Post

Artık Freelance Çalışma Sadece Ek Gelir Değil!

Freelance çalışma artık eskiden olduğu gibi “ek gelir” olmakla kalmıyor, başlı başına bir geçim kaynağı haline geliyor. Çalışanlarına evden çalışma imkanı veren firmaların sayısında artış olurken, freelance iş yapan uzmanlardan hizmet alan şirketler de artıyor. Araştırmalara göre 2023 yılında yaklaşık 8.5 milyon freelance çalışanın Türkiye iş piyasasında yerini alması bekleniyor. 2027 yılında ABD’de işgücünün %36’sını oluşturan 57 milyondan fazla kişinin freelance (serbest) çalışacağı da tahminler arasında. Hatta bu rakamlarda artış olması söz konusu. Esnek çalışma modeli ile ilerleyen şirket sayısındaki artışın geçen yıl %26’ya ulaşması da bu tabloyu destekliyor. Demek oluyor ki, bu çalışma modeli gelecek yıllara damgasını vuracak.

 

Freelance Çalışmanın Geleceği

Teknoloji gelişimi ile yaygınlaşan ofise gitmeden çalışma, esnek çalışma modelini benimseyen dev şirketler vasıtasıyla hız kazanıyor ve diğer şirketleri de yeni nesil iş yaparak devam etmeye adeta zorluyor. Yok olmak istemeyen firmaların, değişime ayak uydurmaktan başka çareleri kalmıyor.

Dünya Ekonomik Forumu’nun geleceğin meslekleri ile ilgili yaptığı araştırma, esnek çalışmanın geleceğin mesleklerinde de rol oynayacağını gösteriyor. Üstelik; artık insanlar işlerine yakın yerlerde değil, istedikleri şehirlerde yaşayacaklar. Akıllı şehirlerin de öne çıkmasıyla meslek seçimlerindeki dengeler değişecek. Çalışanlar seçim yaparken, iş yaşam dengesi kurabilecekleri, kendilerine daha çok zaman ayırabilecekleri meslekleri seçecekler.

İş  yaşam dengesi demişken, her geçen gün daha da artan online iş platformu açılışlarının bu dengeye katkıda bulunduğunu da söylemek gerek. Y kuşağı ile Z kuşağının artması, özgürlüğüne düşkün neslin artması anlamına geliyor; böylece bu platformların varlığından ve güvencesinden yararlanarak istediği yerden istediği zamanda, hiçbir kısıtlama olmadan özgürce işini yapabilen yeni nesil, aynı zamanda daha özgür düşünebilen, kişisel gelişimine vakit ayırarak kendini besleyebilen daha yaratıcı çalışanları oluşturuyor; ortaya daha başarılı işler çıkıyor. Farklı işverenlerle farklı projelerde çalışmak kendilerini geliştirmelerini sağlıyor. İşverenler sonuçtan memnun kalırken, işveren memnuniyetini sağlayan çalışanlar da müşteri portföylerini genişleterek, sabit bir işte çalışarak kazanacakları ücretten çok daha fazlasını kazanıyorlar. Yine Amerika’da yapılan araştırmalarda freelancer’ların %50’si, geleneksel bir işi kabul edebilmeleri için onlara ödenebilecek bir para miktarı olmadığını söylüyor.

Sanaluzman, freelancer, Digital Nomad, Dijital Göçebe cadde

Yazılım, grafik tasarım, metin yazarlığı, editörlük, çeviri, danışmanlık gibi birçok meslek dalının bilgisayar ve internet olan her ortamda çalışmaya uygun olması, ilerleyen dönemlerde bu şekilde çalışılabilecek yeni mesleklerin de ortaya çıkacak olması; özellikle küçük işletmelerde tam zamanlı personeli bünyede bulundurmaya güç yetmemesi, freelance çalışma ile ofis masraflarından tasarruf edilebilmesi, ihtiyaç duyulan proje bazlı iş için istenen yetkinlikte elemanın her bütçeye uyacak çeşitlilikte serbest çalışan arasından freelance iş siteleri sayesinde çok daha kolay bulunabilmesi, uzun işe alım süreçlerinin olmaması gibi hem işveren hem proje bazlı çalışan açısından birçok avantajın olması; freelance çalışma modelinin tercih edilmesini sağlıyor.

Bu çalışma şekline adapte olmuş çalışanların, freelance çalışma ile ilgili çekincesi olan çalışanlara örnek olması ve cesaret vermesi sayesinde, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de gün geçtikçe yaygınlaşacağı, araştırma sonuçlarına da bakıldığında kaçınılmaz bir gerçek.

 

Bu çalışma modelinin işverenler ve uzmanlar açısından avantajları hakkında daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki makalelerimizden faydalanabilirsiniz:

Freelance Çalışmanın Avantajları

Freelancer’larla Çalışmanın Avantajları

 

Tek üyelikle hem işveren hem uzman olarak proje bazlı iş yaptırmak ya da freelancer olmak için SanalUzman’a üye olmayı unutmayın :)

Başarılı bir iş hayatı dileriz.

SanalUzman  Ekibi

SanalUzman Ekibi

İşverenle uzmanı buluşturan e-ticaret platformu

Henüz yorum bulunmamaktadır.

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.