyor ya da benimsemek zorunda kalıyor. 

 

AfterCollege:

Ankete göre; esnek, eğlenceli ve rahat bir çalışma ortamı geliştiren politikalar, üniversite öğrencileri ve yeni mezunlar için %68 oranında cazip hale geliyor.

 

 

Remote Çalışma Sıklığında Artış Gerçekleşiyor

Dünya genelinde yarı zamanlı uzaktan çalışanların yarısından fazlası uzaktan çalışma saatlerini artırmak istiyor.

 

PGI:

Bilgi tabanlı çalışanların yüzde 79’u evden çalışıyor. %60 oranında yarı zamanlı uzaktan çalışan, ellerinde olsa şu an çalıştıkları işi bırakıp aynı maaşa tam zamanlı olarak uzaktan çalışmak istediklerini belirtiyor.

 

Gallup:

Rapora göre; evden 1 gün ya da daha az çalışan işçi sayısı 2012-2016 yılları arasında %34’ten % 25’e düşerken, haftada 4 ya da 5 gün uzaktan çalışan insan sayısı yüzde 24 ila yüzde 31 arttı. 

 

Dijital Göçebe Sayısında Artış Oluyor

Geçen son on yılda, başta Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa olmak üzere özellikle teknoloji alanında çalışan genç nüfus, göçebe hayat tarzını benimseyerek uzaktan çalışmaya başladı. Dijital göçebelik ile ilgili detaylı bilgi için aşağıdaki linklere tıklayarak makalelerimize göz atabilirsiniz. 

 

“Digital Nomad” Olmanın 10 Avantajı

https://sanaluzman.com/blog/on-izleme?title=digital-nomad-olmanin-10-avantaji&contentId=195&category=uzmanlara-ipuclari

 

“Digital Nomad” Olmak İsteyenlere İpuçları

https://sanaluzman.com/blog/on-izleme?title=-digital-nomad-olmak-isteyenlere-ipuclari&contentId=200&category=uzmanlara-ipuclari

 

 

İşyerindeki En Büyük Dönüşüm, Uzaktan Çalışma ile Sağlanıyor

Çalışanların %70’i haftanın en az yarısında uzaktan çalışıyor. Uzaktan çalışma sistemini uygulayan şirketlerin büyüme oranına baktığımızda, %67’den %89’a yükseldiğini görüyoruz.

 

Büyüme Oranı

2016: %67

2018: %89

 

Rekabet Gücü

2016: %59

2018: %87

 

Üretkenlik

2013: %75

2018: %82

 

Yetenekli Çalışan Kazanmak ve Elde Tutmak

2016: %64

2018: %80

 

Kâr Maksimizasyonu

2018: %83

 

Dünya Ekonomik Forumu

Dünya Ekonomik Forumu tarafından yapılan istihdam trendlerinin tahminleri, esnek çalışmanın iş yerindeki en büyük dönüşüm etmeni olduğunu belirtiyor.

 

Yaşlıların İş Yerine Katkı Süresi Artıyor

 

Pew Araştırma Merkezi 

64 yaş ve üstü Amerikalılar yüzyılın başından bu yana önceye oranla daha fazla çalışıyor.

 

AARP

Ankete göre; yaşlı Amerikalıların %74‘ü işte esneklik isterken, %34‘ü evden çalışmak istiyor.

 

Kazançta Artış Oluyor

Amerika’da yapılan araştırmada freelancer’ların %50’si, geleneksel bir işi kabul edebilmeleri için onlara ödenebilecek bir para miktarı olmadığını söylüyor. Bir diğer deyişle freelance çalışan için para kazanmak sorun olmaktan çıkıyor. Freelance çalışma daha kârlı bir kariyer yolu haline geliyor ve genç nüfus iş hayatına atıldıkça, serbest çalışan sayısının artması bekleniyor. Uzaktan çalışma sistemini uygulayan şirketler de daha kazançlı oluyor.

Çin’de yayında olan seyahat web sitesi Ctrip Çağrı Merkezi, personeline 9 ay boyunca evden çalışma fırsatı tanıdığında, bu dönemde çalışan başına yaklaşık 1.900 dolar tasarruf sağladı.

-Freelance çalışma sayesinde dönemlik işler için maaşlı elemana tam zamanlı ödeme yapılmak zorunda kalınmıyor.

-Tüm çalışanlar freelancer olduğunda ofis kirası, yol / yemek vb. masraflar olmuyor ya da ofise giden eleman sayısı az olduğunda yüksek ofis kiralarından tasarruf ediliyor.

-Çalışanı özgür şirketler daha hızlı büyüyor.

 

 

Günümüzün ve Geleceğin İş Modeli Haline Geliyor

Sadece birkaç yıl önce uzaktan çalışma bazı endüstrilere özgün bir şey gibi görünüyordu. Günümüzde bu görüş değişiyor. Araştırma sonuçlarına bakıldığında; serbest çalışmada yaygınlaşma, serbest çalışan işe alma oranında artış ve online iş gücünde büyüme olduğu apaçık görülebiliyor. Günümüzde milenyallerin (Y Kuşağı) yarısından fazlası serbest çalışmaya başladı. ABD iş gücünün %36’sı (57 milyondan fazla kişi) freelance çalışıyor. Genç nüfus iş hayatına atıldıkça, serbest çalışanların sayısının artması bekleniyor. 2025 Türkiye’sinde Work 3.0 modeli ile esnek çalışmanın beklenen sonuçlarına göre; 800.000 kişi esnek çalışmaya geçecek.

Serbest çalışma algıları değişiyor. Serbest çalışanların %59’u, serbest meslek piyasasının üç yıl öncesine göre değiştiğini ve geliştiğini düşünüyor. Bunların %63’ü, kariyer olarak serbest mesleğe dair algılamaların daha pozitif algılandığını ve %60’ı, serbest meslek hayatının kariyer olarak daha saygın hale geldiğini söylüyor.

Bu çalışma modelinin bir trend olmadığı; iş ortamımızı, kurum kültürümüzü, çalışma hayatımızı, kariyer planlarımızı değiştirmeye ve geliştirmeye devam edecek büyük bir devrim olduğu açıkça fark ediliyor.

 

 

İşçi İstatistikleri Bürosu

2003

Uzaktan Çalışan Oranı: %19

 

2015

Uzaktan Çalışan Oranı: %23

 

Freelancers Union

Freelancing in America 2015 Araştırması: ABD’de toplam iş gücünün %34’ü serbest çalışan. Bu da 54 milyon çalışana denk geliyor. Mayıs 2014’teki serbest çalışan sayısı 14 milyon iken, Mayıs 2015’te 15.1 milyona yükseliyor.

Freelancing in America 2016 Araştırması: Serbest çalışanlar ABD’deki iş gücünün üçte birinden fazlasını oluşturuyorlar ve yılda yaklaşık 1 trilyon dolar kazanıyorlar. Serbest çalışma, her yıl yüz binlerce Amerikalının dahil olduğu bir çalışma modeli haline geliyor.

Freelancing in America 2017 Araştırması: 2027’de ABD iş gücünün büyük çoğunluğunun serbest çalışanlardan oluşacağı öngörülüyor.

 

 

Oxford Internet Institute

Büyük kuruluşların serbest çalışan işe alma oranı 2017’de %26’ya yükseldi.

Pfizer ve Samsung gibi şirketler; serbest çalışan bulmak için çevrimiçi araştırmalara başlayan şirketler arasında. Açıklarını kapatmak isteyen şirketler de çok sayıda serbest çalışan işe alacak.

 

Intuit

Ankete göre; ABD’deki şirketlerin %80’i proje bazlı çalışan sayılarını arttırmayı planlıyor.

 

Randstad

ABD’deki insan kaynakları yöneticilerinin %50’si proje bazlı çalışanları istihdam süreçlerine dahil etmeyi planlıyor.

 

2025 itibariyle yetenek platformlarında yapılacak olan iş hacimlerinde öngörülen büyüme oranları:

İşgücüne Katılım Artışı: $ 1,27 Milyar

İstihdam Artışı: $ 2,698 Trilyon

Verimlilik Artışı: $ 56,25 Milyon

Daha Hızlı İşe Yerleştirme: 230 Milyon

Daha Fazla İşgücüne Katılım: 200 Milyon

Daha İyi Eşleşmeler: 60 Milyon

Artan İş İmkanları: 50 Milyon

 

Tüm bu verilere dayanarak siz de bir an önce freelance çalışma hayatına geçiş yapmak istiyorsanız sitemize üye olup profilinizi doldurduktan sonra size uygun freelance işlere teklif verebilir; işveren olarak freelancer’larla çalışmak istiyorsanız, ihtiyacınız olan işi anlatan iş ilanını sitemizde ücretsiz olarak açabilirsiniz.

SanalUzman  Ekibi

SanalUzman Ekibi

İşverenle uzmanı buluşturan e-ticaret platformu

Henüz yorum bulunmamaktadır.

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.