Post

Şirketler için Sosyal Medya Platform Seçimi

Sosyal medya platformları şirketler için gerekliliği tartışılmaz hale gelen pazarlama araçları. Genellikle markanın itibarını yüksek tutmak açısından tüm sosyal medya platformlarında yer almak tavsiye edilse de, SanalUzman olarak bu makalemizde; platformlar arasından firmanıza uygun olanları seçmenizin neden yararlı olduğundan, sosyal medya platform seçimi yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz. Haydi başlayalım…

 

Neden Sosyal Medya Seçimi Yapılmalıdır?

Bildiğiniz gibi; her platformun özellikleri, kullanıcı kitlesi birbirinden farklılık gösteriyor. Bu nedenle her sosyal medya platformu firmanız için uygun olmayabiliyor. Daha çok verim almanız, vakit ve emek kaybı yaşamamanız bakımından; iş gücünüzü tüm mecralara bölmek yerine şirketinize uygun olanları seçerek sadece onlara odaklanmanız daha faydalı olacaktır. Peki hangi sosyal medya platformunun firmanıza uygun olduğuna nasıl karar vereceksiniz? İşte dikkat etmeniz gerekenler:

 

Sosyal Medya Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 

 

Seçim yaparken kendinize birtakım sorular sorarak analizler yapmanız, hem seçiminizi kolaylaştıracak hem de doğru karar vererek çalışmalarınızdan verim almanızı sağlayacaktır. Peki bu sorular neler olabilir? Birkaç örneği aşağıda paylaşıyoruz, sizler bu soruları firmanızın yapısına, amaçlarına göre çoğaltabilirsiniz.

  • Firmanız hangi sektörde yer alıyor?
  • Sosyal medyada yer alma amacınız nedir?
  • Yaratmak istediğiniz kurumsal algı nedir?
  • Hedef kitleniz kimlerdir ve hangi yaş grubunda yer alıyorlar?
  • Hedef kitleniz hangi sosyal medya platformlarını kullanıyor?
  • Hedef kitleniz sosyal medyayı daha çok mobilden mi yoksa masaüstünden mi kullanıyor?
  • Nasıl bir tanıtım stratejisi izlemeyi düşünüyorsunuz?
  • Popüler sosyal medya platformlarının ayırt edici özellikleri nelerdir?
  • Cevaplarınızı göz önünde bulundurduğunuzda hangi platformların hangi özellikleri sizin için avantajlı ya da hangileri ihtiyaçlarınızı karşılamıyor?

Vereceğiniz her bir cevaba ve araştırmalarınız sonucu elde edeceğiniz bilgilere göre, alacağınız aksiyonlar da değişecektir.

 

 

Örneğin paylaşacağınız içerik tipleri, seçeceğiniz mecralar üzerinde etkili olacaktır. Video ağırlıklı paylaşımlar yapacaksanız Youtube, Vine; fotoğraf ağırlıklı paylaşımlar yapacaksanız Instagram, Pinterest; makale, blog paylaşımları yapacaksanız Facebook, Twitter; tüm bu içerikleri bir arada paylaşacaksanız Facebook uygun olacaktır. Ancak; sadece Facebook’a odaklanmanın, diğer sosyal medya platformları üzerinde aktif olan hedef kitlenize ulaşamamanıza sebep olabileceğini de belirtelim.

Yaş grupları açısından ele alacak olursak; 15-35 yaş arasındaki kullanıcıların sosyal medyaya daha çok mobil cihazlardan bağlandıklarını, 35 ve 40 yaş üstündeki tüketicilerin ise masaüstünü tercih ettiklerini görüyoruz. Bu durumda 35 yaş altında bir hedef kitleniz varsa, reklam çalışmalarınızın mobil ağırlıklı olmasında fayda olacaktır.

 

 

Sosyal medya platformu seçerken dikkat edilmesi gereken kritik nokta; hedef kitleniz ve ilgili sosyal medya platformları hakkında doğru analizleri yapmak, buna göre en doğru kararı vererek yapılması gerekenleri yapmaktır.

Doğru seçimi yapabilmek için; verdiğimiz örnekler gibi incelemeniz gereken birçok madde olacaktır. Bu noktada profesyonel danışmanlık almaya karar vermek de, atacağınız doğru adımlardan biridir.

 

Sosyal medya danışmanlığı almak isterseniz; ihtiyacınız olan işi anlatacağınız iş ilanını ücretsiz olarak sitemizde açabilir, freelance danışmanlık veren uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz. Sitemizde freelance sosyal medya danışmanı olmak isterseniz; profilinizi doldurduktan sonra ilgili iş ilanlarına teklif vermeye başlayabilirsiniz.

 

SanalUzman  Ekibi

SanalUzman Ekibi

İşverenle uzmanı buluşturan e-ticaret platformu

Henüz yorum bulunmamaktadır.

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.