Post

SEO ve Google Adwords Arasındaki Farklar

Web siteniz için SEO çalışmasının mı yoksa Adwords reklamlarının mı daha faydalı olacağına bir türlü karar veremiyorsanız, ikisi arasındaki farkları bilemiyorsanız, ikisi arasındaki farkları bilemiyorsanız ya da iki kavramı da yeni duyuyorsanız, makalemizi mutlaka okumalısınız. SanalUzman ailesi olarak iki hizmet arasındaki farkları sizin için 5 maddede ele aldık. Böylece seçim yapmanız çok daha kolay olacak…

 

SEO Nedir?

Kelime anlamıyla Search Engine Optimization yâni Arama Motoru Optimizasyonu demektir. Google, Yahoo, Yandex gibi arama motorlarında arama yapıldığında, web sitenizin üst sıralarda görünmesini sağlar. Detaylı bilgi için makalemize göz atabilirsiniz. 

 

Google Adwords Nedir?

Google'ın sunduğu bir reklam hizmetidir. Reklamlar aranan kelimeyle ilişkilendirilir, Google arama sayfasında; arama sonuçlarının en üstünde, en altında ve sağında yer alır. Peki fark nerede?

 

SEO ve Google Adwords Arasındaki Farklar Nelerdir?

 

1. Bütçe

Adwords için sürekli bütçe ayırmanız gerekir. SEO için ise, belirli bir hedef belirler, o hedefe ulaşana kadar masraf yaparsınız. Hedefinize ulaştığınızda, harcadığınızdan çok daha fazlasını kazanırsınız.

 

2. Sonuç Alma Süresi

Adwords SEO’dan çok daha hızlıdır, birkaç saat içinde üst sırada yer alırsınız. SEO ile hedefinize ulaşmanız ise en az birkaç ay sürer, bu süre sektördeki rekabete göre farklılık gösterir.

 

3. Kalıcılık

SEO Adwords’e göre daha kalıcıdır, sürekli olarak üst sıralarda olursunuz; Adwords ile reklamınız kısıtlı zaman dilimi için yayınlanır. Geniş kitlelere ulaşarak bilinirliğinizi arttırmak, geleceğe yatırım yaparak büyük kazançlar elde etmek için SEO; kısa vadede günlük kazançlar için Adwords uygundur.

 

4. Alınan Dönüş

SEO’dan alacağınız dönüş daha fazladır. Nedenine gelince; Adwords’te tek tıklama için bile ödeyeceğiniz ücret yüksektir. Çok fazla tıklamayla yüksek dönüş alabilmek için çok harcama yapmanız gerekir. Üstelik reklamlara tıklanma oranı düşüktür. Kullanıcılar genellikle (%80), SEO ile üst sıralara yerleşen siteleri tercih etmektedir.

 

5. Üst Sırada Yer Alma Garantisi

Adwords size üst sırada yer alma garantisi vermez. Doğru strateji izlemeniz durumunda SEO ile her zaman hak ettiğiniz yerde, zirvede olursunuz.

 

Evet, artık farkları biliyorsunuz. Şimdi amaçlarınızı göz önünde bulundurarak; kısa vadeli mi uzun vadeli mi sonuçlar elde etmek istediğinize karar vererek, seçim yapmanız çok daha kolay.

 

İnternet reklamları için doğru danışmanı bulmak istiyorsanız hemen tıklayın.

SanalUzman  Ekibi

SanalUzman Ekibi

İşverenle uzmanı buluşturan e-ticaret platformu

Henüz yorum bulunmamaktadır.

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.