Post

İş Hayatında Renklerin Anlamları

Renklerin hayatımızda önemli bir yeri var. Fark etsek de etmesek de; mekânlarda, giysilerde vb. renklerin psikolojik etkileri söz konusu. Biz bu makalemizde, hayatında renklerin önemi, renklerin iş hayatındaki anlamları, renklerin etkileri, iş hayatında kullanılan renkler gibi konulara değineceğiz. Bunları bilmek; bir ofis ortamı oluştururken, logo tasarlarken, web sitesi / afiş / broşür vb. yaptırırken, kısacası markalaşma yolunda ilerlerken atacağınız her adımda; iş görüşmelerinizde, toplantılarınızda, kitleleri etkilemek / ikna etmek istediğinizde size rehberlik edecektir, istediğiniz algıyı yaratmanızı kolaylaştıracaktır. Şimdi sizi renklerin anlamları ile baş başa bırakıyoruz :)

 

Renkler ve İş Yaşamı

 

Kahverengi

Kahverenginin, harekete geçirici ve yerinde duramamazlık hissi yaratan bir etkisi var. Eğer ofisinizde bu renk hâkimse, oturarak çalışmanız zor. Muhtemelen, ya dolaşarak arkadaşlarınızla muhabbet etmek ya da oradan hemen ayrılmak isteyeceksiniz. Sizce fast food (hızlı yiyecek) restoranlarının birçoğunun sandalyelerinin, masalarının kahverengi olması tesadüf mü? Yoksa, hemen yiyip kalkmanız ve müşteri kaçmasına sebep olmamanız isteniyor olabilir mi? Ayrıca; iş görüşmelerinizde, profesyonel toplantılarınızda vb. bu rengi giymemenizi öneririz çünkü sönük, cansız, güçsüz görünmenize sebep olacaktır. Ancak, samimi olmasını istediğiniz görüşmelerde ve konuşturamadığınız birinin rahat hissedip konuşmasını istediğinizde tercih edebilirsiniz. TV programcılığı, muhabirlik gibi iletişimle ilgili bir işiniz varsa kahverenginin bu yönünden yararlanabilirsiniz.

 

Kırmızı

İştah açıcı, uyarıcı, heyecanlandırıcı, adrenalin salgısını arttırıcı, tansiyon yükseltici, kan dolaşımını hızlandırıcı bir etkisi vardır. İştah açıcı özelliği sebebiyle gıda sektöründe çok tercih edilir. Otomotiv sektöründe, özellikle spor arabalarda kırmızı kullanılarak heyecanlandırıcı, adrenalin yükseltici etkisinden yararlanılır. Ayrıca; uzun süre bu renge baktığınızda üzerinize gelme hissi uyandırır, arabaların arka farlarında kullanılmasının sebebi budur. İçki sektöründe de; canlandırıcı, heyecanlandırıcı, iştah açıcı olmasından faydalanılır. Enerjik, dinamik görünmek istediğinizde; iş ya da özel yaşantınızda fikir sunmaya ihtiyaç duyduğunuzda giysi rengi olarak kullanabilirsiniz. Gerginleştirici etkisini de unutmamalı, kendinizi gergin hissettiğinizde üzerinizde taşımamalısınız. Aynı şekilde; karşınızdaki kişi sinirli olduğunda da sakinleşene kadar üzerinizde kırmızıyla yakınında durmamalısınız.

 

Yeşil

Yeşil güven verir, rahatlatır, sakinleştirir, yaratıcılığı arttırır. Yaratıcılık istenen ofislerde, aşçı mutfaklarında yeşili görmeniz mümkündür. Firma logolarında kullanılması güven hissi uyandırır. Dikkat ederseniz birçok bankanın logosu yeşildir. Doktorlar ameliyata girerken rahat ve sakin olmak için yeşil üniforma giyerler. Aynı zamanda yeşil; kanın rengini örtbas ederek herhangi bir leke gibi görünmesini sağlar. Hastanelerin iç dekorasyonlarında yeşili kullanmak da, bekleyen hasta yakınlarında aynı sakinleştirici etkiyi yapar. Düşüncelerini söylemekten çekinenler rahatlayıp sakince konuşabilmek için tercih edebilir. Doğanın simgesi olmasıyla, süt ürünlerinin ve doğal ürünlerin vazgeçilmezidir.

 

 Siyah

Güç, hırs, kararlılık deyince akla siyah gelir. Bu nedenle güç sembolü olan arabalar ve makam arabaları siyahtır. Cip alırken farkında olmadan da olsa kendinizi siyaha yönelirken bulabilirsiniz. İş hayatında takım elbiselerde de olmazsa olmazdır.

 

Mavi

Hastanelerde yeşil ve beyaz gibi mavi de sakinleştirici etkisinden ötürü doktor üniformalarında görebileceğiniz bir renktir. Politikacılar insanların kendilerini sakince dinlemeleri için bu renkten faydalanırlar.  Polisler aynı şekilde mavi ve tonlarını giyerek hem kendilerinin hem karşılarındaki kişinin sakinleşmesine katkıda bulunurlar. Lacivert polis montu, otoriter görünmeyi sağlar. Mavi uzaktan kolay fark edilen bir renk olarak karşımıza çıkar. Yeşil gibi maviyi de banka logolarında görmek mümkündür; istenilen, rahatlayarak huzurlu bir şekilde paranın bankaya teslim edilmesidir. Afacan çocuklarla baş etmek amacıyla kreşlerde, çocuk yuvalarında, okullarda kullanmak yerinde olur. İştah kapatıcı olmasından dolayı gıda sektöründe, restoranlarda; elemanların üzerinde dahi; kullanılmamalıdır.

 

Lacivert

Kozmik renk olmasıyla lacivert; sonsuzluğun, otoritenin rengidir. Politikacılar ve iş adamları tarafından çokça tercih edilir. Dünyadaki firmaların birçoğunun logosunda lacivert vardır.

 

Pembe

Satışta etkilidir. Yapılan bir araştırmaya göre, pembe giysili satıcıya para ödemenin daha rahat olduğu ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda açık pembe, hafifliği çağrıştırması nedeniyle diyet ürünlerinde karşınıza çıkabilir.

 

Sarı

Sarı, dikkat çekmenin ve geçiciliğin rengidir. Trafik ışıkları buna güzel bir örnek olabilir; hem dikkat çeker hem de hazır olmanızı, hızlı bitecek sürenizi yani geçiciliğinizi hatırlatır. Dikkat çekmesi nedeniyle yol çizgilerinde kullanılırken, geçiciliğinden dolayı banka gibi bazı sektörlerde; insanlar paralarından ayrılmak istemeyeceği için; genellikle tercih edilmez.

 

Beyaz

Beyaz; temizliğin, saflığın, doğruluğun, açıklığın, istikrarın, sürekliliğin rengidir. İstikrarlı, temiz, dürüst imajı yaratmak için giymeniz gereken renk beyazdır. Hijyenin sembolü olarak deterjan reklamlarının 1 numaralı tercihidir. Hastanelerde hem hijyen rengi olarak kullanılır hem de üniforma olarak doktorun doğruluğunu, güvenilirliğini simgeler.

 

Turuncu

İnsanlar üzerinde memnuniyet, kendini iyi hissetme duygusu uyandırmasıyla turuncu; hedef kitlenin, müşterinin memnuniyeti açısından önem arz eder.

 

Gri

Ciddiliğin, ağırbaşlılığın, diplomatikliğin rengi olan gri; politikacıların, iş adamlarının ciddi görünmek için sıklıkla tercih ettiği bir renktir. İddialı değildir. Giyimde boğucu etkisinden kurtulmak için farklı renk aksesuarlarla kullanılabilir. Ofisinizde ağırlıklı olarak bu renk varsa enerjiniz azalır, hareketsizleşirsiniz, bunalırsınız. Diyet ürünlerinde parlak grinin tercih edilmesi de, az enerji hissi uyandırmasına örnektir.

 

Gördüğümüz gibi iş hayatında renkler, oldukça önemli çünkü renklerin üzerimizde tahmin ettiğimizden çok daha fazla etkisi var. SanalUzman ailesi olarak; bu bilinçle, renkleri doğru yerde doğru şekilde kullanarak iş yaşamınızda başarılı olmanızı dileriz.

 

SanalUzman  Ekibi

SanalUzman Ekibi

İşverenle uzmanı buluşturan e-ticaret platformu

Henüz yorum bulunmamaktadır.

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.