Post

6 Adımda Stres Yönetimi

Stres kelimesi bizde her ne kadar sadece olumsuz bir çağrışım yapsa da, aslında stresi yapıcı ve yıkıcı stres olarak ayırmamız mümkün. Yani belli bir miktardaki stres, hayatta kalmamız için gerekli. Düşünsenize korna çaldığında sıçrayarak arabadan kaçıyoruz. İşte bu, stres sayesinde oluyor. Eğer o anda gerekli olan stres oluşmazsa arabadan kaçmayız. Sonrasını söylemeye bile gerek yok. Yapıcı stres aynı zamanda bize, gündelik yaşantımıza devam edecek motivasyonu da sağlıyor, aksi takdirde yataktan kalkacak gücü bulamayız. Ancak stres seviyesi yükselip hayatımıza zarar vermeye başladıkça ve hep yüksek seviyede oldukça; hayat kalitemizin düşmemesi adına stresi yönetmek gerekiyor. SanalUzman ailesi olarak bu makalemizde, 6 adımda stres yönetimi nasıl olur, sizler için ele aldık.

 

Stres Nasıl Yönetilir?

 

1. Stresli Olduğunuzu Kabul Edin

Varlığını kabul etmediğiniz bir şeyi değiştirebilmeniz, kontrol edebilmeniz mümkün değil. İşe öncelikle kendinizi gözlemleyip, stresli anlarınızı fark etmekle ve stresli olduğunuzu kabul etmekle başlayın. Emin olun ki bu, en önemli adım!

 

2. Stresin Kaynağını Bulun

Evet, artık streste olduğunuzu kabul ediyorsunuz. Peki sırada ne var? Tabii ki, stresinizin nereden kaynaklandığını bulmak var. Çoğumuz stresteyken alkol, sigara gibi yöntemlere başvuruyoruz. Ancak unutmayalım ki tüm bu yöntemler, stresin kaynağını ortadan kaldırmadığımız sürece, geçici çözümler olarak kalmaya mahkûm.

 

3. Kendinize Sorular Sorun

Stresin kaynağını da buldunuz, o halde kendinize sorular sormanın tam zamanı! “Stres kaynağımı kontrol altına alabilmek, etkisini azaltabilmek, ortadan kaldırabilmek için neler yapabilirim?” “İyileştirebileceklerim, değiştirebileceklerim neler?” vb.

 

4. Harekete Geçin

Artık stres yönetimi konusunda kendinize sorduğunuz soruları cevapladığınıza ve neler yapabileceğinizi belirlediğinize göre, geriye harekete geçmek kalıyor!

 

5. Bakış Açınızı Değiştirin

Diyelim ki yapabileceğiniz hiçbir şey yok! Değiştiremeyeceğiniz durumlarla karşılaştığınızda, bakış açınızı farklılaştırmayı deneyin. Hani hep deriz ya, “hiç bu açıdan bakmamıştım, böyle düşünmemiştim” diye… Olumlu düşünmeye odaklanarak her şerde bir hayır olduğunu hatırlayabilir, problemlerdeki fırsatları görebilirsiniz.

 

6. Yaşam Biçiminizi Değiştirin

Düzenli egzersiz yapmak, bedeninizi rahatlatmada etkili yöntemlerden biri. Yoga gibi aktivitelerle gevşemeyi sağlayabilirsiniz. Beden ile akıl birbirini takip ettiğinden; bedeninizi gevşettiğinizde aklınız da sakinleşir, stres seviyeniz düşer. Özellikle meditasyon, nefes çalışmaları gibi çalışmaların, stres kontrolü için birebir olduğunu göreceksiniz. Öfkelendiğinizde, stres seviyeniz yükseldiğinde; nefesinizin, kalp ritimlerinizin nasıl hızlandığını hatırlayın. Yapacağınız bu çalışmalarla hem nefesinizi hem kalp ritimlerinizi yavaşlatabilir, bedeninizi gündelik hayatta olması gereken gevşekliğe getirerek stresi kontrol etmek konusunda başarıyı yakalayabilirsiniz. Sağlıklı beslenmeyi, gerektiği kadar uyumayı da yaşam biçiminiz hâline getirdiğinizde, yaşamınızın nasıl değiştiğine siz bile şaşıracaksınız.

 

Evet; bu makalemizde "stresi yönetmenin yolları nelerdir?", değinmeye çalıştık. Unutmayın ki; huzurlu bir yaşam, iş yaşamındaki başarınızın artmasına da büyük katkı sağlayacaktır. SanalUzman ailesi olarak huzurlu ve başarılı günler diler, stresi kontrol etmek için size iyi gelen yöntemleri aşağıdaki “Yorum Yaz” alanından bizlerle paylaşmanızı rica ederiz.

SanalUzman  Ekibi

SanalUzman Ekibi

İşverenle uzmanı buluşturan e-ticaret platformu

Henüz yorum bulunmamaktadır.

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.