Post

Hâlâ El İlanınız Yok Mu?

Yılların eskitemediği, büyük-küçük her firmanın kullandığı el ilanları, iyi düşünülüp doğru tasarlandığında ve hedef kitlenize uygun olarak doğru zamanda, doğru yerde dağıtıldığında; uygun maliyetle başarılı sonuç almanızı sağlayacak reklam araçlarından biri. SanalUzman olarak hazırladığımız bu makalede; el ilanı nedir, el ilanı ne işe yarar, el ilanının faydaları, el ilanı hazırlama, el ilanı basımı, el ilanı dağıtımı gibi konulara değinecek, dikkat etmeniz gerekenlere yer vereceğiz. Keyifli okumalar dileriz :)

 

El İlanı Ne İşe Yarar?

Açılış, kampanya, indirim vb. duyurusunu yapmak istediğiniz durumlarda el ilanı yardımınıza koşacaktır. Diyelim ki bir marketiniz var ve belirli dönemlerde indirimler uyguluyorsunuz. Alışverişe gidecek ev halkı,  kapısında sizin el ilanınızı görüp bu indirimlerden haberdar olsa fena mı olur?

El ilanınızın ulaştığı kişi sayısı ne kadar fazlaysa marka bilinirliğiniz de o kadar fazla olur, dolayısıyla yeni müşteriler edinirsiniz. Markanıza, firmanıza olan güvenin artmasında da bilinirlik önemli rol oynar. Ayda bir, haftada bir gibi düzenli aralıklarla el ilanı çıkartırsanız, müşterilerinizin gözünde “istikrarlı” konumunda olursunuz.

 

El İlanı Hazırlarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 

Herhalde El İlanınızı Yerlerde Görmek İstemezsiniz?

Günümüzde reklam bombardımanına tutulduğumuz ve her yerde elimize bir şeyler tutuşturulduğu doğru. Bu nedenle kısaca, el ilanınızın okunmadan atılmasını engelleyecek önerilerden bilmeniz gerekenlere değineceğiz; ilanınızı hazırlatacağınız, alanında uzman tasarımcınız diğer detaylar için size yardımcı olacaktır.

 

     Dikkat Çekmek

İlk bakışta dikkat çekemezseniz hiç şansınız yok :) Dikkat çeken, kolayca okunan, kısa, klişeleşmiş sloganlardan uzak metinler (bunun için metin yazarıyla çalışmanızı öneririz); metinlerle görsellerin birbirini desteklediği, renklerin/şekillerin dikkat çektiği, yazıların rahat okunduğu bir tasarım; ele gelir bir boyut (standart boyutu kullanmanız iyi olur), işinizi kolaylaştıracaktır. Hazırladığınız el ilanı sizin elinize verilseydi dikkatinizi çeker miydi, ilginizi uyandırır mıydı diye düşünmeyi de ihmal etmeyin lütfen :)

 

      İlgi Uyandırmak

Ürün veya hizmetlerinizin fotoğrafları, “hediye”, “bedava” gibi kelimelerle fırsatların vurgulanması, hedef kitlenin elde edeceği yararlar gibi bilgiler; ilgi uyandırmakta işe yarayacaktır.

 

      Harekete Geçilmesini Sağlamak

Amacınıza ulaşmanızda önemli olan, hedef kitlenizi harekete geçirebilmenizdir. Bunu sağlamak için el ilanınızda, beklentinizin ne olduğuna yer vermelisiniz. İnternet sitenizin ziyaret edilmesi mi, açılışa katılım mı, kampanyadan yararlanma mı? vb. 

El ilanlarınızı bastırdıktan sonra sıra geliyor dağıtıma…

 

El İlanı Nasıl Dağıtılmalı?

Dağıtımda genellikle üniversite öğrencilerinden destek alınmakta. Tabi konuya hâkim, aynı zamanda da iletişimi iyi olanlar amacınıza ulaşmanızı kolaylaştıracaktır. İlanlarınızın belirlediğiniz kitleye ulaşabilmesi, böylece zamanınızın/paranızın boşa gitmemesi için; hedef kitlenizin vakit geçirdiği yerlerde ve zamanlarda dağıtım yapmanızı tavsiye ederiz. Bu arada el ilanlarınızı sosyal medyada, e-postalarınızda da kullanabilirsiniz.

 

Haydi o zaman, el ilanı hazırlatmak için uzmanınızı bulmanın zamanı geldi de geçiyor bile :)

SanalUzman  Ekibi

SanalUzman Ekibi

İşverenle uzmanı buluşturan e-ticaret platformu

Henüz yorum bulunmamaktadır.

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.