Post

Freelance İş Bulmanın 5 Püf Noktası

Kararınızı verdiniz ve artık freelance çalışmak, özgür çalışma hayalinize kavuşmak istiyorsunuz. Bir yandan da, “iyi ama ya düzenli olarak freelance iş bulamazsam, şu anki işimden ayrıldığımla kalırsam?” gibi sorular içinizi kemirmeye devam ediyor. Peki ne yapmalısınız? SanalUzman olarak bu makalemizde, “nasıl freelance iş bulunur, freelance iş bulmanın ipuçları nelerdir, SanalUzman’da freelance iş bulmak için neler yapmalısınız?” sorularının cevaplarına değinerek işinizi kolaylaştıracak, içinizi ferahlatacağız.

 

Freelance İş Bulmanın Yolları Nelerdir?

 

 

Hâlihazırda tam zamanlı bir işiniz varsa, tamamen serbest çalışma yoluna girmeden önce, ek iş olarak bazı freelance işler almaya başlayabilir; başarınızı kanıtlayıp müşteri portföyünüzü genişlettikten, düzenli olarak iş alabilmeye başladıktan sonra kendinizi maddi - manevi hazır hissettiğinizde sabit işinizi bırakıp freelance çalışmaya geçebilirsiniz.

 

1. “İnternet Üzerinden Yapılacak İş Bulma” Konusunda Seçenek Sunan Sitelere Göz Atın

Github, Working Nomads, The Remote Working Company, Remote OK, DigitalNomad JobFinder, We Work Remotely, RemoteBase gibi internet üzerinden yapabileceğiniz iş bulma konusunda oldukça geniş seçenekler sunan sitelere göz atmanızda fayda var.

 

2. Freelance İş Platformlarına Üye Olun

Freelance işverenler ile uzmanları bir araya getiren ve her iki tarafın da haklarını koruyan freelance iş platformumuza üye olabilir; Yazılım, Bilişim, Grafik Tasarım, Metin Yazarlığı, Editörlük, Danışmanlık, Satış, Pazarlama, Müşteri Hizmetleri gibi ana kategoriler başta olmak üzere pek çok alt kategoride freelance iş yapabilir, yaptırabilir; güvenli ödeme ve hakemlik sistemlerimizden, SincApp uygulamamızdan yararlanabilirsiniz.  

Tek üyelik ile sitemizde hem işveren hem uzman olabilir, işveren olarak ihtiyacınız olan işi anlatan iş ilanını açıp freelancer’lardan teklif isteyebilir,  uzman olarak profilinizi doldurduktan sonra işverenlerin açtığı iş ilanlarına teklif verip freelance iş alabiliirsiniz. Detaylı bilgi almak isterseniz sitemizi inceleyebilir, sorularınız için Canlı Destek ve İletişim bölümlerimizden bize ulaşabilirsiniz. SanalUzmanda freelance iş bulmanın yolları hakkındaki ipuçlarına aşağıda ayrıca değindik, göz atmayı unutmayın!

 

 

3. Freelance İş İlanlarına Başvurun

Proje bazlı işler için tam zamanlı çalışan istihdam etmek istemeyen ya da dönemsel işlere çalışan bulmakta zorlanan işverenler, freelance çalışan bulma yoluna gitmekte; özellikle bazı branşlardaki çalışanlar da bağımsız çalışmayı tercih etmekte, böylece freelance çalışma her geçen gün yaygınlaşmaktadır. Dolayısıyla iş ilanları arasında çok sayıda freelance iş ilanı bulunmaktadır. Bu ilanları incelemenizi ve başvuru yapmanızı öneririz.

 

4. Çevrenize Haber Verin

Arkadaş çevrenizi, yakınlarınızı bilgilendirerek arayışınızın mümkün olduğunca yayılmasını sağlayın.

 

5. Sabırlı Olun ve Zihinsel Olarak Hazırlanın

İsteğinizin anında gerçekleşmemesi hâlinde, vazgeçme aşamasına gelmeniz olasıdır. Tahmin edebileceğiniz gibi bu durumda sabırlı olmak çok önemlidir. Aramaya devam etme ve bekleme aşamasında zihinsel olarak hazırlanmaya çalışmanızı, iş bulmuş gibi evinizi home office haline getirerek bir çalışma köşesi ayırmanızı ya da “coworking spaces” denilen ortak çalışma alanlarını araştırmanızı tavsiye ederiz. Ortak çalışma alanlarının çalışma kültürümüzü nasıl etkilediği, sunduğu imkânlar ve ortak çalışma alanı önerilerimiz için Ortak Çalışma Alanları Çalışma Kültürümüzü Nasıl Etkiliyor? başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

 

 

SanalUzman’da İş Bulmanın Yolları

İnternet üzerinden para kazanma söz konusu olduğunda, sitemizin size katkısı çok büyük olacaktır. İşte SanalUzman’da freelance iş bulmanın ipuçları:

 

Mutlaka Profilinizi Oluşturun

Üyemiz olduktan sonra profil oluşturmanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz. Nedenini soracak olursanız; profiliniz sayesinde, işverenlerin birçok uzman arasından sizi fark edip tercih edebilmesinin çok daha kolay olacağını söyleyebiliriz. Burada bahsedeceğiniz yetenekleriniz, deneyimleriniz, eğitiminiz; sizin ayrıcalığınız olacak. Buna sıcacık gülümsediğiniz bir fotoğrafınızı da eklediniz mi, işleri kapmak için ilk başarılı adımı atmış olacaksınız. Profilinizi oluştururken dikkat etmeniz gerekenler için Yeni Üye Olan Uzmanlarımıza Tavsiyeler başlıklı makalemizden faydalanabilirsiniz. Gelelim, 2. ipucuna…

 

İşverenlerin Sitemizde Açtığı İş İlanlarına Teklif Verin

Profilinizi oluşturduktan sonra, işverenlerin sizi fark edip teklif vermesini bekleyebilirsiniz ancak bizim önerimiz, kendinize uygun bulduğunuz iş ilanlarına sizin teklif vermeniz. Böylece süreci hızlandırmak elinizde olacak. İş ilanlarını buradan inceleyebilirsiniz.

 

 

Teklif İsteği Gelip Gelmediğini Sık Sık Kontrol Edin

Bildirimlerinizi kontrol ederek, yeni teklif isteğiniz olup olmadığını görebilir; varsa değerlendirip işi kapmak için vakit kaybetmeden cevaplayabilirsiniz.

 

Piyasa Fiyatını Araştırın

Yapacağınız işin piyasa değeri hakkında araştırma yapmak, hem işi almanıza yardımcı olur hem de hak ettiğiniz ücreti almış olmanın verdiği iç huzuru ile çok daha verimli çalışır, müşteri memnuniyetini sağlamış olursunuz. Bu da işlerin devamının gelmesi anlamını taşır.

 

Müşteri Memnuniyetine Önem Verin ve Olumlu Yorum Biriktirin

Müşteri memnuniyetini sağlayarak; aynı işverenle tekrar iş yapma imkânına kavuşur, sizi başkalarına tavsiye etmesiyle yeni müşteriler edinme fırsatına sahip olursunuz. Hakkınızda yapılan yorumlar da sitemizde iş bulabilmeniz konusunda etkili olur. Bu nedenle; sitemizde yaptığınız işlerden ne kadar olumlu yorum alırsanız, diğer işverenler size o kadar güvenir ve iş vermeleri kolaylaşır.

 

Freelance iş bulmanın püf noktaları temalı yazımızı burada tamamlıyoruz. Hemen üye olmayı, profilinizi doldurmayı, freelance iş ilanlarını inceleyip teklif vermeyi unutmayın! İstediğiniz yerden istediğiniz zamanda çalışabileceğiniz “özgür” ve “başarılı” bir iş yaşamı dileriz.

 

SanalUzman  Ekibi

SanalUzman Ekibi

İşverenle uzmanı buluşturan e-ticaret platformu

Henüz yorum bulunmamaktadır.

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.