Post

Freelance Çalışanlar Asgari Ücreti 5’e Katladı

Birçoğumuz asgari ücrete çalışırken ve geçim sıkıntısı sebebiyle aylık gelir yetersizliği şikayetlerinde bulunurken; nitelikli yeteneklere sahip olan freelance çalışanların aylık kazancı, asgari ücretin dört beş katı olabiliyor. Siz de “asgari ücretten daha fazla kazanmak” ya da “kazancını arttırmak” isteyenlerdenseniz, bu makaleyi mutlaka okumalısınız.

 

Freelance Çalışmak Kazançlı mı?

 

 

Hem özgürlük sağlayan çalışma koşulları hem de freelance çalışanların aylık geliri bakımından değerlendirdiğimizde, bu soruya olumlu cevap vermemiz mümkün. İstatistiklere baktığımızda da görüyoruz ki, freelance çalışma her geçen gün daha da yaygınlaşıyor. Bu da bize haklı olduğumuz yönünde önemli ipuçları veriyor. Birçok kişi bu çalışma modelini sadece ek gelir olarak tercih etmekle kalmıyor, ana geçim kaynağı haline getiriyor. Dolayısıyla iş modelleri arasında yan model olmaktan çıkan freelance iş modeli, başlı başına bir pazar durumuna geliyor.

Dünya Ekonomik Forumu'nun, geleceğin meslekleri hakkında yaptığı araştırmaya göre 2027 yılında sadece ABD'de; işgücünün yüzde 36'sını oluşturan 57 milyondan fazla kişinin, serbest yani freelance çalışma yapacağı tahmin ediliyor. 2017 yılında esnek çalışma modelini benimseyen şirketlerin sayısı yüzde 26 artmış durumda. Türkiye’de ise yaklaşık 1.2 milyon kişi freelance çalışıyor ve bu rakamın giderek artacağı öngörülüyor.

“Freelance Çalışmanın Avantajları” başlıklı makalemize göz atarak, bu çalışma şeklinin diğer getirileri hakkında da fikir sahibi olabilirsiniz.

 

 

Kazancı Arttırmak için Ne Yapmalı?

Halihazırda bir firmaya bağlı olarak çalıştığınızı düşünürsek, kalan vakitlerinizi ek iş olarak freelance işlere ayırmakla başlayabilir, böylece hem asgari ücretten fazla kazanmak ya da kazanç arttırmak yolunda önemli bir adım atabilir hem de müşteri portföyünüzü, farklı projelerden oluşan portfolyonuzu genişletebilir, deneyimlerinizi arttırarak ileride sadece freelance çalışmak üzere şimdiden hazırlıklara başlayabilirsiniz. Freelance çalışmanın geleceği göz önüne alındığında, bir an önce harekete geçmekte, temelleri sağlam atmakta fayda var :)

“Peki ama nasıl freelance iş bulacağım?” diyorsanız sitemize üye olmakla başlayabilir, profilinizi doldurup size uygun iş ilanlarına hemen teklif verebilirsiniz. Profilinizi gören işverenler de sizden teklif isteyeceklerdir. Haydi o zaman, işbaşına :) Kazançlı işler dileriz…

 

SanalUzman  Ekibi

SanalUzman Ekibi

İşverenle uzmanı buluşturan e-ticaret platformu

Henüz yorum bulunmamaktadır.

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.