Post

Sosyal Medya Yönetimi için 10 Püf Noktası

Sosyal medya hesap yönetimi günümüzde oldukça popüler ve profesyonellik isteyen bir meslek haline geldi. Artık biliyoruz ki sosyal medyayı yönetmek; hedef kitleye ve potansiyel müşterilere ulaşmak, marka bilinirliği ve bağımlılığı yaratmak, müşteri memnuniyetini sağlamak açısından önemli bir pazarlama aracı.  Bu pazarlama aracını iyi kullanmak nasıl bir markayı başarıya götürmekteyse, kötü kullanmak ya da hiç kullanmamak da bir o kadar başarısızlığa götürebilmekte. SanalUzman olarak bu makalemizde; “sosyal medya yönetimi nasıl yapılır, sosyal medya hesap yönetiminde bilinmesi gerekenler nelerdir,  sosyal medya danışmanlığı almak gerekli midir?” gibi sorularınızı cevaplayacağız.

 

Sosyal Medya Hesabı Nasıl Yönetilir?

 

 

İşte size sosyal medyayı etkili kullanmak için önemli ipuçları:

 

1. Etkili ve Özgün İçerikler ile Algı Yönetimi Yapmak

 

 

Bir markanın, ürün ve hizmetlerine karşı algı oluşturarak mevcut ve potansiyel müşterilerinin algısını yönetmesi; “arama motorlarında üst sıralara yükselmesi ve markalaşması” adına önemli bir adımdır. Bunu yapabilmek için de; etkili ve özgün içerikler ile doğru tanıtım gerekmektedir. Tanıtım için sosyal medya hesapları olmazsa olmazlar arasında yer alırken, bu hesapları şirket bünyesinde profesyonel olarak yönetecek kişilerden ya da bu yönetimi yapacak sosyal medya ajanslarından yararlanmak, algı yaratan anahtar kelimeler seçmek; önem teşkil etmektedir.

 

2. Diyalog Yönetimi ile Marka Sadakati Yaratmak

Sosyal medya, müşterilerle birebir diyalog kurmanın yolunu açmaktadır ve müşteri ilişkileri yönetiminin yerini diyalog yönetimi almaktadır. Böylece hedef kitleden, takipçilerden doğrudan geri dönüş almak, alınan dönüşlere göre analiz yapmak, onların ihtiyaçlarına ve beklentilerine yönelik hamleler yaparak müşteri sadakatini sağlamak mümkün hale gelmektedir.

 

3. Reklam Yönetimi Yapmak

Şirketler için çok önemli olan bir diğer konu da reklam yönetimidir. Doğru reklam sayesinde internet üzerinden düşük bütçe ile milyonlarca kişiye kısa sürede ulaşmak mümkün olmaktadır. Görsellerden, videolardan faydalanarak kısa fakat etkili reklamlar yaratmak işe yaramaktadır ancak sürekli reklam yapmaktan da kaçınmak gerekmektedir. Her daim reklam içeren paylaşımlar, keyifli vakit geçirmek için sosyal medyada var olan kişileri rahatsız ederek takibi bırakmalarına sebep olacaktır.  

 

4. Detaylı Verileri Analiz Ederek Strateji Belirlemek

 

 

Sosyal medya hesabı yönetmek konusunda dikkat edilmesi gerekenler arasında, elde edilen verilerin detaylıca incelenip analiz edilmesi ile analiz sonuçlarına uygun strateji belirlenmesi de yer almaktadır.

 

5. Uygulamalardan Yararlanmak

Sosyal medya yönetimi yaparken Hootsuite, Buffer, Do Share, Friends Me, Sprout Social gibi uygulamaları kullanarak içeriklerin hangi gün, hangi saatte, hangi sosyal medya hesabında paylaşılacağını belirlemek, sıralamaya sokmak, Analytics raporlarını görüntülemek, buna göre analiz ve  planlama yapmak mümkün olmaktadır. Bu uygulamalar sayesinde firmalar hem zamandan hem de emekten tasarruf etmektedir.

 

6. Paylaşım Saatlerini Doğru Seçmek

 

 

Sosyal medyada sadece etkili ve özgün içerik yaratmak yeterli olmamaktadır, bu içerikleri doğru zamanda paylaşmaya da özen gösterilmelidir. Doğru zamanlama sektöre, hedef kitleye göre farklılık gösterir. Yapılan araştırmalardan faydalanarak en çok erişim ve etkileşim alınan gün ile saatlere ulaşmak mümkün olmakla birlikte, yaptığınız paylaşımların erişim ve etkileşimini gözlemleyerek firmanız için en doğru zamanlamayı bulabilirsiniz.

 

7. Dikkat Çekici Fotoğraflar Kullanmak

Fotoğraflı sosyal medya içerikleri, fotoğrafsızlara göre %70’in üzerinde etkileşim yaratmakta ve mobilde de fotoğraf ekranda büyük yer kaplayarak dikkat çekmektedir. Dolayısıyla sosyal medyada içeriklerinizi destekleyen ve dikkat çeken fotoğrafların kullanımı önem kazanmaktadır.

 

8. Videolardan ve Giflerden Yararlanmak

 

 

Düzenli olarak video ve gif paylaşımında bulunmak da olumlu etki almak isteyen firmalar için olmazsa olmazlardan.

 

9. Tüm Hesapları Tek Platformdan Yönetmemek

Büyük ihtimalle sizin de birçok firma gibi birden fazla sosyal ağda hesabınız vardır ve bu hesapları tek bir platformdan yönetmenize imkan sağlayan uygulamalar mevcuttur. Bu uygulamalar, yapacağınız işlemleri her ne kadar kolaylaştırıyor olsalar da, dezavantajları bulunmaktadır. Öncelikle; her ağın takipçi kitlesi ve ilgili ağda bulunma sebebi farklılık göstermekte, bir sosyal medya platformu için uygun olan içerik diğeri için uygun olmayabilmektedir. Fotoğraf boyutları ve karakter sınırları da her bir platform için farklıdır. Bu nedenle her ağ için ayrı ayrı içerikler üretip, paylaşım için her birinin etkileşim aldığı saati seçerek yine ayrı ayrı paylaşmakta fayda olmaktadır.

 

10. Hashtagleri Doğru Kullanmak

 

 

Paylaşımınızla ve hesabınızla ilişkili olan az, öz hashtag kullanmak; sayfanızın kalitesini arttıracak, keşfet alanına düşmenizi ve takipçi kazanmanızı sağlayacaktır. Çok sayıda hashtag kullanmanız o kadar çok keşfedileceğiniz anlamına gelmemektedir.

 

Sosyal medya hesap yönetimi nasıl yapılır?, Sosyal medya hesap yönetiminde nelere dikkat edilmelidir? gibi sorularınıza cevap vermeye çalıştık. Sosyal medya danışmanlığı almak isterseniz uzmanlarımızdan teklif isteyebilir, danışmanlık vermek isterseniz ilgili iş ilanları için işverenlerimize teklif gönderebilirsiniz.

 

SanalUzman  Ekibi

SanalUzman Ekibi

İşverenle uzmanı buluşturan e-ticaret platformu

Henüz yorum bulunmamaktadır.

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.