}
Post

Geleceğin İş Gücü Nasıl Olacak?

PWC tarafından yapılan Geleceğin İş Gücü araştırmasına göre; iş dünyasında 4 farklı karakteristikte yapılanma olacak. Mavi Dünya, Sarı Dünya, Yeşil Dünya, Kırmızı Dünya olarak açıklanan bu yapılanmalardan ilk üçü PWC 2020 raporu sonucu iken; PWC 2030 raporu ile bunlara Kırmızı Dünya da eklendi.

Devamını Oku
Post

Uzaktan Çalışma Modeli İşverenler için Kârlı mı?

Çalışanların %70’inin haftanın en az yarısında uzaktan çalıştığını biliyor muydunuz? Uzaktan çalışma sistemini uygulayan şirketlerin büyüme oranına baktığımızda, %67’den %89’a yükseldiğini görüyoruz. Üstelik küçük işletmelerde çalışanlar, büyük kuruluşlarda çalışanlara göre çok daha mutlu ve odaklılar. Bunun sebebi, küçük işletmelerin esnek çalışma saatleri ve evden çalışma gibi olanaklar sunmaları. Buna ek olarak, tek bir firmaya bağlı olmadan istediği zamanda istediği yerden iş yapan serbest çalışan yani freelance çalışan sayısı da hem dünyada hem Türkiye’de her geçen gün artıyor, işverenlerin tercihi de freelancer ile çalışmaya doğru kayıyor. Şimdi hep birlikte, işverenlerin tercihlerini neden bu iş modelleri yönünde kullandığını, nasıl avantajlar elde ettiklerini inceleyelim.

Devamını Oku
Post

2019’a Damga Vuracak Teknolojik Trendler

Markalar için dijitalleşmenin ya da dijital dönüşümün bir seçim olmaktan çıkıp zorunlu hale geldiği günümüzde, çağın gerisinde kalarak yok olmaya mahkum olmak istemeyeceğinizi biliyoruz. Üstelik dönüşüme ayak uydurmak da yetmiyor, dönüşümü başlatan taraf olmak gerekiyor. Bunun için de teknolojik gelişmeleri takip etmek, trendlere ve zamanın ruhuna uymak büyük önem taşıyor. Biz de SanalUzman ailesi olarak size destek olmak istedik ve 2019 teknoloji trendleri nelerdir?; sizin için derledik.

Devamını Oku
Post

İşverenler, "Freelance Çalışanlar ile İşbirliğine” Hazır mısınız?

Bir işveren, çalışanından maksimum faydayı almak ister. Üstelik bu çalışan bir freelancer yani serbest çalışan ise; işverenin gözünün önünde olmadığı için, çalışıp çalışmadığı konusundaki şüpheden dolayı beklenti daha da yüksek olur. Peki onların başarısına, dolayısıyla da kendi başarılarına katkı açısından işverenlerin görevleri olmayacak mı? Tabii ki olacak :) Bu makalemizde; freelance çalışan uzmanların daha verimli olabilmeleri, karşılıklı fayda sağlayabilmeleri için “işverenlere düşen görevler nelerdir”, inceleyeceğiz ve işverenlere freelance çalışanlar ile işbirliği yapmak konusunda davette bulunacağız.

Devamını Oku
Post

Şirketler, Z Kuşağı İş Hayatına Atılıyor; Hazırlanın!

X kuşağı yöneticilere kök söktürmesiyle bilinen Y kuşağı, müdür koltuklarına ilerlemeye başlıyor ve tamamen farklı, dijital, mobil bir kuşak olan Z kuşağı onları bekliyor. Bu kuşağın bir kısmı zaten iş hayatında, bir kısmı da 4-5 yıl içinde eğitimini tamamlayarak iş hayatına atılmış olacak. 2000 ve sonrasında doğan Z kuşağının iş hayatına bakışı çok farklı. Şirket ortamını “çok zor, karmaşık, vahşi orman” olarak gören bu nesil için çalışma hayatı şu anki haliyle cazip değil.

Devamını Oku