Post

Bir Freelancer’dan, “Serbest Çalışmanın Avantajları”

Daha önceki makalemizde; bir dijital göçebe olan, aynı zamanda da SanalUzman freelancer’larından “Grafik Tasarım Uzmanı” Ayşe Çelikdelen’i tanımıştık. Bu makalemizde de, yine SanalUzman’da serbest çalışan (freelancer) olarak görev yapan bir Metin Yazarı’nın, Gözde Gürelman’ın hikayesine tanık olacak ve kendisinden ilham alacağız. Hazır mısınız? :)

Aslında Gözde Gürelman’ın freelancer’lığa giden öyküsü, fotoğrafçılığa ve seyahat etmeye olan tutkusuyla başlamış. Bu iki tutkuyu birleştirmenin, bir firmada tam zamanlı çalışarak çok zor olduğuna karar vermiş. Bunlara yazı yazmak ve yoga da eklenince; tüm bu keyif aldığı işleri bir arada yapmanın; ancak bağımsız, uzaktan çalışma ile mümkün olacağını anlamış, yola çıkmış. Şimdi bu yolculuğu bir de kendisinden dinleyelim…

 

Bir Freelancer Hikayesi

Sanaluzman, freelancer, Digital Nomad, Dijital Göçebe cadde

Fethiye

 

Sizi freelancer olmaya iten şey neydi?

Fotoğrafçılık bölümünden mezun olduktan sonra, reklam filmi çekimlerinde freelancer olarak çalıştım. Ardından, metin yazarlığı yaparak masa başı işe yöneldim ancak ilk dönemlerde masa başında oturmakta çok zorlandığımı itiraf etmeliyim :) Yazmayı çok sevdiğim için bu durumu atlatmam kolay oldu ama fotoğrafçılık ve seyahat her zaman hayatımda yer alsın istiyordum, zaten ikisi birbirini tamamlıyordu. Bol bol gezip farklı yerleri, kültürleri keşfettikçe; bir o kadar farklı fotoğraflar çıkıyordu ortaya. Kendini fotoğrafçılığa adamış olanlar bilirler; fotoğrafın kalitesi açısından, fotoğrafçının kendini kültürel anlamda beslemesi çok önemlidir çünkü hayata bakışınızı, yaşanmışlıklarınızı fotoğrafa aktarırsınız. Aynı şekilde metin yazarlığı için de öyle. Derken; hayatıma yoga da eklendi. Anladım ki ben hepsini bir arada yürütmek istiyorum, bunun için de hem zamana ihtiyacım var ve freelance çalışma bunun için çok uygun hem de bu dallarda freelance iş bulmak benim için çok kolay. Dedim ki, neden olmasın? :)

Sanaluzman, freelancer, Digital Nomad, Dijital Göçebe cadde

Hindistan

 

Freelance çalışmaya alışmanız kolay oldu mu, size katkı sağladı mı?

Sandığımdan daha kolay oldu. Hayallerimi ertelemek zorunda kalmadan da hayatımı kazanabileceğimi gördüm. Hem motivasyonum hem özgüvenim arttı. Yeni yerleri, kültürleri tanımak; hayata bakışımı değiştirdi ve sorun çözebilme kabiliyetimi geliştirdi. Kendimi kültürel anlamda beslememi sağladı, gittiğim yerlerde yeni arkadaşlıklar kurarak sosyal çevremi genişletmeme olanak tanıdı; bana çok şey kattı diyebilirim.

Sanaluzman, freelancer, Digital Nomad, Dijital Göçebe cadde

Tayland

 

Freelancer olmanın avantajları nelerdir?

Nerede, ne zaman çalışacağını belirleyebilmek; bence bir freelancer için en büyük avantajlardan biri. Özellikle de büyük şehirlerde yaşayanlar için işe yetişebilme stresi, sabah saatlerinde var olan azıcık enerjinin işe gidene kadar tükenmesi, ofise varıldığında kendine gelip adapte olabilmek için geçen zaman, şirketteki dikkat dağıtıcılar gibi durumlar; proje bazli iş yapan bir freelancer için söz konusu değil. İş zamanında ve istenildiği gibi teslim edildiği sürece; nerede, ne zaman, hangi giysiyle çalışıldığının bir önemi yok. Bunun dışında; işi tamamlama süresine göre ne kadar iş kabul edeceği, dolayısıyla ne kadar yoğun olacağı, izin istemeksizin ne zaman tatile çıkacağı da freelancer’a bağlı. Üstelik freelancer olduğunuzda; yeteneklerinize uygun, kendinizi geliştirecek birçok projede yer alma fırsatınız da var; farklı işverenlerle çok sayıda işte çalışarak deneyiminizi arttırabilir, portfolyonuzu genişletebilir, sadık müşteriler edinebilirsiniz. Sevdiğiniz ve size uygun bütçedeki işleri seçmekte daha özgür olursunuz. Müşteri çevresi edindiğinizde; çalışma temponuza bağlı olarak, sabit maaşla çalıştığınızdan çok daha fazlasını kazanabilirsiniz.

Sanaluzman, freelancer, Digital Nomad, Dijital Göçebe cadde

Tayland

 

Sizce freelance çalışma Türkiye’de ve dünyada yaygınlaşacak mı?

Evet, hatta yaygınlaşmaya başladı bile. Son zamanlarda bunu çay, kahve içmeye kafelere gidenler de mutlaka fark ediyordur. Artık dizüstü bilgisayarını kapan kafeye koşuyor ve bunu gören işletme sahipleri masaların yakınına prizler yerleştiriyorlar. Açık havada doğanın tadını çıkararak çalışanlar da bir o kadar fazla. Yapılan araştırmalara göre Türkiye, serbest çalışmada Avrupa’da en hızlı büyüyen ülkelerden biri. ABD’ye bakıldığında da serbest çalışan uzman sayısı 55 milyonu buluyor.

 

Dijital göçebe (digital nomad) olmayı düşünüyor musunuz?

Kesinlikle evet. Zaten şu anda da aldığım freelance işleri, gittiğim yerlerden yürütüyorum. Hem geziyorum hem çalışıyorum. Beni bir dijital göçebeden ayıran tek şey, gittiğim yerlerde onlar kadar uzun kalmıyor olmam. Yakın zamandaki hayallerim arasında bu da var ve araştırmalara başladım :)

 

SanalUzman.com ile nasıl tanıştınız?

Uzaktan çalışmama imkan tanıyacak freelance iş ararken, internette rastladım. Proje bazlı işlerde ödemenizi zamanında almakta vb. sıkıntılar yaşadığınız olabiliyor. Böyle durumlarda; ödeme güvenliğiniz gibi konularda arkanızda olduğunu bildiğiniz bir site aracılığıyla işlerinizi yürütmek çok faydalı oluyor. Böylece, kafanız rahat bir şekilde sadece işinize odaklanabiliyorsunuz. SanalUzman da, bana tam olarak bunu sağladı.

Sanaluzman, freelancer, Digital Nomad, Dijital Göçebe cadde

Efes - Alaçatı

 

Freelance çalışmaya yeni adım atmayı düşünenlere tavsiyeleriniz nelerdir?

Tam zamanlı çalışırken aynı zamanda freelance işler alarak müşteri edinmeye başlamaları önemli bir adım olacaktır. Zaman içinde kendilerini hazır hissettiklerinde, freelance çalışmayı ek iş olmaktan çıkararak tam zamanlı freelance çalışmaya dönüştürebilirler. Yeter ki gerçekten istesinler ve bir adım atsınlar, gerisi gelecektir.

 

Bir diğer freelance çalışan Hande Çelikkaya'nın hikayesine tanıklık etmek isterseniz hemen tıklayın.

 

SanalUzman  Ekibi

SanalUzman Ekibi

İşverenle uzmanı buluşturan e-ticaret platformu

Henüz yorum bulunmamaktadır.

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.