Post

Girişimci Anneler: Mompreneurs

“Mompreneur nedir?”, Mompreneur iş fikirleri nelerdir?, Mompreneur olmak isteyenler için ipuçları nelerdir? gibi sorularınıza bu makalemizde yanıt bulacak, anneliği ve girişimciliği dengelemenin mümkün olduğuna şahit olacaksınız.

 

Mompreneur Nedir?


Annelik ile girişimciliği dengeleyen kadın işletme sahiplerine mompreneur deniyor. Girişimci anneler; bu iki saygın kavramı bir araya getirerek aynı zamanda, üstlendikleri birçok role “en zor iki sorumluluğu” eklemiş oluyor.

Mum üreten bir firma olan Objects With Purpose’un kurucusu Lanthe Mauro, “Her anne doğası gereği girişimcidir” diyor ve her iki rolde de yeni şeyler denemeye istekli olunması gerektiğini söylüyor. Bir ebeveyn olmanın risk almayı, dikkatli olmayı, problemleri yaratıcı yollarla çözmeyi beraberinde getirdiğini; bunun da bir girişimcilik olduğunu vurguluyor.

Baktığınızda gerçekten de; bir evin işletilmesi ile bir işletmenin işletilmesi arasında çok büyük benzerlikler var. İkisi de dikkatinizi vermenizi, yaratıcılığınızı katmanızı, onu beslemenizi gerektiriyor.

Mum girişimcisi Mauro; motivasyonunu çocuklarından aldığını da ekliyor ve “oğlumun, ‘kadınların neler yapabileceğini’ görmesini istedim; kızımın, ‘ne yapabileceğini’ görmesini istedim” diyor. Mauro’nun, ilk iki mumuna çocuklarının adını verdiğini ve çok sattığını da belirtmek isteriz.

Siz de işletme sahibi anneler arasında yer almak istiyorsanız, gelelim diğer detaylara…

 

Sanaluzman, freelancer, Digital Nomad, İş fikri, Mompreneur , Dijital Göçebe cadde

 

Nasıl Mompreneur Olunur?


Mompreneur olmak için en önemli adım “karar vermek”tir. Neye mi? İlk önce; başaracağınıza inanarak başlamaya, sonra da hangi işi yapacağınıza… “Hangi işi yapacağına karar vermek hiç de kolay değil” dediğinizi duyar gibiyiz ama telaş etmeyin! Siz yeter ki bir yerden başlamak isteyin. Eminiz ki sizde yetenek de çok, fikir de :) Mutlaka aralarından en yatkın olduğunuz ve yapmaktan çok keyif alacağınız bir tanesi vardır. Ama karar vermeden önce aşağıdaki iş fikirlerine de göz atmayı unutmayın :)

 

Mompreneur Adaylarına İş Fikirleri


İsterseniz ilk önce; bilgisayar başında yapabileceğiniz işleri bir gözden geçirin. Belki de zaten böyle bir mesleğiniz var ve işyerinde yapmak yerine uzaktan çalışarak devam ettirmeniz yeterli olacak… Mesela yazılım, grafik tasarım, metin yazarlığı, çevirmenlik, herhangi bir konuda danışmanlık, satış, pazarlama, sosyal medya yöneticiliği, muhasebe gibi bir mesleğiniz varsa, yeni kuracağınız işte bu yeteneklerinizi nasıl değerlendirebileceğinizi bir düşünmenizde fayda olabilir. Biliyorsunuz artık internet çağındayız ve pek çok işi evden yürütebilmek için bir bilgisayar ile internetin varlığı yetiyor! İnternet araştırmacılığı, online eğitmenlik, sanal asistanlık gibi meslekler de oldukça popüler…

 

Sanaluzman, freelancer, Digital Nomad, İş fikri, Mompreneur , Dijital Göçebe cadde

 

Yukarıda saydıklarımızın dışında; fotoğrafçılık, ürün satışı, iç dekorasyon, peyzaj ve bahçecilik, giyim sektörü, mutfak işi & şeflik, gelin danışmanlığı ve etkinlik planlayıcılığı gibi organizasyon işleri, masaj, kişisel antrenörlük, spor salonu işletmeciliği gibi pek çok konuda girişimci olmanız mümkün! Bir kez işin içine girince, girişimci anne olmak fikrine siz de kolaylıkla alışacaksınız :)

“Peki diyelim iş kurduk… Proje bazlı işlerimizi yaptıracağımız uzmanlara ihtiyacımız olacak, nereden bulacağız?” diyorsanız, SanalUzman'a göz atmanızı öneririz. İnternet üzerinden yapılacak pek çok işiniz için birbirinden yetkin uzmanları sitemizde bulabilirsiniz.

 

Evet yaratıcı anneler, sizin aklınıza gelen mompreneur iş fikirleri nelerdir; gerek makalemizin altında yer alan “Yorum Yaz” alanımızdan, gerek sosyal medyadan bizimle paylaşmayı lütfen ihmal etmeyin :) Başarılı bir iş yaşamı dileriz…

SanalUzman  Ekibi

SanalUzman Ekibi

İşverenle uzmanı buluşturan e-ticaret platformu

Henüz yorum bulunmamaktadır.

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.