Post

Babaların Freelance Çalışması için 5 Neden

Yapılan araştırmalar; uzaktan çalışma, esnek çalışma, freelance çalışma gibi iş modellerinin, çalışanların mutluluğu ve dolayısıyla verimliliği üzerinde olumlu etkilerinin olduğunu gösteriyor. Peki bir baba olarak bu çalışma modellerinden birini tercih ederseniz ne gibi avantajlara sahip olursunuz? Bu makalemizde hem araştırma sonuçlarını hem de elde edeceğiniz avantajları inceleyeceğiz. Haydi, başlayalım…

 

Bağımsız Çalışmanın Çalışan Mutluluğuna Etkileri

  • PWC’nin 1.385 kişi ile yaptığı araştırmaya göre; çalışanlar mutlu görünse de işin aslı pek öyle değil! Araştırmaya katılanların %50’sinden fazlası işi ile özel hayatı arasında denge kurmak istiyor fakat %34’ü bunu başarabiliyor. Küçük işletmelerde çalışanlar, büyük kuruluşlarda çalışanlara göre daha mutlu ve işlerine daha odaklılar. Küçük işletme çalışanlarından; %50’si şirketlerinin yüksek işlevli olduğunu ve %43’ü iş yerinde mutlu olduğunu belirtirken; aynı ibarede bulunan büyük işletme çalışanlarının oranı ise %27. Bunun en önemli nedenlerinden biri de; küçük işletmelerin esnek çalışma saatleri ve evden çalışma gibi olanaklar sunarak daha hoşgörülü çalışma politikaları uygulamaları. Büyük şirket çalışanlarından %86’sı haftada 1 gün veya daha fazla evden çalışmak istiyor ancak %26’sı bunu yapabiliyor. Buna karşılık; küçük işletme çalışanlarının %50’sinden fazlası bu hakka sahip olduklarını belirtiyor.

 

  • US Census verilerine göre 2000 yılında; çalışanların %3,3’ü uzaktan çalışırken, 2017’de bu oran %5,2’ye yükseldi. Bu da gösteriyor ki, her geçen yıl daha fazla şirket uzaktan çalışma modelini benimsiyor.

 

 

  • Stanford Üniversitesi’nde 2 yıl boyunca sürdürülen bir araştırmanın sonuçlarına bakacak olursak; uzaktan çalışanların verimliliği ofisten çalışanlar kadar, hatta daha fazla. Evden çalışmanın sağladığı odaklanabilme kolaylığı, hastalık izni kullanmama gibi durumlar; yıpranma maliyetlerini %50 kadar azaltıyor.

 

  • “The Global State of Remote Work” adlı araştırmanın sonuçları, uzaktan çalışanların %50’sinin kendini daha mutlu ve üretken hissettiğini gösteriyor. Uzaktan çalışanlarla ofisten çalışanların mutluluk seviyesini karşılaştıran daha kapsamlı bir araştırmada ise; katılımcıların iş yerindeki mutluluk seviyelerine 10 üzerinden puan vermeleri istendi. Uzaktan çalışanların ortalama puanı 8.1 iken ofisten çalışanların ortalama puanı 7.4 olarak çıktı.

 

  • İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre de; iş yerinin uzaktan çalışma seçeneği sunması, çalışanlar bakımından tercih edilirliğini arttıran etkenlerden biri. Özellikle Y kuşağı çalışanların %70’i iş yerlerinin uzaktan çalışma imkanı sağlamasını isterken, 55 yaşın üzerinde olup geleneksel çalışma yöntemlerine aşina olanlarda da %47 oranında talep görülüyor.  

 

Konu iş - yaşam dengesi olduğunda, en yüksek puan alan şirketlere ve puanlama yapan çalışanların hassasiyetlerine baktığımızda öne      çıkanların; “kurum kültürü, iş ortamı ve esneklik” olduğunu görüyoruz.  

     

  • 2019 yılı başında Wrike tarafından dünyanın farklı bölgelerinden çalışanların katılımıyla “işyerinde mutluluğun kaynakları” üzerine gerçekleştirilen araştırmada, işimizde mutlu olmamıza katkı sağlayan etkenlerin başında “anlamlı bir iş yaptığını düşünmek”, ardından da “uzaktan çalışma ve esneklik” konuları geliyor.

 

Freelance Çalışmanın Babalara Faydaları

 

1. İş – Yaşam Dengesinin Verdiği Mutluluğun Çocuklara Yansıması

 

 

Tüm bu araştırma sonuçlarından da fark edeceğiniz gibi, söz konusu çalışma modellerinin mutluluk üzerine katkısı büyük. “Peki bunun babalarla ne ilgisi var?” diyecek olursanız; rahatlıkla söyleyebiliriz ki, bu mutluluk aile ilişkilerine de yansıyor. Baba mutlu, huzurlu olduğunda anne ile ilişkisi de öyle oluyor ve bu da çocuklara yansıyor. Babanın tüm gün ofiste yaşadığı stresin, eve geldiğinde çocuklarla ilgilenme sorumluluğunun yarattığı stres ile birleşmesi sonucunda, bu gerginlikten tüm aile fertleri nasibini alıyor. Ancak evden çalışma gibi bir imkanın olması, iş – yaşam dengesini sağlıyor, çocuklara mutlu aile ortamının sağlanmasında önemli katkısı oluyor.

 

 

2. Çocuklarla Daha Çok Vakit Geçirebilme İmkanı

 

 

Çocuklarla daha çok vakit geçirebilmek, çeşitli aktivitelere katılabilmek; onlara tatil ama çalışanlara iş günü olan günlerde birlikte olabilmek, aranızdaki bağı kuvvetlendirmek için; “uzaktan, esnek ya da freelance (serbest) çalışma” bir nimet olarak karşımıza çıkıyor.

 

 

3. Önemli Günlerinde Yanlarında Olabilmenin Verdiği İç Huzur

 

 

Çocuklarınızın müsamere, mezuniyet, okulun düzenlediği ve ailelerin de katıldığı piknik, yemek, eğlence gibi önemli günlerinde izin almak zorunda kalmanız ve alamamanız durumunda yanlarında olamamanız, onlar için bir eksiklik olduğu kadar; eminiz ki bir baba olarak sizin için de üzüntü verici. Hem onların önemli anlarına şahit olamamak hem de desteğinizi hissettirememek, yokluğunuzun verdiği burukluğu yaşadıklarını bilmek ya da bedenen orada olduğunuz halde aklınızın işte olması, bunun verdiği huzursuzluğun o ânı yaşamanıza ve yaşatmanıza engel olması, gerçekten zor olsa gerek. Ancak freelance çalışma gibi yoğunluğunuzu ve çalışma yerinizi, saatinizi sizin belirleyebildiğiniz iş modellerinde bu dengeyi rahatlıkla kurabilmeniz mümkün.

 

 

4. Bakıcı Masraflarından Tasarruf

 

 

Anne tam zamanlı bir işte çalışıyorsa baba olarak sizin evden çalışmanız; hem çocuklarınızın yanında olup ona şefkatinizi göstermeniz, “bakıcı ile rahat mıdır?,” endişesinden kurtulmanız hem de bakıcı masraflarından tasarruf etmeniz açısından faydalı olacaktır. Böylece anne de çocuklarını yabancıya bırakmamış olmanın verdiği iç huzuru ve rahatlığı ile işine çok daha kolay odaklanacak, iş hayatında da aile hayatında da daha huzurlu ve başarılı olacaktır.

 

 

5. Anne Evden Çalışıyorsa Ailece Bir Arada Olabilme Avantajı

 

 

Diyelim ki anne evden çalışıyor. Sizin de evden çalışmanız durumunda hem gün içinde eşinizle birbirinizi görebilir hem de anne, baba, çocuk olarak ailece bir arada olabilmenin keyfini yaşayabilirsiniz. Bu şekilde çalışma hayatı da, birbirinizle geçireceğiniz vakit açısından bir engel olmaktan çıkar; çok daha severek yaptığınız, adeta bir hobiye dönüşür.

 

 

Evet; siz de freelance çalışmaya karar veren bir baba iseniz, hemen sitemize üye olup profilinizi doldurarak, işverenlerin açtığı iş ilanlarından size uygun olanlarına teklif vermeye başlayabilirsiniz. İş ve aile yaşantınızda başarı ve mutlulukların sizinle olması dileklerimizle…

 

SanalUzman  Ekibi

SanalUzman Ekibi

İşverenle uzmanı buluşturan e-ticaret platformu

Henüz yorum bulunmamaktadır.

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.