Post

Digital Nomad Çantasında Neler Olmalı?

Digital nomad yani dijital göçebe olmaya karar verdiniz, şimdi yola çıkma zamanı! Peki digital nomad çantası hazırlama konusunda fikriniz var mı? Cevabınız “hayır” ise; makalemizi okuyarak fikir edinebilir, “evet” ise, yorumlarınızla bize ve okuyucularımıza katkıda bulunabilirsiniz. “Digital nomad çantası nasıl hazırlanır, digital nomad çantasına neler konmalıdır, digital nomad çantasında mutlaka olması gerekenler nelerdir?” diyenler için hemen başlayalım…

 

Digital Nomad Çantasının Olmazsa Olmazları

 

 

Digital nomad çantasında mutlaka olması gerekenler ile ilgili karar verirken, ihtiyaçlar ile istekleri birbirinden ayırmak çok önemli. Bu nedenle, havaalanlarında ya da ziyaret ettiğiniz ülkelerde sorun yaşamamanız için önemli belgelerle başlayacağız:

Pasaport ve Kimlik (Kopyası ile birlikte)

Biniş kartı (Varsa)

İlgili ülkenin SIM kartı

Sigorta

Banka kartları (Tercihen uluslararası)

2 ya da 3 farklı para biriminde nakit

Vesikalık fotoğraf

Sağlık kartı, ehliyet vb.

 

Tüm belgelerinizi, diğer eşyalardan ayrı bir yerde, kolay erişebileceğiniz şekilde taşımanızda fayda var.

 

Belgeleri hazırladık. Peki digital nomad çantanız hazır mı? Tabii ki hayır :) O zaman ihtiyacınız olacak diğer malzemelerle devam edelim…

 

 

İlk Yardım Kiti

Güvenlik her şeyden önemli! Sağlığınız için soğuk algınlığı vb. durumlarda kullanmak üzere ilk yardım çantası işinize yarayacaktır. Sigortanız olsa bile bazı durumlarda hızlı çözüm olmayabilir, dolayısıyla sağlığınıza dikkat etmelisiniz. Yürüyüş, kamp, yüzme gibi aktivitelerinizde de ilk yardım kiti gerekli olabilir. Sık kullandığınız ilaçlarla birlikte bağışıklığınızı belirli bir seviyede tutmak için vitamin, ayrıca antibakteriyel jel ve krem eklemeyi de unutmayın :) Uçakla seyahat edecek ve sadece el bagajı alacaksanız, ilaç ek taramaya tabi olabilir ve keskin araçları çıkartmanız gerekebilir.

 

Portatif Laptop Standı

Dijital göçebe çantası içinde yer alması gereken dizüstü bilgisayar ve şarj cihazına ilaveten, laptop standı da çok işinize yarayacaktır. “Neden?” diye soracak olursanız; ne kadar konforlu bir alanda da çalışsanız ve çalışma saatleriniz 9 – 6 olmasa da, dizüstü bilgisayarınız ile uzunca zaman geçireceksiniz. Bir süre sonra eklemleriniz şikayetçi olmaya başlayacak. Sırt, boyun, bel sağlığınız açısından bu standları kullanarak doğru açıyı ayarlayabilirsiniz. Üstelik katlanabilir oldukları için sırt çantanızda yer de kaplamayacaklardır.

 

 

Telefon ve Şarj Cihazı / Powerbank

Telefon ve şarj cihazı herkes için önemlidir fakat bir dijital göçebe için daha da önemlidir. Şarj edilebilen birçok elektronik cihazı şarj etmenize yarayan Powerbank de digital nomad çantasının olmazsa olmazları arasında yerini almaktadır.

 

Mikro Ölçek

Eşyalarınızın ağırlık sınırını aşmadığından emin olmak için mikro ölçek taşımak iyi bir fikir olabilir.

 

Priz Dönüştürücü Adaptör

Prizlerin ülkeden ülkeye fark göstermesi nedeniyle, priz dönüştürücü adaptörü yanınızdan ayırmamanızda fayda olacaktır.

 

Giysiler

Giysilerinizi 1 – 2 hafta için ayarlamanızda yarar var. Rahat ayakkabılarınız ile kişisel bakım malzemelerinizi de aldıktan sonra, nadiren kullanacağınız ve gittiğiniz yerden ucuza temin edebileceğiniz eşyaları taşımamanızı öneririz. Tek parça çanta ile gitmeyi başarmak, size kolaylık sağlayacaktır. Bu nedenle en çok ihtiyaç duyacaklarınızın dışındakilerden vazgeçmelisiniz :)

 

İyi Bir Digital Nomad Çantası

Özel eşyalarınızı korumak için su geçirmez bir çanta seçmenizi tavsiye ederiz. Hacimli, tekerlekli valizler; yaya trafiğinin yoğun olduğu yerlerde, kaldırımlarda vb. sizi zorlayacaktır ve varışınızın hemen ardından check-in yapmak için yer bulmanızı gerektirecektir. Valiz yerine bir digital nomad sırt çantası tercih ederseniz, geceyi nerede geçireceğinize karar verene ve yerleşene kadar şehirde dolaşma imkanınız olabilir.

 

 

Umarız; digital nomad çantasında neler olmalı? sorunuza cevap verebilmişizdir. Sizin de önerecekleriniz varsa bizlerle paylaşmayı unutmayın :) Digital nomad konusundaki diğer makalelerimize aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

 

Digital Nomad mı, o da ne?

https://sanaluzman.com/blog/on-izleme?title=digital-nomad-mi%2C-o-da-ne&contentId=160&category=uzmanlara-ipuclari

 

Digital Nomad Olmanın 10 Avantajı

https://sanaluzman.com/blog/on-izleme?title=digital-nomad-olmanin-10-avantaji&contentId=195&category=uzmanlara-ipuclari

 

Digital Nomad Olmak İsteyenlere İpuçları

https://sanaluzman.com/blog/on-izleme?title=-digital-nomad-olmak-isteyenlere-ipuclari&contentId=200&category=uzmanlara-ipuclari

SanalUzman  Ekibi

SanalUzman Ekibi

İşverenle uzmanı buluşturan e-ticaret platformu

Henüz yorum bulunmamaktadır.

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.