Post

Şirketler Dijital Dönüşüme Nereden Başlamalı?

İş dünyasında çokça tartışılan ve gündemde olan dijital dönüşüm ya da dijitalleşme, markalar için bir seçim olmaktan çıkıp zorunluluk haline geldi. Öyle ki, bunu başaramayan firmalar çağın gerisinde kalarak yok olmaya mahkûm. Üstelik iş süreçlerinin değişime uğrayıp teknolojiden tam anlamıyla faydalanılmaya başlanması Sanayi Devrimi’nde 50 yıl sürmüşken, ManpowerGroup tarafından yayınlanan Digital Suite raporuna göre, günümüz şirketlerinin değişmeleri için en fazla 6 ayları var. Yani dönüşümün getirdiği fırsatları erken görmüş olanlar için bir anda rakiplerinin önüne geçmek mümkün olurken, aynı şekilde devam edenler içinse yok olma süreci fark etmeseler de başlamış durumda. Peki, diyelim ki tüm bunların farkındasınız ve harekete geçmek istiyorsunuz. İşte bu makalemizin konusu; “dijital dönüşüme nasıl hazırlanmalı, dijital dönüşüm için neler yapılmalı?” gibi soruların cevaplarından oluşuyor.

 

Dijitalleşmek için Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Hazırlık

Dijital dönüşüme hazırlanmak çok önemli. Hazırlık aşaması olmadan, panikle dijital dönüşüm çalışması yapmak; firma için en az dönüşmemek kadar zararlı. Bu uzun ve zorlu yolculuğa ne kadar iyi hazırlanır, bu süreci ne kadar doğru geçirirseniz, hata yapma ihtimaliniz o kadar düşer ve başarılı olma şansınız da bir o kadar artar. Önemli olan dijitalleşme sürecinin farkında olmak ve planlama yaparak, strateji belirleyerek harekete geçmek.

 

Analiz

İyi analiz yapmadan adım atmak, yanlış teşhislerde bulunmak markanıza ciddi zararlar verebilir. Dolayısıyla; dijital dönüşümün bir süreç olduğunu ve sürekli adaptasyon gerektirdiğini göz önünde bulundurarak, lider tarafından bazı sorular sorulup iyi analiz yapılarak işe başlanması; karar verirken de tüketiciler, çalışanlar, yatırımcılar, rakipler, makineler / sistemler tarafından gelen geri dönüşlerin değerlendirilmesi gerek. Sorulması gereken sorulardan bazılarını paylaşalım:

-Dijital dönüşüm nedir?

-Dijitalleşmenin etkileri nelerdir?

-Markamız dijital dönüşümden nasıl etkilenecek?

-Departmanlarımız dijitali ne ölçüde kullanıyor?

-Marka olarak dijitalleşmeye nasıl uyum sağlayacağız?

-Dijitalin imkanlarını hangi süreçlerimizde kullanabiliriz?

-İş süreçlerimizde dijital gerçekleri hesaba katıyor muyuz?

-Dijital çağ için kendimizi geliştirmeye hazır mıyız?

-Günceli yakalamak için nasıl bir eğitim gerekecek?

-İyi hesaplanmış riskler almaya ne kadar hazırız?

-Yeni deneyimlerin getireceği hızlı başarı / başarısızlıkları yönetebilecek miyiz?

-Dönüşüm süresince esnek, değişime açık, hızlı olabilecek miyiz?

-Firma liderlerimiz; dijital çağda kapsayıcı, ileri görüşlü, başarılı bir şirket olarak var olmak için insan kaynağını, yetkinlikleri, makine zekalarını en iyi ölçüde nasıl birleştirebilir?

-Teknoloji sürekli değiştiğine ve yatırım maliyeti yüksek olduğuna göre hangi teknolojiye yatırım yapmalıyız?

-Hedef kitlemizin hangi alışkanlıkları değişti?

-Hangi sektörler yok olacak, kimin görev tanımı değişecek?

-Danışman tutmalı mıyız, kimi dinlemeliyiz?

-Başarılı / Başarısız olmuş dönüşüm hikayeleri nelerdir?

 

Teknoloji

 

Dijital Kültür

Firmanızda dijital kültür oluşturmak ve dijitalleşmeyi benimsetmek için yapabileceklerinizden bazılarına değinirsek:

-Çalışanların dijital konularla ilgili okur-yazar olmalarını sağlamak.

-Konu ile ilgili eğitim – workshop düzenlemek.

-Departmanların, işlerinde dijitali nasıl kullanabileceklerine dair örnekler vermek.

-Dijitalleşmenin markanıza sağlayacağı katkıyı çalışanlarınıza iyi anlatmak.

Bütünsellik

İşletmelerde dijital dönüşüm denince herhangi bir departmanla sınırlandırmanın mümkün olmaması nedeniyle; bütünsel bakmak, büyük resmi görmek şart hale geliyor. Bağlantılı düşünerek doğru parçaları bir araya getirmek, süreçleri ve departmanları birbirine entegre etmek, iletişimlerini güçlendirmek; sürece ve verimliliğe katkı açısından olmazsa olmazlardan.

 

Yasal Zorunluluklar

Dijital dönüşümde yasal zorunluluk ve mevzuatlar incelenerek, dönüşüm kapsamına girmesi gerekenler saptanmalı ve öncelik verilmeli. Yasal zorunluluklar dışında firmanın ihtiyaçlarının neler olduğu da belirlenmeli, en çok verimlilik ve tasarruf sağlayacaklar seçilmeli. Başlangıç için yapılabileceklere örnek vermek gerekirse; e-fatura, e-defter, e-mutabakat, e-bankacılık, e-irsaliye sayılabilir.

 

Önemli Dokümanlar

Önemli dokümanların dijitale aktarımı, başlangıç aşamasında göz önünde bulundurulması gereken temel adımlardan biri. Kağıt doküman yönetimi hem çoğu zaman zor ve masraflı olmakta hem de organizasyonel anlamda şirketlere zaman içinde sorun çıkarabilmekte, karmaşalara yol açmakta. Elektronik belge yönetimi, dijital ortama aktarılan belgelerin sorunsuzca yönetilmesini sağladığı gibi, dijital dönüşüm için en önemli aşamalardan birini oluşturuyor.

 

Ağ Güvenliği

Bilgi güvenliği konusunda önlem almayan işletmelerde; siber saldırı söz konusu olduğunda pek çok kritik bilginin, kötü niyetli kişilerin eline geçme olasılığı bulunmakta. Gelişmiş ağ güvenliği sistemleri sayesinde; herhangi bir saldırıya maruz kalma ihtimali büyük ölçüde azalırken, bir veri hırsızlığı teşebbüsü de anında tespit edilebiliyor. Ağ güvenliğinin sağlanması, dijitalleşme aşamaları arasında en önemli maddelerden biri olarak yerini alıyor.

Baskı Filosu

Dijital dönüşüm aşamaları içinde; ofisinizde bulunan yazıcı ve çok fonksiyonlu fotokopi makineleri de yer almakta. Hassas dokümanlar üzerinde yapılan yazdırma, tarama, fotokopi çekme, faks gönderme gibi işlemler bu cihazlarla yapıldığından, dijital dönüşüm ile uyumlu olarak oluşturulmak istenen ofislerin kritik elemanları olarak karşımıza çıkıyorlar.

 

Müşteriler

Dijital dönüşüm için yapılması gerekenler düşünülürken; müşteriler ile ilgili işler de başlangıç aşamasında yer alacaklardan. Müşteri deneyimi, mobile geçiş gibi dijitalleşme ile müşterilerinize sağlam iç görülerle yaklaşıp rekabetçi fiyatlama ile teklifler sunarak satış fırsatları yaratabilir, %3 – 7 arasında gelir artışı sağlayabilirsiniz. Dijital verilerle zenginleştirilmiş kampanyalarla pazar payınızı arttırırken, online kanallar aracılığı ile müşteri kazanmaya başlayarak da online hizmet payınızı arttırabilirsiniz.  

 

Dijital dönüşümde öncelikler konusuna değindik. Siz de bu sürecin içinde yer almaya ve çalışmalara başladıysanız, deneyimlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın. Çalışmalara yeni başlayacaksanız ve danışmana ihtiyacınız varsa, mutlaka uzmanlarımıza göz atın.

 

SanalUzman  Ekibi

SanalUzman Ekibi

İşverenle uzmanı buluşturan e-ticaret platformu

Henüz yorum bulunmamaktadır.

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.