Post

“Digital Nomad” Olmanın 10 Avantajı

Önceki makalemizde, “digital nomad (dijital göçebe) nedir?” sorusuna cevap vermeye çalıştık ve sizi bir dijital göçebe ile tanıştırarak, hikayesine şahit olduk. Dilerseniz makalemize buradan ulaşabilirsiniz. Bugünkü yazımızda ise, “dijital göçebeliğin avantajları” konusuna yer vereceğiz.

 

Dijital Göçebeliğin Avantajları Nelerdir?

 

1. Dünyayı Gezme Fırsatı

 

Dünyayı gezip yeni yerleri/kültürleri keşfetme hayaliniz varsa, dijital göçebelik harika bir fırsat. Üstelik gittiğiniz yerlerde bir turistten daha uzun süre kalmak; o bölgelerin insanlarını, kültürünü yakından tanımaya yeterince zamanınız olacağı anlamına gelir. Bu da sizi besler, yaratıcılığınızı/üretkenliğinizi arttırır, farklı bakış açıları kazanmanıza yardımcı olur ve tüm bu deneyimleriniz işinize olumlu olarak yansır.

 

Sanaluzman, freelancer, Digital Nomad, Dijital Göçebe cadde

 

2. İstenilen Yerden Çalışma İmkanı


Gittiğiniz yerde yeter ki internet bağlantısı olsun, size her yer ofis! Ortak çalışma alanları, kafeler vb. nerede isterseniz orada çalışabilirsiniz.

 

Sanaluzman, freelancer, Digital Nomad, Dijital Göçebe cadde

 

3. Çalışma Saatlerini Belirleme Özgürlüğü


Çalışmalarınızın teslim tarihine uyduktan sonra; belli saatlere bağlı kalmaksızın, istediğiniz ve verimli olduğunuz saatlerde çalışabilme, böylece kalan vakitleri istediğiniz gibi değerlendirebilme özgürlüğü; dijital göçebeliğin avantajları arasında yer alır.

 

4. Yeni Hobiler Edinme


İşverenlerinizle, çalışma arkadaşlarınızla her ne kadar görüntülü görüşmeleriniz devam etse de; geleneksel iş hayatındaki sıklıkta/uzunlukta toplantılarınızın olmaması; kalan vaktinizin fazla olması için sizin daha hızlı, verimli çalışmanız gibi etkenler sayesinde, gittiğiniz yerin kültürüne göre yeni hobiler edinmeye vakit ayırabilirsiniz.

 

Sanaluzman, freelancer, Digital Nomad, Dijital Göçebe cadde

 

5. İyi Şartlarda Yaşama


Standartlarınızı kendiniz belirleyebilir; ucuz ülkeleri tercih edebilir, yaşamınızı istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz.

 

6. Daha Az Stres, Daha Fazla Motivasyon


Günlük rutinin olmayışı, çalışırken hayalleri ertelemek zorunda kalmamak, günlük aktivitelere/seyahate vakit ayırabilmek, dijital göçebeliğin faydaları olmakla birlikte; stresinizi azaltmanızda ve motivasyonunuzu arttırmanızda da en önemli etkenlerdendir.

 

7. Açık Görüşlü Hale Gelme


Yerli insanlarla yaşamak, o kültüre ait detayları kaynağından öğrenip değişik yaşam şekillerine şahit olmak, açık görüşlü olmanızı sağlar; bunun artılarını sosyal hayatınızda da iş hayatınızda da yaşarsınız.

Sanaluzman, freelancer, Digital Nomad, Dijital Göçebe cadde

 

8. Diğer Dijital Göçebelerle Tanışabilme


Dünyanın farklı yerlerinden gelen dijital göçebelerle tanışabilir, onlarla fikir alışverişinde bulunabilir, projeleriniz hakkında konuşarak objektif yorumlar alabilirsiniz.

Sanaluzman, freelancer, Digital Nomad, Dijital Göçebe cadde

 

9. Network Ağını Genişletebilme


Yurt dışında “co-working space” olarak bilinen çalışma alanlarında çalışarak; başka yerlerden gelen, başka sektörlerdeki dijital göçebelerle işbirliği yapabilir, çalışma disiplinlerini öğrenebilirsiniz. Bu alanlardaki workshop’lara katılarak ya da workshop’lar düzenleyerek hem kendi sektörünüz hem yakın sektörleriniz konusunda bilgi sahibi olabilir, kendinizi geliştirebilirsiniz.

 

10. Farklı Diller Hakkında Bilgi Sahibi Olabilme


Çok sayıda ülkede uzun süreler yaşamanın getirisi olarak, birçok dilde kendinizi ifade edebilir hale gelirsiniz. Bu sayede iletişim kabiliyetiniz ile birlikte, özgüveniniz de artar.

 

Eğer siz de bir digital nomad iseniz veya bu yolda ilerlemek istiyorsanız, uzaktan proje bazlı iş yapabileceğiniz ve yaptırabileceğiniz SanalUzman.com'a üye olmayı unutmayın :)

SanalUzman  Ekibi

SanalUzman Ekibi

İşverenle uzmanı buluşturan e-ticaret platformu

Henüz yorum bulunmamaktadır.

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.