Post

Başarıya Götüren 15 Kitap Önerisi

İş hayatına ister yeni adım atıyor olun ister yıllardır iş hayatının içinde olun, ister çalışan ister işveren olun; kendini geliştirmenin sonu yok ve biz de SanalUzman ailesi olarak, iş hayatı için başarınıza destek olacak kitapları, tanıtım bültenlerinden alıntılarla sizin için derledik. Keyifli okumalar ve başarılar dileriz :)

 

Başarı için 15 Kitap Tavsiyesi

 

1. Poke The Box / İş Dünyasının Bilinen Sınırlarını Aşmak – Seth Godin

Poke The Box, yazarı Seth Godin gibi tetikleyici, dürtücü ve harekete geçirici etkileri olan bir kitap...

Eski köye yeni yeni adetler getirmekten korkmayacak, üstelik o köyü ileride bir kasabaya hatta metropole çevirecek kadar hayal gücü yüksek ve cesaretli kişileri anlatıyor Poke The Box. İş dünyasının bilinen kurallarını ters yüz eden Seth Godin, açıkça diyor ki; "Yeni düzende başarı istiyorsan, iş yerinde diğerleriyle uyumlu olman artık bir şey ifade etmiyor: Tersine değişimi getirmek için başkalarının ve kendinin rahatını kaçıracaksın; sürekli olarak yeni fikirleri ve yöntemleri uygulamak için insanları dürteceksin; bilinmeyeni keşfetmek için sorular soracak ve cevapları aldıkça bunları uygulayacaksın!"

Bu kitabı sadece profesyonellere ve liderlere tavsiye etmiyoruz. Bir ilkokul öğrencisi de, ev kadını da, üniversiteli de bu kitaptan hayata dair kendince pek çok yorum çıkarabilir, zira...

Öyleyse, düğmeye basmanın, kutuyu kurcalamanın, yanında oturan iş-okul arkadaşını, komşunu dürtmenin yani diğerlerinden farklılaşmanın zamanı geldi. Seth Godin, farklı olmak ve akabinde başarılı olmak için gerekli tüyoları işte bu kitapta açıklıyor.

 

2. İş Hayatının 21 Gizli Kuralı – Vural Çakır

Bu kitapta hem iş hayatına yeni atılan, yani kariyerlerinin henüz başında olan hem de kariyerlerinde çoktan üst basamaklarda yerini almış olan herkes için bir şeyler var. Bu kitapta anlatılan, işte başarılı olmanın gizli kurallarının hiçbiri, yıllarca sıralarında dirsek çürüttüğümüz okullarda öğretilmiyor. Bu kuralların hepsi hayatın içinden çıkıyor. İş yaşamı sırasında yüzlerce kişinin işe alınma sürecine tanıklık etmiş ve Türkiye'nin hemen hernen bütün büyük firmalarının değişik kademelerdeki çalışanlarıyla iş ilişkisinde bulunmuş olan Vural Çakır okullarda değil iş hayatında öğrendiklerini paylaşıyor okurlarıyla.

 

3. Farkında Olmak: Gerçek Bir Başarının Arka Planı – Bulut Akacan

Başarılı olmak için insanın önce kendine ve başarılı olabileceğine inancı olmalı. En önemlisi de insan, etrafında gerçekleşen olayların farkında olmalı.

Başarılı olmak için, alışılagelmiş kalıpların dışında düşünmeli, kalıpların dışına çıkıp gerektiğinde radikal kararlar alabilmelisiniz. Bu özellik sıklıkla bencillik ve egoistlik ile karıştırılır. Aslında bencillikle karıştırılan bu özellik radikal kararları alma sorumluluğundan gelmektedir.

Herkesi dinlemelisiniz, fakat kendi kararınızı yeri geldiğinde bütün kalıpların dışında kalarak vermelisiniz. Gerçek başarı için paylaşmayı bilmelisiniz. Bencil ve egoist insanlar ile liderler arasındaki temel fark budur. Paylaşım olmazsa başarı kalıcı olmaz. Çünkü başarı paylaşıldıkça gerçek değerine kavuşur, toplumca desteklenir ve teşvik görür.

İşte o zaman, başarının zevki çıkar ve kalıcı olur. Yaşam her şeyi deneyimleyebilecek kadar uzun değildir. Bu nedenle başarılı olanların yolunu öğrenmek, başkalarının deneyimlerinden yararlanmak, başarıyı hedefleyen ve başarı için gayret gösterenler için kendi yollarını bulmada yardımcı olur.

Ben herkesin başarılı olmasını istiyorum.

Ben herkesin mutlu olmasını istiyorum.

Ben herkesin ve her kesimin kaliteli ve huzurlu bir yaşam sürmesini istiyorum.

Bu kitapla bir kişiye bile ilham kaynağı olabilirsem kendimi bu konuda başarılı hissederim. Çünkü bu kitabı yazmamdaki amaç, sahip olduğum mutluluğu paylaşmak istemem ve yolumu, buna ihtiyacı olanlara göstermektir.

 

4. Strateji Sanatı / Oyun Kuramı ile İş Hayatında Başarı – Avinash K. Dixit, Barry J. Nalebuff

Strateji Sanatı’nın yazarları, ekonomi profesörü Avinash K. Dixit ve iş yönetimi profesörü Barry J. Nalebuff, kuram ile stratejiyi bir araya getirip sizlere yaşamın her anında kullanabileceğiniz çözümleme teknikleri öneriyorlar. Oyun kuramı tekniklerini öğrenince: • Günlük yaşamınızdaki sıradan durumlardan işinizdeki en çetin mücadelelere, küçük büyük her olaya bambaşka bir gözle bakacaksınız. • Oyunları ve kurallarını apaçık göreceksiniz. • Doğrudan hedefe götüren başarılı kararlar alabileceksiniz.

 

5. İş Dünyasında Zirveye Giden Yol / Başarılı Olmak İçin Değiştirmeniz Gereken 20 Alışkanlık – Marshall Goldsmith

"Bir sonraki aşamaya geçmek" ve çok daha başarılı olmak isteyen bütün başarılı liderlere…
"Ne mutlu ki onlara, onlar, kendi yanlışlarını görürler ve düzeltmeye çalışırlar."

Bu Kitaptaki Bölüm Başlıkları:
-Başarı Saplantısı
-Zirveye Ulaşmaktan Alıkoyan 20 Alışkanlık
-Daha İyi Olmak İçin Nasıl Değişebiliriz?
-Elinden Geleni Ardına Koymamak

 

6. İş Dünyasında Başarı Yasaları – Brian Tracy

Hayatın her alanında olduğu gibi, "başarılı olmak" da belirli yasalara bağlıdır. Başarılı olabilmek için, işe ilk önce kendinizden başlamanız gerekir. Kişisel performansınızı evrensel yasalarla uyum içine sokabildiğiniz oranda da başarınız artar. Hayatınızın temel parçalarından birisi olan iş hayatında başarılı olmak da, bu konudaki yasaları tanımayı ve onları benimsemeyi şart koşar. Brian Tracy, bu kitabında "Başarılı Bir İnsan Haline Gelebilmek İçin Gerekli Olan Ön Koşullar"ı açıkladıktan sonra, bizlere "Çalışma Hayatının" "Başarılı Bir Satış Yapmanın" ve "Başarılı Bir Pazarlık Yapmanın Yasaları"nı anlatıyor.

 

7. Akıl Yoluyla Başarılı Olmanın İlkeleri – Art Markman

Akıl Yoluyla Başarılı Olmanın İlkeleri adlı kitapta yazar Art Markman, kognitif bilim konusunda yürüttüğü araştırmalar ve yazdığı makalelere dayanan bilgi birikiminin esasını okuyucuya sunuyor. Sadece araştırmalarının sonucunu aktarmak yerine bu bilgiyi gerçek hayatta hemen kullanılabilir şekle dönüştürerek açıkladığı kitabın daha ilk bölümünden itibaren daha iyi düşünmek için geliştirebileceğiniz yeni alışkanlıklar ve davranış biçimleri konusunda özel tavsiyeler ve ipuçları yer alıyor.

Dolayısıyla ister hayata adım atan bir öğrenci ister iş hayatında fark yaratmak isteyen bir yönetici veya psikoloji konularında daha fazla bilgi sahibi olmanın hayatınızı nasıl değiştirebileceği konusunda meraklı birisi olun, AKIL YOLUYLA BAŞARILI OLMANIN İLKELERİ adlı kitabın çok faydasını göreceksiniz.

"Akıllı olmanın değeri herhalde aşikardır: Düşünme, muhakeme yapma, karar verme, iletişim kurma ve harekete geçme becerimizin temelini oluşturur. İşte bu yüzden insanlar sürekli daha akıllıca ve etkin düşünmenin yolları konusunda tavsiyeler almaya çalışmaktadır. Bu konuda yazılmış kitaplar da pek çoktur.

Bu konudaki kitapların çoğu iki gruba ayrılmaktadır. Geçmişte faydasını gördükleri yöntemler hakkında size bilgi vermeyi arzu eden, inançları ve önsezileri güçlü pek çok yazar vardır. Tavsiyeleri genellikle sağduyu ürünüdür ama gerçek anlamda bilimsel dayanaktan yoksundur. Diğer yandan, bilim insanları tarafından kaleme alınmış, ayrıntılı bilgi açısıdan zengin olmakla birlikte pratik hayata yönelik tavsiyeler yönünden zayıf kalan kitaplar da vardır.

Zaman zaman da en son bilimsel gelişmeleri kullanabileceğiniz bilgi ve haberlerle birleştiren kitaplara rastlarsınız. Dostumuz ve meslektaşımız Art Markman işte böyle bir kitap yazmıştır. Kognitif bilim alanının en saygın isimlerinden biri olan Markman son yirmi yıl boyunca üniversitede yaptığı çalışmalar ve yazdığı makaleler ile düşünme konusunda kognitif bilim dalına önemli katkılarda bulunmuştur. Bunun yanısıra, laboratuarının dışına çıkarak gerçek hayatın sorunları ile de ilgilenmiştir. Çalışanlarına yeni düşünme tarzları kazandırmayı hedefleyen şirketlere yardımcı olmaktadır. Hatta "You" (Siz) serisinden iki kitabımızın psikoloji ile ilgili bölümlerine katkıda bulunmuştur.

Akıl Yoluyla Başarılı Olmanın İlkeleri adlı kitapta Art, kognitif bilim konusunda yürüttüğü araştırmalar ve yazdığı makalelere dayanan bilgi birikiminin esasını okuyucuya sunmaktadır. Etkin düşünme konusunda bir formül geliştirmiştir. Ama bu kitapta sadece araştırmalarının sonucunu aktarmak yerine bu bilgiyi gerçek hayatta hemen kullanılabilir şekle dönüştürerek sunmaktadır. Kitabın daha ilk bölümünden itibaren daha iyi düşünmek için geliştirebileceğiniz yeni alışkanlıklar ve davranış biçimleri konusunda özel tavsiyeler ve ipuçları yer almaktadır.

Bununla birlikte şu gerçeği de aklınızdan çıkarmayın: Nasıl sağlıklı yaşamın gereği olarak vücudunuzu öğrenmek, doğru beslenmek ve egzersizi hayatınızın düzenli bir parçası yapmak için gayret göstermeniz gerekiyorsa, akıllıca düşünmek de beyninizin nasıl çalıştığını öğrenmek ve günlük düşünme alışkanlıklarınızı değiştirmek için gayret sarfetmenizi gerektirir. Bu kitabı okuyarak başarıya giden yolda bir adım atmış olacaksınız."

 

8. Nezaket Avantajı / İş Yaşamında Başarı İçin Kişisel Beceriler – Peter Post

Profesyonel ve kişisel başarı için hem günlük hem de olağanüstü durumlarda ihtiyaç duyulan becerilerle ilgili bir rehber.

Nezaket Avantajı - İş Yaşamında Başarı için Kişisel Beceriler, kolaylıkla ve zarafetle çatışma çözmekten her düzeyde iş arkadaşıyla düzgün ilişkiler geliştirmeye, başarılı bir network oluşturmaktan müşteri kazanma ve iş bağlamaya kadar çeşitli konularla ilgili temel bilgileri içeriyor. Ayrıca işyerinde karşı karşıya kalınan farklı durumlar hakkında yararlı önerilerde bulunuyor. 

Hangi durumlarda nasıl davranılması gerektiğini bilmek; olağanüstü rekabetin egemen olduğu işyeri ortamında başarılı olmak, fark oluşturmak ve ilerleyebilmek için olmazsa olmaz olarak kabul görüyor. 


Yeni mezunlardan, iş arayanlara ve CEO katına kadar herkes için vazgeçilmez bir yol arkadaşı!

 

9. İş Hayatında Başarıyı Yakalamanın 14 Yolu – David Novak

"David Novak büyük bir CEO. Birçok insan iyi birer insan yöneticisi oldukları iddiasındadır. Ama David, Yum! şirketinde gelecek lider kuşakların eğitimine gerçekten yatırım yapmıştır. İş Hayatında Başarıyı Yakalamanın 14 Yolu kitabından zevk alacaksınız çünkü bu kitabın sağduyulu bir yaklaşım sergilediği konu, şey, evet, insanları yanınıza çekmenin konusu."
Jeffrey Immelt, başkan ve CEO, General Electric

"David Novak esin veren bir lider ve yönetim sanatının çok akıllı bir öğrencisidir."
Steve Burke, CEO, NBCUniversal

"David Novak, Yum! Brands şirketini olağanüstü bir iş performansı elde etme başarısına ulaştırmıştır. Bunu dünya çapında bir lider/öğretmen olarak başarmıştır. Novak'ın kitabı da etkileyici bir bireysel liderlik anlatısı, mükemmel örnek olay incelemeleri ve kazanan organizasyonlar kurmak için başkalarının da kullanabileceği eğitici araçları biraraya getiren, büyük bir zevkle okunan ve canlılık veren çok başarılı bir kitap."
Noel Tichy, profesör ve müdür, Michigan Üniversitesi Küresel Vatandaşlık İnisiyatifi;
Warren Bennis'le birlikte Judgment: How Winning Leaders Make Great Calls kitabının eş yazarı


"Liderlik hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen herkese İş'te İnsan kitabını okumasını öneriyorum. İster bir işi büyütmek istiyor olun isterse kişisel olarak kendinizi geliştirmek istiyor olun, David Novak'ın kitabı, elinizden gelenin en iyisini nasıl yapacağınız ve başkalarının da bunun aynısını yapmalarına nasıl yardımcı olacağınız konusunda değerli dersler içeriyor."
Andrew G. Taylor, başkan ve CEO, Enterprise Holdings

"David'in kariyeri olağandışı olanı başarmak için ekipleri ve büyük örgütleri motive etme konusunda mükemmel başarılarla doludur. Yum! Brands bunun en güzel örneğidir. Bu kılavuz kitap bu dersleri damıtıyor ve böylece bu dersler her organizasyon tarafından kolayca uygulanabilir hale geliyor. Tamamen kusursuz!"
David Cote, başkan ve CEO, Honeywell

"Hiçkimse adanmış kişisel liderliğe David'den daha iyi bir örnek olamaz. David yıllardır liderlik konusunda dersler vermiştir; şimdi de bu kitabı ile okuttuğu dersleri paylaşmaktadır. David bir organizasyonu ileriye taşıyacak türden anlamlı bir liderliğe yönelik stratejilerini paylaşıyor ve hem kendi kariyerinden hem de Johnson & Johnson dâhil diğer birçok şirketten örnekler veriyor. Bu kitabı, her organizasyondaki her düzeyden liderlere kuvvetle tavsiye ediyorum."
William C. Weldon, başkan ve CEO, Johnson & Johnson

"Yaklaşık otuz beş yıllık kariyerim boyunca farklı birçok yönetici ile çalıştım. Bunlardan çok azı gerçek liderdir. David Novak bu nadir bireylerden biridir. İster kariyerinize yeni başlıyor olun isterse birkaç basamak çıkmış olun, İş Hayatında Başarıyı Yakalamanın 14 Yolu kitabında verilen dersler tam yerindedir ve işte ya da yaşamda ilerlemek isteyen herkes tarafından evrensel olarak kucaklanmalıdır. Tek başınıza başarılı olamazsınız. Ve ellerinden gelenin en iyisini yapma konusunda sürekli olarak ve saygılı bir şekilde birbirlerine meydan okuyan parlak insanlar tarafından etrafınız kuşatılmış durumdayken bu yolculuk çok daha ilginç olur."
Howard Draft, yönetim kurulu başkanı, Draftfcb

"Büyük liderler kendi liderlik bakış açılarını anlarlar ve onu başkalarıyla paylaşmaya hazır olurlar. David Novak'ın yıllardır Yum! Brand Inc. şirketinde yaptığı da budur - ve şimdi kazanan felsefelerini bizimle paylaşmasından ötürü şanslıyız. Ben büyük bir David Novak hayranıyım ve İş Hayatında Başarıyı Yakalamanın 14 Yolu'nu okuduktan sonra siz de onun hayranı olacaksınız - mutlaka okuması gereken bir kitap!"
Ken Blanchard, The One Minute Manager® ve Lead with LUV kitaplarının eş yazarı

 

10. İş Dünyasının En’leri – Kevin Duncan

Daha önce Pazarlamanın En'leri kitabını yayınladığımız Kevin Duncan, bu kez iş dünyasından en iyi 40 kitabı incelediği İş Dünyasının En'leri'yle buluşuyor okurla. Aklın Yeni Sınırları, Outliers (Çizginin Dışındakiler) ve Mor İnek gibi dilimize kazandırılmış hit kitapların yanı sıra henüz Türkçe'de yayınlanmamış pek çok uluslararası çok satarın incelendiği "İş Dünyasının En'leri"nde 21. yüzyılın çığır açan, ses getirmiş, işe ve yaşama bakışta kökten değişimler yaratmış iş fikirleri bir arada sunuluyor. Kitapların strateji, liderlik, klasikler, yaratıcılık ve organizasyon başlıklarında incelendiği İş Dünyasının En'leri, "Yeni Bir İş Manifestosu" ve "Bir Dakikalık Özetler" bölümleriyle de her kitaba tek tek zaman ayıramayanlar için işlevli ve pratik bir okuma sağlıyor. 

 

11. Kendini Keşfet Hedefe Ulaş / Her Meslek İçin Etkili Performans Önerileri – Paul Falcone

Paul Falcone, dünyaca ünlü bir insan kaynakları uzmanı, performans yöneticisi ve liderlik danışmanı; yıllar içinde tecrübe ettiği ve uyguladığı tavsiyelerini Kendini Keşfet Hedefe Ulaş'ta bir araya getiriyor. Okura iletişimden zaman yönetimine, karar alma süreçlerinden takım çalışmasına uzanan ve oradan finans, muhasebe, müşteri hizmetleri gibi alanlarda dolaşan bir stratejiler bütünü sunuyor. Falcone büyük laflar etmiyor, stratejilerini uzun uzun açıklamaya girişmiyor, okura fazlasını vaat etmiyor; ama okurun içindeki potansiyeli ortaya çıkarabilecek özlü ve esaslı, nokta atışı tavsiyelerde bulunuyor.

Özellikle yeni girişimciler ve mesleğinde zirveye hızla çıkmak isteyenler için bir başucu kitabı olan Kendini Keşfet Hedefe Ulaş, her sektörden, her düzeyden çalışanın kulağına küpe olacak önerileriyle kariyer gelişimi ve bireysel gelişim arasındaki mesafeyi kapatıyor.

 

12. Feng Shui / İş Yaşamında Başarıya Götüren Yol – Raphael Simons

Doğum tarihinize göre kariyerinizdeki iniş çıkışları ve size en uygun meslek dalını öğrenmek istiyor musunuz? Çeşitli eşyalar ve renkler yardımıyla negatif enerjiden kurtulmanın yolları nelerdir, biliyor musunuz? Herhangi bir yıl ya da ayla ilgili iş yorumları ilginizi çekiyor mu? Ofisiniz nasıl düzenlemeniz gerektiği konusunda başarınızı artırmaya yönelik yeni bilgiler edinmek ister misiniz?

 

13. Başarının Anahtarları – Napoleon Hill

Napoleon Hill'in Düşün ve Zengin Ol adlı eseri bugüne dek iş dünyasına güçlü bir esin kaynağı olmuştur. Bu eserde de kişisel başarının sırlarını açıklayan on yedi ilkeyi bulacaksınız...

Başarının Anahtarları, içindeki zihinsel egzersizleri, kişisel analiz teknikleri, açık ve net önerilerinin yanı sıra Bill Gates, Donna Karan gibi iş dünyasında başarılarını kanıtlamış kişilerin de gerçek hayat hikâyelerine yer veriyor.

Okuyucuların kendi yaşam kalitelerini yükseltmeleri için aydınlatıcı ve cesaret verici öğretilerle dolu paha biçilmez bir kitap.

 

14. İş Dünyasında Başarı İçin Astların ve Üstlerin Rolü – Gonca Elibol

Günümüz rekabet koşullarında iş dünyasında fark yaratmak, yaratıcı olmak, yenilik yapmak, ayakta kalmak, işe tutunmak, kâr elde etmek, büyümek-gelişmek, marka olmak için astların ve üstlerin, iş yerlerine karşı sorumlulukları ve görevleri vardır. 

Patron öncelikle kâr elde etmek, büyümek ve gelişmek, marka olmak ister. Astlar ise kariyer elde etmek, çalıştıkları iş yerinden iyi bir gelir elde etmek, başarılı oldukları durumlarda ödüllendirilmek isterler.

İş dünyasında herkes üzerine düşen rolü gerçekleştirdiği takdirde, iş dünyasında başarı elde etmek mümkündür.

Bu kitap; iş dünyasında yer alan, unvanı ne olursa olsun tüm çalışanları kapsamaktadır.

Profesyonel çalışma hayatının gerekliliklerini anlatan, sadece iş hayatında kariyer basamaklarını tırmanan iş görenler için değil, iş hayatına yeni adım atacak çalışanlar için de kaynak bir kitaptır.

"İşsiz kalır mıyım?"

"Yöneticim ve patronum benim çalışmalarımı beğeniyor mu?

"İşimde kalıcı olmak için neler yapmalıyım?"

"Nasıl fark yaratabilirim?"

"Çalışanımın verimliliğini nasıl arttırırım?"

"Onları daha etkin nasıl çalıştırabilirim?"

Bu soruların cevabını bulmak için doğru yoldasınız. Kısacası bu kitap, iş hayatında her kademedeki tüm çalışanlara yol göstererek, başarı elde etmek için rehber olacaktır.

 

15. Her Şey Seninle Başlar! – Mümin Sekman

Çaresizlik öğrenilmiştir.
Başarılı olmak da öğrenilebilir.
Sende sandığından fazlası var!
Gelebileceğin en iyi yerde değilsin.
Yeni bir hayat için gereken, yeni bir akıldır.
Doğru şeyi yapmak için yanlış zaman yoktur.
Rüzgârı suçlamayı bırak, yelkenleri kullanmayı öğren!
Seyirci koltuğundan sıkıldıysan, sahneye çık.
Zirvede her zaman bir kişiye daha yer var.
Her şey seninle başlar!
Başkaları yapabildiyse, sen de yaparsın.
Hayatta ya tozu dumana katarsın,
Ya da tozu dumanı yutarsın.
Seçim senin!

 

Siz de kariyer hayatınıza kaldığınız yerden devam edip başarılarınıza başarı katmak istiyorsanız, hemen SanalUzman'da iş aramaya başlayın.

 

SanalUzman  Ekibi

SanalUzman Ekibi

İşverenle uzmanı buluşturan e-ticaret platformu

Henüz yorum bulunmamaktadır.

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.