Post

Freelancer Seçimi için 6 Önemli Kriter

Freelancer seçimi yapmak, yani işinizi yaptıracağınız kişiyi özenle seçmek en doğal hakkınız. Freelance çalışma her ne kadar ofis dışında ve özgür ortamlarda yapılsa da, bu hiçbir zaman ciddiyetsiz çalışılacağı anlamına gelmiyor. Kendini disipline edebilme, ofis dışında odaklanabilme, motivasyonu sürdürebilme yeteneği gibi sahip olunması gereken birtakım özellikler, başarılı ve tercih edilen freelancer olmak söz konusu olduğunda önem kazanıyor. Peki bunları en baştan anlamak nasıl mümkün olacak? SanalUzman ailesi olarak bu makalemizde, doğru freelancer seçimi yapmak için gerekenlere değinerek seçiminizi kolaylaştırmaya çalışacağız.

 

Freelancer Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

 

1. E-posta’larına, telefonlarına cevap veriyor mu?

Freelancer'lara ulaşmanın en kolay yolunun e-posta ve telefon olması nedeniyle;freelancer seçiminde dikkat edilmesi gerekenler arasında, uzman adayınızın e-posta ve telefonlarına cevap verme sıklığı yer alıyor. Eğer anlaşma yolundaki uzmanınıza ulaşmakta şimdiden sıkıntı çekiyorsanız yani e-posta ve telefonlarınıza hiç cevap vermiyor ya da düzenli olarak çok geç dönüş yapıyorsa (2 gün ve üzeri), muhtemelen ilerleyen dönemlerde de sıkıntı yaşayacaksınız demektir.

 

2. Teklif ettiği ücret piyasa fiyatına uygun mu?

Piyasa fiyatı; göz önünde bulundurmanız gereken önemli konulardan biri. Eğer anlaşmayı düşündüğünüz uzman çok düşük ücret teklif ediyorsa dikkatli olmakta fayda var. Tabii ki maaşlı çalışanı tercih etmemenin sebepleri; vergi, çalışan gideri, ofis gideri, sigorta, fatura gibi masrafların altına girmeyerek daha uygun fiyata iş yaptırabilmek. Ancak; piyasa fiyatının çok altında yapılan teklif, işin kalitesinin de ona göre olacağının sinyalini veriyor olabilir. Neden mi? Çünkü yazılım, web tasarım, grafik tasarım gibi işlerde belirli ücret yoktur; yapılacak işin çeşitliliğine, harcanacak zamana, piyasadaki diğer işlerle kendi yapacağı işin kalite farkına, piyasada hangi işin ne kadar ücrete yapıldığına göre fiyatı belirleyen freelancer’dır. Fazla düşük ücret, freelancer’ın o işe harcaması gereken ortalama zamandan ve emekten daha azını harcayacağının, işin kolayına kaçacağının, kalite düşüklüğünün, herhangi bir düzenleme gerektiğinde ilgilenmeyeceğinin işaretini verebilmektedir. Genelleme yapmak doğru olmasa da, dikkatli olmanızı öneririz. Bu nedenle, işi yaptırmadan önce piyasa fiyatı araştırması yapmanızda fayda var.

 

3. Verdiği süre işin yapılma süresiyle doğru orantılı mı?

Ücret konusunda olduğu gibi, yapılacak işin süresi konusunda da önceden araştırma yapmanız sizin için iyi olacaktır. Kısa sürede yapılamayacak iş için kısa süre verenler, ya sıfırdan yapılması gereken işler için hazır işleri kullanacaklardır ya da yetiştiremeyeceklerdir. Bu noktada ne kadar dürüst olduklarını sorgulamak gerekir.

 

 

4. Kendi web sitesi ne durumda?

Freelancer’ların genellikle kendilerine ait bir web sitesi vardır. Tercih edilen freelancer olmak için gerekenler arasında, iyi bir web sitesine sahip olmak başta gelir çünkü bu sayede iş alırlar. Dolayısıyla uzman adayınızın kendi web sitesi hatalarla dolu veya kalitesiz görünüyorsa, freelancer, kaliteli iş yapıp yapmayacağı konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

 

5. Referansları nasıl?

Karar aşamasındayken freelancer’ın aldığı yorumlara, referanslarına / portfolyosuna (daha önce yaptığı işlere) bakmak, doğru karar almanızda etkili olabilir. Burada da, başkalarının yaptığı işleri kendi işi gibi sitelerine referans olarak koyanlara karşı uyanık olmak gerekir. Mesela işi kimin yaptığını gösteren bağlantıya bakabilirsiniz.  Hemen hemen bütün sitelerde, o siteyi yapana ait bilgi bulunmaktadır.

 

6. Samimiyette aşırıya kaçıyor mu?

Faydalı olan ölçünün dışına çıkarak iş görüşmesi yaptığının farkında olmayan, profesyonel konuşmayan uzman adayınızın neden samimiyet kurmaya çalıştığını anlamalı, bu samimiyeti suistimal etme ihtimalini mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Aksi takdirde, işin zamanında ve layıkıyla teslim edilmesi konusunda sıkıntı yaşamanız muhtemeldir.

 

Freelancer seçiminde önemli kriterler dikkate alındığı sürece, onarla çalışmanın pek çok avantajı vardır. Lütfen "Freelancer'larla Çalışmanın Avantajları" başlıklı makalemize göz atmayı ve sitemizde iş açmayı unutmayın :)

 

SanalUzman  Ekibi

SanalUzman Ekibi

İşverenle uzmanı buluşturan e-ticaret platformu

Henüz yorum bulunmamaktadır.

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.