Post

Freelance Çalışmanın Avantajları

"Freelance çalışma nedir, freelance çalışmanın avantajları nelerdir, neden freelance çalışma?" gibi sorularınızın cevabı bu makalemizde. Hemen okumaya başlamaya ne dersiniz?

 

Freelance Çalışma Nedir?

Y jenerasyonunun artmasıyla "yeni nesil çalışma sistemi" olarak yaygınlaşan freelance çalışma; uzmanların (freelancer'ların), bir kuruma bağlı olmaksızın istedikleri yerde ve zamanda çalışabildikleri serbest çalışma sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Peki freelance çalışmak neden faydalı?

 

Freelance Çalışmanın Faydaları Nelerdir?

 

Eğer bir freelancer’sanız;

 

Ne İş Yapacağınıza Siz Karar Verirsiniz

Bu başlığı okuyunca, “e herhalde yani başka kim karar verecek?” diye düşünmüş olabilirsiniz. Aslında bir kuruma bağlı çalışırken de yapacağımız işin ne olacağına biz karar veriyoruz. Ya da öyle görünüyor! :) Eminiz ki siz de etrafınızda işinden şikayet edenlere, aslında yeteneklerinin ve hayallerinin bambaşka şeyler olduğundan bahsedenlere, bulunduğu şirkette kendini geliştiremeyip zamanının boşa geçtiğinden yakınanlara sık sık rastlamışsınızdır. İşte bir freelancer’sanız; yeteneklerinize uygun, kendinizi geliştirecek, sevdiğiniz işleri seçmekte daha özgür olursunuz; çünkü seçeneğiniz fazladır. Farklı işverenlerle çok sayıda işte çalışarak deneyiminizi arttırırsınız. Başarılı olduğunuzu da kanıtlarsanız, yapmaktan keyif aldığınız işler size gelmeye devam eder.

 

Nerede ve Ne Zaman Çalışacağınızı Siz Belirlersiniz

Yaşasın özgürlük! Günümüzde klasik çalışma koşullarına alışmış olan yakınlarımız tarafından anlaşılması en güç olan da işe gitmeden çalışmak. “İnsan her gün evden çıkmalı ki çalıştığını anlasın” :) Mesele evden çıkmaksa hiç dert değil, freelancer’a her yer ofis! Park, deniz kenarı, cafe… Hiç fark etmez! Önemli olan nerede olduğunuz değil, ortaya nasıl iş çıkarttığınız. Alışırlar, merak etmeyin! Hem bu özgürlük verimliliğinizi daha da arttıracak, emin olun. Diyelim ki doğayla ilgili yazı yazacaksınız fakat aklınıza hiçbir şey gelmiyor. Oturup bekleyeceğinize kalkın doğayla iç içe olabileceğiniz bir yere gidin. Bakın nasıl ilham gelecek :) Ne zaman çalışacağınıza gelince: İşi teslim tarihinize sadık olun, yeter. Size iç disiplin kazandıracak bu sistemde planınızı, günün hangi saatlerinde daha verimli çalıştığınıza ya da gün içindeki diğer işlerinize göre yapmak size kalmış.

 

 

Ne Kadar İş Kabul Edeceğinizi Siz Ayarlarsınız

Üzerinde çalıştığınız işi tamamlama sürenizi ve yenisini ne zaman kabul edeceğinizi siz belirlersiniz. Böylece, altından kalkamayacağınız yükle kalitesiz iş çıkartarak ya da zamanında teslim yapmayarak işverenin memnuniyetsizliğine maruz kalmazsınız. Dolayısıyla, işverenin sizinle tekrar çalışmak istememesi ya da olumsuz yorumlarıyla yeni işleri kaçırmanıza sebep olması gibi riskler de ortadan kalkmış olur. Eğer kazandığınız yetiyorsa, yorulduğunuzda kendinize tatil hakkı verme özgürlüğüne de sahipsiniz. Ne kadar kazanmak istiyorsanız o kadar çalışırsınız!

 

İmrenilen Kişi Olursunuz

Trafikte yorulma, yollarda vakit kaybedip koştur koştur işe yetişme, ofiste tıkılıp kalma, tarzınız olmadığı şekilde giyinme derdiniz yok; istemediğiniz işleri yapma zorunluluğunuz, çok çalışıp hak ettiğinizi alamama gibi bir durumunuz yok, işinize gelmeyenleri kabul etmezsiniz olur biter! İzin alamama sıkıntınız, odaklanmanızı engelleyen şirket dedikoduları, entrikaları yok! Bu liste uzar, gider. Kim imrenmez ki böyle çalışana? :)

 

Daha Çok Kazanırsınız

Güven sağlayıp işleri oturttunuz mu, sonrası çorap söküğü gibi gelir! Çalışma temponuzla bağlantılı, sabit maaşla çalıştığınızdan çok daha fazlasını bile kazanırsınız. Üstelik bir kurumda olsanız da freelance işleri ek iş olarak yapabilirsiniz. Öğrenci misiniz? O halde freelance çalışarak hem harçlığınızı çıkartır hem de deneyim kazanırsınız. Ohh misss…  

 

SanalUzman'da freelancer olduğunuzda, ödeme güvencemizden faydalanabilirsiniz. Eğer bu bağımsız çalışma sistemi hoşunuza gittiyse ve siz de SanalUzman’da  freelancer olup sağladığımız avantajlardan yararlanmak istiyorsanız, profilinizi oluşturup işlere göz atmayı unutmayın. Bol kazançlar dileriz.

 

SanalUzman  Ekibi

SanalUzman Ekibi

İşverenle uzmanı buluşturan e-ticaret platformu

Henüz yorum bulunmamaktadır.

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.