Post

Freelancer’lara 10 Motivasyon Taktiği

Freelancerlara motivasyon taktikleri ile ilgili yepyeni bir makaleyle karşınızdayız :) Bildiğiniz gibi (serbest) freelance iş yapmak her geçen gün yaygınlaşıyor ve ofis dışında çalışan freelancerların verimli olabilmeleri için motive olmak çok önem taşıyor. Peki ama bu nasıl olacak? İşte verimli çalışma taktikleri…

 

Freelancerlara Verimli Çalışma Taktikleri

 

1.    Kendinizi Gözlemleyin ve Hedef Belirleyin

Verimli çalıştığınız saatleri, evde mi yoksa dış mekânda mı rahat çalıştığınızı, odaklanmak için neyin size iyi geldiğini gözlemleyin. Hedef belirleyin ve bu hedefe mümkün olduğunca sâdık kalın. Gün içinde ne bunu aşıp kendinizi yıpratın, ne de azını yapıp potansiyelinizin gerisinde kalın. Yaşam tarzınıza uygun planı hazırlayın. Unutmayın ki freelance iş yapmak, düzeninizin veya iş disiplininizin olmayacağı anlamına gelmiyor.

 

2.    Bir Ağ İçinde Yer Alın

Düzenli gelire sahip olmak, önünüzdeki belli bir süreyi daha verimli planlamak için iş sürekliliğine ihtiyacınız var. Bu sürekliliği sağlamak açısından, işverenlerin ve freelancerların yer aldığı bir ağa dâhil olun, sürekli takipte kalın; buradaki ilişkilerinizi geliştirerek sürdürün. 

 

3.   Fiyat Belirlemeden Önce Araştırma Yapın

Emeğinizin karşılığını almak, motive olmak için en önemli etkenlerden biri. Yapacağınız işin piyasa değerini mutlaka araştırın, vereceğiniz fiyatın mümkün olduğunca bu seviyeden sapmamasına özen gösterin.

 

4.    Ev İşiniz ile Uzman Olduğunuz İş Arasında Denge Kurun

Hazır evdeyken, ev işiniz ile profesyonel işinizi bir arada yapmak istemeniz çok normal. Ancak iş saatleri içindeyken ana sorumluluğunuzun ev işi olmadığını hatırlayarak kendinizi rahatlatın ve işe gitseydiniz yapabilecek olduğunuz kadar ev işi yapın.

 

5.   Sağlığınıza Dikkat Edin

Serbest çalışmanın etkisiyle tüm gece çalışıp gün boyu uyumak, yemeğe hiç vakit ayırmamak veya çalışma boyunca abur cubur tüketmek, uzun saatler hareketsiz kalmak gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmaya çalışın. Sağlığınıza dikkat ettikçe kendinizi daha dinç, mutlu hissedeceksiniz; bu da iş yaşamınızda, motivasyon taktikleri içinde yerini alacak :)

 

6.   Çalışma Alanınız Olsun

Rahat, verimli çalışmak istiyorsanız; çevresel etkenler nedeniyle dikkatinizin dağılmayacağı bir çalışma ortamı yaratın. Uykunuzu getirecek kadar rahat bir koltuk ya da yatak yerine; kendinize masa, mümkünse çalışma odası ayarlamanız en ideal çözüm olacaktır.

 

7.   Gerektiğinde Yardım İsteyin

Nasıl yapacağınızı bilemediğiniz, işin içinden çıkamadığınız işlerin olması durumunda, hem vaktinizi hem motivasyonunuzu kaybetmeden, bilenine danışın.

 

8.   Molalarınız, Hafta Sonlarınız Olsun

Hiç mola vermeden hareketsiz çalışmak verimliliğinizi azaltacaktır ve ne yaparsanız yapın dikkatiniz dağılmaya başlayacaktır. Temiz hava almak, kısa da olsa yürüyüş yapmak, yemek/çay/kahve molaları vermek, hafta sonlarında aileniz ile sevdiklerinize vakit ayırmak, dış dünyadan soyutlanmamak, ev-iş hayatınızın dışında özel hayatınıza da vakit ayırmak çok iyi gelecektir.

 

9.   Kendinizi Zorlamayın

Mümkün olduğunca planınıza sadık kalın; ancak canınız o gün hiç çalışmak istemiyorsa, alışkanlık haline getirmeden kendinize müsaade edin. O gün sevdiğiniz şeylerle ilgilenip tekrar motive olmak için ya çalışma mekânınızı değiştirin ya da başarı panosu yapıp gözünüzün önüne koyun. Bu tabloya attığınız her çentik, şevkinizin tekrar gelmesini sağlayacaktır.

 

10. Tuzağa Düşmeyin

Motivasyon taktikleri konusundan bahsederken; sizi tuzağa düşürebilecek şeylerden bahsetmemek olmaz :) Bunların neler olduğunu tespit edin. “Birazcık”la başlayıp “saatlerce” vaktinizi alan neler var? Televizyon mu, sosyal medya mı, arkadaşlarınızla telefonda konuşmak mı? Her ne ise, bunlara dikkat edin. Freelance iş yapmak bazı yakınlarınız için boş zamanınızın çok olduğu, fazla iş yapmadığınız anlamına geliyor olabilir. Onlara çalışma şeklinizi, durumun sandıkları gibi olmadığını anlatın. Zamanla sizi anlayacak, iş yapma biçiminize alışacaklardır.

 

Evet; “Freelancerlar için Motivasyon Taktiği” deyince sizin aklınıza neler geliyor? Aşağıda yer alan “Yorum Yaz” alanımızdan veya sosyal medyada yer alan ilgili bloğumuzun altından bizimle kendi taktiklerinizi paylaşırsanız çok seviniriz :)

 

Freelance iş yapmak gerçekten çok keyifli. Siz de kendi planını kendiniz yapmak isteyen uzmanlardansanız, SanalUzman’da profilinizi oluşturup hemen iş aramaya başlayın! Bol kazançlar dileriz…

 

SanalUzman  Ekibi

SanalUzman Ekibi

İşverenle uzmanı buluşturan e-ticaret platformu

Henüz yorum bulunmamaktadır.

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.