Post

Doğru Grafik Tasarımcıyı Bulmanın 7 Püf Noktası

İşletmenizi, markanızı öne çıkarabilmek, tanıtabilmek için ihtiyacınız olan şirket logosu, web sitesi, kurumsal kimlik ve diğer tasarım projelerinde bir grafik tasarımcıyla çalışmanız gerekecek. Bu aşamada firmanızı, markanızı hedef kitlenize doğru ifade etmek, dolayısıyla da doğru grafik tasarımcıyı bulmak çok önemli. Peki doğru grafik tasarımcı nasıl bulunur? İşte size 7 ipucu…

 

Doğru Grafik Tasarımcıyı Seçmek için Nelere Dikkat Etmeli?

 

1. Portfolyo

Çalışmayı düşündüğünüz grafik tasarımcının daha önceki çalışmalarını görmek size fikir verecektir. Tasarımcının farklı çalışmalarından oluşan portfolyo; tarzını anlamanızda, sizin işiniz için uygun olup olmadığına karar vermenizde yardımcı olacaktır.

 

2. Eğitim, Deneyim vb.

SanalUzman’da uzmanların profil sayfalarından; eğitimlerine, deneyimlerine, sertifikalarına vb. ulaşabilir, değerlendirmenizi yaparken bu bilgileri de göz önünde bulundurabilirsiniz.

 

3. Profesyonellik

Başarılı grafik tasarımcı; sorularınıza tatmin edici cevaplar verebilmeli, gerekirse sizi yönlendirebilmelidir. Şunu unutmayın ki, iyi tasarım sadece göze hoş görünen tasarım değildir; aktarılmak isteneni hedef kitleye amacına uygun şekilde iletebilmeli, müşterileri harekete geçirebilmelidir.

 

4. Yorumlar

Tasarımcı hakkında diğer işverenlerin yaptığı yorumlar, grafik tasarımcı seçimi söz konusu olduğunda, işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Bu yorumlara, uzmanların sitemizdeki profil sayfalarından ulaşabilirsiniz.

 

 

5. Zamanlama

Karar aşamasındayken tasarımcının e-postalarınıza, telefonlarınıza cevap verip vermemesi, çabuk dönüş yapıp yapmaması, iş hassasiyeti konusunda ipucu verecektir.

 

6. Bütçe

“Grafik tasarımcı nasıl seçilir?” diye sorduğunuzda önemli ipuçlarından biri de tasarımcının size teklif ettiği bütçedir. Tasarımcılar bütçe belirlerken; yapılacak işin çeşitliliğine, harcayacakları zamana, piyasadaki diğer işlerle kendi yapacakları işin kalite farkına, piyasada hangi işin ne kadar ücrete yapıldığına göre karar verirler. Bu nedenle tasarımcıyla konuşmadan önce sizin de, yaptıracağınız işin ücreti hakkında piyasa araştırması yapmanızı öneririz.

 

7. Süre

Ücret için yaptığınız gibi, yaptıracağınız işin süresi için de piyasa araştırması yapmanızda fayda var. Böylece, size söz verilen süre ile araştırma sonuçlarınız arasında kıyaslama yapabilirsiniz.

 

Grafik tasarımcılarda aranan özellikler hakkında fikir edinebilmek için firmaların iş ilanlarından da yararlanabilirsiniz.

 

İş Açıklamanızda Vermeniz Gereken Bilgiler:

Tasarımcınızın sizi yönlendirebilmesi gerektiğini söyledik. Ancak doğru iş çıkartabilmesine katkıda bulunmak için grafik tasarımcıya brief vermek de önemlidir. “Grafik tasarımcıya nasıl brief verilir?” derseniz;  ihtiyacı olan bilgileri ona iş açıklamanızda vermeniz gerektiğini söyleyebiliriz. Açıklamanızda yer alması gereken bilgilerden bazıları aşağıdadır, bunların haricinde grafik tasarımcının ihtiyacı olan bilgiler konusunda kendisinden de yardım alabilirsiniz.

 

  • Şirketiniz hakkında bilgilendirme
  • Hedef kitleniz (“Hedef Kitle Belirlemenin Püf Noktaları” başlıklı makalemize göz atabilirsiniz.)
  • Hedef kitlenize vermek istediğiniz ana ve ikincil mesaj
  • Çalışmayı yaptırmaktaki amacınız
  • İhtiyacınız olan dosya formatı (JPEG, PSD, GIF, PNG vb.)
  • İşe ayıracağınız bütçe
  • Son teslim tarihi

 

İş ilanı açmak için hemen tıklayın.

Sitemizdeki uzmanlara göz atmak, işinize en uygun grafik tasarımcıyı bulmak için hemen tıklayın.

 

SanalUzman  Ekibi

SanalUzman Ekibi

İşverenle uzmanı buluşturan e-ticaret platformu

Henüz yorum bulunmamaktadır.

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.