Post

Serbest Çalışmak Hayaldi, Gerçek Oldu :)

Bu makalemizde; SanalUzman freelancer'larından Hande Çelikkaya'yı tanıyacak, freelancer'lığa giden öyküsünden ilham alacağız. Siz de bir freelancer olmak ve birbirinden güzel anılar biriktirmek istiyorsanız, hemen okumaya başlamanızı öneririz...

 

Hayallerin Peşinde

 

Her şey 1 sene önce başladı. Ajansta çalışmak nasıldır, bilen bilir. Günlerce hatta haftalarca sabah en geç 9.30’ da işte olup çıkış saati en erken gece yarısı olan günlerdi… Yatağa kaç kez iş kıyafetlerimle atlayıp öylece sızdığımı sayamadığım… Dört duvar arasında önüm, arkam, sağım solum bilgisayar; radyasyondan beynimin parmak uçlarıma aktığı… Bilgisayar ekranımın; hayalini kurduğum denizin, ormanın fotoğraflarıyla kaplı olduğu günlerdi…

Sonra bir Cuma günü, o günü hiç unutmuyorum… Sabahlamamız gereken bir sunum günü daha. Bir an kendi kendime dışarıdan bakmayı başarıp ofis koltuğuna nasıl da layık olmadığımı fark ettim. Bir uçuş sitesine girdim ve 2 gün sonraya Bali’ye tek yön uçak bileti aldım. Koltuktan kalktım, patronumun odasına gittim, istifa ettiğimi söyledim. Çok kolay olmadı ama o sıkıcı kısımları geçiyorum :)

O an isteklerime ulaşmamda en büyük engelin ”korkularım” olduğunu anladım ve artık kimse beni durduramazdı.

 

Freelancer Olmak Hayaldi, Gerçek Oldu!

 

2 gün sonra sırt çantamı, bilgisayarımı alıp 15 saatlik uçuş sonrasında Bali’deydim! Hava alanından her bir sokağına kadar her yerin mis gibi tütsü koktuğu, insanların sürekli minnet duyduğu, gülümsediği bir yer hayal edin… Karşılıksız olarak yardım etmeye çalışan insanlarla karşılaştığımda üçkağıtçı sanıp şüpheyle yaklaşmalarımın yersiz ve hadsiz olduğunu fark ettiğimde, doğru karar verdiğimi tekrar anlamıştım.

 

Sanaluzman, freelancer, Digital Nomad, Dijital Göçebe cadde

 

Paramın son kuruşuna kadar burada kalmaya, tanımadığım bu kültürü keşfetmeye, yemeğini yemeye, insanını tanımaya, havasını solumaya, toprağına basmaya hazırdım! Hangi kafeye oturursam oturayım, her köşe başında, her mekanda elinde bilgisayarıyla gelip iş yapan, kahvesini yudumlayan, sonra işi bitince surf’e giden binlerce insan!!!

O an yalnız olmadığımı, bundan sonra da yolumun asla dört duvar arasında çalışmak olmadığını biliyordum. 15 gün Bali’de kaldım, tek gittim ama bin döndüm. Dünyanın dört bir yanından insanlarla çalıştım, evi olmayan ama evi her yer olan insanlarla…

 

Sanaluzman, freelancer, Digital Nomad, Dijital Göçebe cadde

 

Freelancer olmak içimde inanılmaz bir heyecan yarattı, işte o heyecan tam olarak 1 sene önce bu şekilde başladı. Gezmek ve keşfetmek güzeldi ama bunu paraya çevirmek gerekiyordu. Hem gezip hem para kazanacağım bir iş kurmalıydım.

Gariptir ki siz bir yola girdiğinizde hayat karşınıza sizin gibi aynı “yolda” olan insanlar çıkarıyor. Tıpkı benim gibi keşfetmeye meraklı bir ekip kurarak freelance markalara sosyal medya danışmanlığı vermeye başladık. Bir müşteri, iki, üç derken çok sayıda müşterimiz oldu. Asla ofise tıkılmadık. Tabi freelance çalışmak her zaman her şeyin tam tıkırında ilerlediği anlamına gelmiyor. İşler çoğaldıkça ekibi kontrol etmek, iş takibi yapmak zor olmaya başladı. İşte tam da bu sırada karşıma “SanalUzman” çıktı. Hem ekibimi iş yaptıkları saatlerde bilgisayarlarından izleyebilmeye hem de iş verip iş yapmaya, para kazanmaya başladım. Yani proje yönetimini bir nebze SanalUzman’a bırakmış oldum.

İster inanın ister inanmayın; bizim ekip şu an dünyanın dört bir yanında çalışıyor, ben yine Bali’deyim! :) Bu sefer özendiğim, olmak istediğim freelance çalışanların ta kendisiyim. Bir ayağım okyanus kenarında kum tanelerinin sıcaklığını hissederken bir yandan size yazıyorum.

Herkesin yolu farklı. Kimi dört duvar arasında çalışmayı tercih ederken, kimi de hamakta veya ormandaki çadırında çalışmayı tercih edebilir. Ben, benimkilerden farklı olan tüm keşfetme yollarına teşekkür ediyorum.

Sanaluzman, freelancer, Digital Nomad, Dijital Göçebe cadde

Benden herkese tavsiye: Nerede nasıl çalışıyor olursanız olun, hızlı büyümeye çalışmayı bırakın. Hangi yaşa giriyor olursanız olun, karın kaslarınız ağrıyıncaya kadar sizi güldürecek aktivitelere katılarak iç ışığınızı canlı tutun. Arada bir gökyüzüne hayran olun, mavi tonlarda kabarık bulutlardan şekiller çizin.

Hayatımın en güzel dönemindeyim! Dünyanın öbür ucundan, tropikal bir adadan yazıyorum ve tam olarak yaşadığım, gördüğüm andayım! Teşekkürler SanalUzman ekibi! Sizi seviyorum :)

Sanaluzman, freelancer, Digital Nomad, Dijital Göçebe cadde

 

Evet; bu makalemizde SanalUzman freelancer’larından Hande Çelikkaya’yı tanıdık. Siz de freelancer olma yolundaysanız, ilham alabileceğiniz diğer freelancer’larımızın hikayelerine göz atmayı unutmayın. Ayşe Çelikdelen’ in dijital göçebelik öyküsünü ve Gözde Gürelman’ın freelancer’lığa geçerek yaşadığı avantajları mutlaka okuyun. Hayalinize giden yolda başarılar dileriz…

SanalUzman  Ekibi

SanalUzman Ekibi

İşverenle uzmanı buluşturan e-ticaret platformu

Henüz yorum bulunmamaktadır.

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.