Post

Çalışanlar Gerçekten Mutlu mu?

PWC’nin 1.385 kişi ile yaptığı araştırmaya göre; çalışanlar mutlu görünse de işin aslı pek öyle değil! Araştırmaya katılanların %50’sinden fazlası işi ile özel hayatı arasında denge kurmak istiyor fakat %34’ü bunu başarabiliyor. Katılımcıların çoğu yetkisizleştirildiklerini düşünüyor. Çalışanlardan sadece %36’sı iş yerinde görüşlerinin dikkate alındığını, %36’sı iş yerinde takdir edildiğini, %33’ü son 1 yılda kendini geliştirme fırsatı bulduğunu düşünüyor. İşverenler ise çoğu zaman bu rahatsızlıkların farkında değil. Bu makalemizde çalışanlar ne kadar mutlu?; bu konudaki araştırma sonuçlarını ve iş hayatının geleceğinde bizi nelerin beklediğini inceleyeceğiz.

 

Çalışan Mutluluğu 

PWCnin bir araştırmasına göre; küçük işletmelerde çalışanlar, büyük kuruluşlarda çalışanlara göre daha mutlu ve işlerine daha odaklılar. Küçük işletme çalışanlarından; %50’si şirketlerinin “yüksek işlevli” olduğunu ve %43’ü iş yerinde mutlu olduğunu belirtirken; aynı ibarede bulunan büyük işletme çalışanlarının oranı ise %27. Bunun en önemli nedenlerinden biri de; küçük işletmelerin, esnek çalışma saatleri ve evden çalışma gibi olanaklar sunarak daha hoşgörülü çalışma politikaları uyguladıkları izlenimini vermeleri. Büyük şirket çalışanlarından %86’sı haftada 1 gün veya daha fazla evden çalışmak istiyor ancak %26’sı bunu yapabiliyor. Buna karşılık; küçük işletme çalışanlarının %50’sinden fazlası bu hakka sahip olduklarını belirtiyor.

İşverenlerine güvenen Baby Boomers Kuşağı çalışanlarının oranına baktığımızda %56, Z Kuşağı çalışanlarının oranı %38. Z Kuşağı çalışanlar, şirket içindeki rollerinden emin değiller. İş tanımının, yapması istenilen şeylerle örtüştüğünü düşünenler 35 yaş altı çalışanlarda %33, Baby Boomers Kuşağı çalışanlarda %50.

Genç çalışanların %33’ü, en iyi yaptıkları işi çalıştıkları iş yerinde yapma imkanına sahip olmadıklarını düşünüyor ve %29’u görüşlerinin önemli olmadığını hissediyor.

Çalışanların %30’u 6 ay içinde iş değiştirebileceklerini söylerken, %38’i ise 1 yıl içinde iş değişikliğini ümit ediyor. Milenyum ve Z Kuşağı çalışanlarının, Baby Boomers Kuşağı çalışanlarına kıyasla, işverenlerine karşı sadakatlari daha az. Anket katılımcılarının %62’si iş ilişkilerini “karşılıklı bağlılığın olduğu bir ortaklık” olarak görüyor. Böyle düşünen Baby Boomers Kuşağı işverenlerin oranı %55 iken, 35 yaş altı çalışanların oranı %33. “6 ay içinde” iş değiştirme ihtimallerinin yüksek olduğunu söyleyen Z Kuşağı çalışanlar %50, Milenyum Kuşağı çalışanlar %33, Baby Boomers Kuşağı çalışanlar %19.

 

Peki gelecekte bizi nasıl bir iş hayatı bekliyor?

 

İş Hayatının Geleceği

Araştırma sonuçları gösteriyor ki, gelecekte Z Kuşağı’nın %72’si girişimci olmak ya da girişimci yanı olan işlerde çalışmak istiyor. Baby Boomer Kuşağı’nın 18-46 yaş arasında ortalama 12 değişik rolde ya da işte çalıştığı tahmin edilirken; bugün genç neslin kariyer hayatı boyunca 70 değişik iş ve rolde çalışacağı iddia ediliyor.

Freelancers Union tarafından düzenlenen “Freelancing in America: 2015 (Amerika’da Serbest Çalışma)” araştırmasına göre; ABD’de toplam iş gücünün %34’ü serbest çalışan. Bu da 54 milyon çalışana denk geliyor. Mayıs 2014’teki serbest çalışan sayısı 14 milyon iken, Mayıs 2015’te 15.1 milyona yükseliyor. Freelancing in America: 2016 araştırmasına göre; serbest çalışanlar ABD’deki iş gücünün üçte birinden fazlasını oluşturuyorlar ve yılda yaklaşık 1 trilyon dolar kazanıyorlar. Serbest çalışma, her yıl yüz binlerce Amerika’lının dahil olduğu bir çalışma modeli haline geliyor. Freelancing in America: 2017 araştırmasına göre de; 2027’de ABD iş gücünün büyük çoğunluğunun serbest çalışanlardan oluşacağını söylemek mümkün.

Günümüzde milenyallerin (Y Kuşağı) yarısından fazlası serbest (freelance) çalışmaya başladı. ABD iş gücünün %36’sı (57 milyondan fazla kişi) freelance çalışıyor. Amerika’da yapılan araştırmada Freelancer’ların %50’si, geleneksel bir işi kabul edebilmeleri için onlara ödeyebileceğimiz bir para miktarı olmadığını söylüyor. Bir diğer deyişle, freelance çalışanlar için para kazanmak sorun olmaktan çıkıyor. Freelance çalışma daha kârlı bir kariyer yolu haline geliyor ve genç nüfus iş hayatına atıldıkça, serbest çalışanların sayısının artması bekleniyor.

Oxford Internet Institue tarafından yapılan bir araştırmaya göre; büyük kuruluşların serbest çalışan işe alma oranı 2017’de %26’ya yükseldi.

Pfizer ve Samsung gibi şirketler; serbest çalışan bulmak için çevrimiçi araştırmalara başlayan şirketler arasında yer alıyor. Açıklarını kapatmak isteyen şirketler de çok sayıda serbest çalışan işe alacak.

Araştırma sonuçlarına bakıldığında; on-demand çalışmada yaygınlaşma, serbest çalışan işe alma oranında artış ve online iş gücünde büyüme olduğu apaçık görülebiliyor.

 

Siz de işveren olarak freelance çalışanlara proje bazlı iş yaptırmak veya freelancer olarak proje bazlı iş yapmak istiyorsanız hemen SanalUzman’a üye olun. İş hayatınızda başarılar dileriz.

SanalUzman  Ekibi

SanalUzman Ekibi

İşverenle uzmanı buluşturan e-ticaret platformu

Henüz yorum bulunmamaktadır.

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.