Post

Evden Çalışma Motivasyonu Arttırıyor!

Araştırmalar gösteriyor ki, çalışanlar mutlu görünse de işin aslı pek öyle değil! PWC’nin 1.385 kişi ile yaptığı araştırmaya baktığımızda katılımcıların %50’sinden fazlası işi ile özel hayatı arasında bir denge kurmak istiyor ve bunu başarabilenler sadece %34. Çalışanların %30’u 6 ay içinde iş değiştirebileceğini söylerken, %38’i ise 1 yıl içinde iş değiştirmeyi ümit ediyor. Bunun sebepleri arasında işverenlerin çoğunun farkında olmadığı; iş yerinde görüşlerin dikkate alınmaması, takdir edilmemek, kendini geliştirme fırsatı bulamamak gibi çok çeşitli etkenler olmakla beraber; bu makalemizde daha çok esnek çalışma, evden çalışma gibi olanaklar sunan işletmelerdeki çalışanların durumlarını değerlendireceğiz.

PWC’nin yaptığı başka bir araştırmaya göre; küçük işletmelerde çalışanlar, büyük kuruluşlarda çalışanlara göre daha mutlu ve işlerine daha odaklılar. Bunun en önemli sebebi de, küçük işletmelerin esnek çalışma saatleri, uzaktan çalışma gibi olanaklar sunarak daha hoşgörülü çalışma politikası uygulamaları.

 

Evden Çalışmanın Motivasyona Etkisi

Çalışanların %38’i haftada en az 1 gün home office (evden) çalışabildiklerini söylüyor ve bu çalışanlar, aynı hakka sahip olmayanlara kıyasla daha yüksek bir iş tatminine sahip. Buna karşılık, küçük işletme çalışanlarının %50’sinden fazlası bu hakka sahip olduklarını belirtiyor. Büyük şirket çalışanlarından %86’sı haftada 1 gün veya daha fazla evden çalışmak istiyor, %26’sı ise haftada 1 gün veya daha fazla evden çalışıyor.

Payscale tarafından yapılan bir ankete göre; Microsoft çalışanlarının %40’ı evden çalışabiliyor. Cisco çalışanlarının %67’si telekomünikasyon yoluyla veya uzaktan çalışıyor ve bunların %75’i işlerinden son derece memnun olduklarını belirtiyor.

Çin’de yayında olan seyahat web sitesi Ctrip Çağrı Merkezi, personeline 9 ay boyunca evden çalışma fırsatı tanıdığında; evden çalışanların ofiste çalışanlardan %13.5 daha fazla arama yaptığını ve işten ayrılma oranlarının, ofis çalışanlarının %50’si kadar olduğunu keşfetti. Bu da Ctrip’e 9 aylık dönemde çalışan başına yaklaşık 1.900 $ tasarruf sağladı.

Yine PWC’nin araştırmasına göre; ankete katılanlardan %63’ü 8 saatlik iş gücünün geçerliliğini yitireceğine inanırken, %68’i işin geleneksel bir ofiste değil, uzaktan çalışma ile de yapılabileceğine inanıyor. Hatta bağımsız olmayan çalışanlardan %41’i 2017’de bağımsız çalışmayı arzu ettiğini, %53’ü ise 5 sene içinde serbest çalışan olmayı istediğini belirtmişti. %86’sı bağımsız çalışarak zamanlama konusunda daha fazla esneklik sağlayacağını düşünüyor.

Tüm bu araştırma sonuçları, evden çalışma ve motivasyon arasında önemli bir ilişki olduğunun göstergesi.

 

Siz de evden çalışma ve motivasyon ilişkisi konusunda aynı fikirdeyseniz, freelancer olarak proje bazlı iş alıp istediğiniz yerden çalışabileceğiniz, işveren olarak da freelance çalışanlara proje bazlı iş yaptırabileceğiniz SanalUzman’a üye olmayı unutmayın.

SanalUzman  Ekibi

SanalUzman Ekibi

İşverenle uzmanı buluşturan e-ticaret platformu

Henüz yorum bulunmamaktadır.

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.