Post

En Çok Yapılan 10 SEO Hatası

SEO'nun önemini fark eden web sitesi sahipleri, özellikle de e-ticaret siteleri, büyük hızla SEO çalışmalarına yöneliyorlar. Buna rağmen arama motorlarında arama yapıldığında istedikleri sırada yer alamayan sitelerin sayısı oldukça fazla. Oysa ilk sıralarda yer almak; rakiplerle mücadelede, ayakta kalabilmekte çok önemli bir unsur. Peki istenilen sonucun alınamamasının sebepleri neler? İşte bu makale ile, yapılan SEO hataları konusunu ele alarak aynı hataları yapmayacak ve sitenizin yükselmesini sağlayabileceksiniz.

 

En Sık Yapılan SEO Hataları Nelerdir?

 

 

1. İçeriğin Özgün Olmaması

Yapılan en büyük hatalardan biri, başlıkların ve içeriklerin diğer sitelerden kopyalanması. Üst sıralarda yer almada; içeriğin özgün olması, faydalı bilgi içermesi çok önemli. Ziyaretçilerin siteye girdiklerinde alıntı veya kopya içerik görmekten hoşlanmayacakları, kopya içerikle karşılaşmaları halinde sitenizi bir daha ziyaret etmeyecekleri unutulmamalı. Ne kadar güncel, özgün içerik paylaşırsanız; siteniz o kadar kaliteli görüntü verecek, aramalarda üst sıralara yerleşecektir.

 

2. "Title" ve "Description" Kısımlarının Doldurulmaması

Ürün sayısı çok fazla olan sitelerde; anasayfada ve ürün sayfalarında her ürüne başlık, açıklama, etiket girilmesinin zor olması sebebiyle bu alanların boş bırakılması, en sık karşılaştığımız SEO hatalarından. Ancak arama motoru sonuçlarında yükselebilmek isteniyorsa bu alanları uygun şekilde doldurmaktan başka çare yok :)

 

3. Başlıkların Doğru Oluşturulmaması

Title (başlık) kısımlarının 40 - 70 karakterden ve en az 3, en fazla 5 kelimeden oluşmasına, özgün olmasına, anahtar kelimenin başlıkta bulunmasına dikkat etmek gerek.

 

4. Ürün Yorumlarına Yer Verilmemesi

Bildiğiniz gibi e-ticaret sitelerinden ürün almak isteyen kullanıcılar, ürünü almadan önce yorumları okumak istiyorlar. Eğer sitenizde ürün yorumları yoksa satışlarınızda azalma olması kaçınılmaz. Bu yorumlar aynı zamanda, özgün içerik anlamına da gelmektedir. Google bu özgün içerikleri fark edecektir ve siteniz bununla doğru orantılı olarak sıralamada yukarılara taşınacaktır.

 

5. URL Yapısının Google Standartlarına Uymaması

Web site sayfa linklerinin Google dostu olmaması, yapılan hatalardan bir diğeri. Bu durumda, link yapısını Google standartlarına göre değiştirmekte fayda var. 

 

Sitenin Kullanıcı Dostu Olmaması

Kullanımı zor bir site, yine SEO açısından olmaması gerekenler arasında. Web sitenizin, kulllanıcıların kolaylıkla kullanabilecekleri yapıda olması son derece önemli.

 

7. Anahtar Kelimelerin Normal Ölçülerde Kullanılmaması

SEO'da, en çok aranılan kelimeleri araştırarak "anahtar kelime" belirlemek ve kullanmak gerekse de, aşırı kullanım tam tersi etki yapmakta. Ürün sayfaları kesinlikle anahtar kelimelere boğulmamalı.

 

8. SEO Çalışmalarının Düzenli Denetlenmemesi

Güncelliğin takip edilmemesi; Google'ın hızlı gelişimine, değişimine uyum sağlayamamaya, dolayısıyla da hatalar yaparak ciddi sıkıntılar yaşamaya sebep olmaktadır. Bunun önüne geçebilmek için takipte kalmak, gerekli güncellemeleri yapmak faydalı olacaktır.

 

9. Backlink için Doğru Sitelerin Seçilmemesi

Çok link almak için kalitesiz siteleri seçmek sitenize zarar verecektir. Aramalarda kalıcı olarak yükselmeniz için spam linklerden uzak durmanız, sektörünüz dışındaki sitelerden çok sayıda link almamanız gerekmektedir. Alınan link sayısının çok olmasından ziyade, kendi sektörünüzle ilgili kaliteli sitelerden link almanız size olumlu dönüşler olarak yansıyacaktır.

 

10. Profesyonel Ekiple Çalışılmaması

SEO çalışmaları, alanında uzman ekiplerden destek alınarak ve zamana yayılarak yapılması gereken çalışmalar olarak karşımıza çıkıyor. Uzun süreç gerektiren bu çalışmalar için profesyonel olmayan ekiplerden destek alınması hiçbir fayda sağlamayacağı gibi, yapılacak en ufak hata, zarara da sebep olacaktır.

 

En doğru SEO danışmanı için hemen tıklayın.

 

SanalUzman  Ekibi

SanalUzman Ekibi

İşverenle uzmanı buluşturan e-ticaret platformu

Henüz yorum bulunmamaktadır.

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.