İşveren İçin

SanalUzman’da, yaptırmak istediğiniz işle ilgili kendini geliştirmiş, alanında uzman birçok serbest çalışanı (freelancer’ı) bir arada bulabilirsiniz. Böylece, hem iş ihtiyacınıza hem de bütçenize en uygun uzmanı seçebilirsiniz. Küçük bir işletmeyseniz, dönemsel işler için maaş ödemekten kurtulursunuz, ofis masraflarından tasarruf edersiniz. Ayrıcalıklarımızdan biri olan SincApp sayesinde; uzmanın çalışma saatlerini, çalışırken kullandığı programları, işin hangi aşamada olduğunu ekran ve (uzman yetki vermişse) kamera görüntüleriyle dilediğiniz zaman görebilirsiniz. Güvenlik ve hakemlik sistemlerimizden yararlanırsınız. SanalUzman’da iş oluşturmanın avantajları hakkında daha detaylı bilgi edinmek için “SanalUzman'da İş İlanı Açmanın 5 Önemli Faydası” başlıklı yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Küçük bir işletmeyseniz, freelancer (serbest çalışan) sayesinde dönemsel işler için tam zamanlı bir çalışana maaş ödemek durumunda kalmazsınız. Freelancer’ların keyif aldıkları ve uzmanlaştıkları işi yapıyor olmalarının, özgür çalışmalarının getirdiği verimliliği; ortaya çıkan işlerin kalitesinde görebilirsiniz. İşi teslim etmeden ücretlerini alamayan freelancer’lar işi istenildiği şekliyle teslim etmekte ve teslim tarihlerinde özenli davranırlar. Daha detaylı bilgi için “Freelancer’larla Çalışmanın Avantajları” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.
Hizmet alabileceğiniz ana kategoriler; Yazılım & Teknoloji, Bilişim & Ağ, Veri Bilim & Analiz, Grafik Tasarım, Yazı & Çeviri, Danışmanlık, Müşteri Hizmetleri, Satış & Pazarlama. Alt kategorileri görmek için lütfen tıklayın.
Evet; SanalUzman'da tek üyelikle hem iş yaptırabilir hem iş alabilirsiniz.

İş ilanları işveren tarafından oluşturulur ancak tarafımızdan incelenerek yayına alınır. İş oluşturma konusunda bizden destek isteyebilir veya "SanalUzman'da Nasıl İş İlanı Açılır?" başlıklı makalemizden yararlanabilirsiniz.

İş oluşturmak ücretsizdir.
Üye olup giriş yaptıktan sonra, sitemizin sağ üst köşesinde yer alan "İş Yaptır" butonuna tıklayıp yönlendirmeleri takip ederek iş oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz ilan tarafımızdan değerlendirildikten sonra yayına alınacak ve bildirim ile e-posta yoluyla size bilgi verilecektir. Uzmanların işi tüm detaylarıyla anlayabilmesi için, iş açmadan önce "İş Oluştururken Nelere Dikkat Etmelisiniz?" başlıklı yazımızı okumanızı öneririz.
Standart üyelikte 500 TL'lik işe kadar 10 TL'dir, 500 TL'nin üzerindeki işlerde iş bedelinin %2'si kadardır. PRO üyelikte 20 işe kadar ücretsiz, Platinum üyelikte 50 işe kadar ücretsizdir. Üyelik çeşitleri ve avantajları hakkında bilgi almak için lütfen tıklayın. Destek istemek için anasayfamızda yer alan "İş Açmanıza Yardım Edelim" alanından e-posta adresinizi yazıp "Gönder" butonuna tıklamanız yeterlidir.
Oluşturduğunuz iş ilanları tarafımızdan incelenip onaylanmaktadır. Yoğunluğa bağlı olarak değişkenlik göstermekle birlikte en kısa sürede dönüş yapılmaya çalışılmakta, size bildirim ve e-posta yoluyla ulaşılmaktadır.
Evet, bu durumda ilanınız yeni haliyle tekrar onayımıza gönderilmiş olacaktır.
Yapabilirsiniz, işinize henüz teklif verilmemişse yeniden onayımıza düşecektir.
Evet. Size gönderilen bildirimde ve e-postada, ilanınızın reddedilme sebebi belirtilmektedir. Buna göre ilanınızı düzenleyip kaydederek yeniden onayımıza gönderebilirsiniz.
İşinizi oluşturduğunuzda tarafımızdan incelenerek yayına alınmaktadır. Yayına alındığında size bildirim ve e-posta gelir; sonrasında Bana Özel > Ayarlar > Üyelik Ayarları bölümünden üyelik doğrulamanızı yapmalısınız. SanalUzman'da yayındaki iş ilanınız için istediğiniz uzmandan işiniz için teklif istemeye başlayabilir veya gelen teklifleri değerlendirerek dilediğiniz teklifi kabul edebilirsiniz.
Profilinizi doldurmak için; giriş yaptıktan sonra sitemizin sağ üst tarafında bulunan "Kendini Tanıt" butonuna tıklayabilir veya hemen yanındaki kullanıcı menünüzden "Profil" seçeneğine tıklayarak profil sayfanıza ulaşabilirsiniz.
İlanınız tarafımızdan onaylanıp yayına alındıktan sonra, arama çubuğundan arama yapabilir, uzman listesi sayfasından uzmanları inceleyebilir, filtreleme yaparak dilediğiniz uzmanlardan teklif isteyebilirsiniz. Daha önce sitemiz üzerinden iş yaptığınız bir uzman varsa ve yine aynı uzmanla çalışmak istiyorsanız o uzmanı aratıp kendisinden teklif isteyebilir veya işi sadece o uzmanın görebileceği şekilde açabilirsiniz. Aynı zamanda iş ilanınızın anasayfada yayınlanmasını sağlayarak ilgili uzmanların size ulaşmasını kolaylaştırabilirsiniz. Platinum üye olarak ilanınızın ilgili kategorideki uzmana iletilmesini sağlayabilirsiniz. Profil doluluk oranınızın yüksek olması da aramalarda üst sıralarda görünmenizi sağlar ve uzmanlar size rahatlıkla ulaşabilir. Dilerseniz "Profilinizi Nasıl Oluşturmalısınız?" başlıklı makalemizden yararlanabilirsiniz.
Anasayfamızın en üstünde yer alan arama çubuğundan arama yapabilir, uzman listesi sayfamızdaki uzmanlara göz atabilir ve sol tarafındaki kategori alanından filtreleme yapabilirsiniz. Anasayfamızdaki "Uzmanlar" bölümünü de inceleyebilirsiniz. Uzman listesi sayfasına gitmek için lütfen tıklayın.
Deneyimleri doğrulanmış üyelere ulaşabilmek için Platinum üye olmanız gerekmektedir. Üyelik çeşitleri ve avantajları hakkında bilgi almak için lütfen tıklayın.
Hayır, teklif istemek ücretsizdir. İstediğiniz sayıda uzmandan teklif isteyebilir, gelen teklifleri değerlendirerek hangi uzmanla çalışmak istediğinize karar verebilirsiniz. Seçtiğiniz uzmanın ödemesini yaptığınızda süreç başlamış olacaktır. Not: Yaptığınız ödeme direkt uzmana aktarılmaz, siz işi teslim alıp onay verene kadar SanalUzman Havuz Hesabı'nda güvencede kalır.
Evet, istediğiniz uzmanlardan aynı anda teklif isteyebilir ve hepsinden gelen teklifleri değerlendirerek hangi uzmanla çalışacağınıza karar verebilirsiniz.
Uzman detay sayfasında yer alan “Teklif İste” butonu ile teklif isteyebilirsiniz.
Evet, uzmanın verdiği teklif üzerinden pazarlık yapmak için Bana Özel > Teklifler > Gelen Teklifler alanından ilgili teklife gelerek İşlem bölümündeki "Uzmana Yaz" butonuna tıklayarak mesajınızı gönderebilirsiniz.

Uzman tarafından işinize teklif gelmişse; Bana Özel > Teklifler > Gelen Teklifler alanından teklifin üzerine tıklayarak, "Uzmana Yaz" bölümünden uzmana mesaj gönderebilirsiniz. İşin yapılma sürecinde ise; Bana Özel > İşler > Yaptırdığım İşler alanından ilgili işe ait Seçenekler > Bir İşlem Seçin bölümünden "Uzmana Yaz" seçeneğini seçerek mesajınızı gönderebilirsiniz.

Teklifler > Gelen Teklifler bölümünden ilgili teklifi işaretleyip İşlem menüsünden işlem seçerek devam edebilirsiniz. SanalUzman'da ödeme, uzman işe başlamadan önce yapılır ancak hemen uzmana aktarılmaz. Yaptığınız ödeme, ödeme onayından sonra SanalUzman Havuz Hesabı'nda bekler. İşinizi teslim alıp, inceleyip, istediğiniz değişiklikler varsa yaptırıp tekrar incelemenizin ve onayınızın ardından uzmana aktarılır.
SincApp'ı kullanmayı tercih edip bilgisayarlarına kurmuş olan uzmanların işlerinin hangi aşamada olduğunu, çalışırken hangi programları kullandıklarını, çalışma saatlerini ekran ve (yetki veren uzmanların) kamera görüntüleriyle görebilirsiniz. Bunun için; Bana Özel > Yaptırdığım İşler > İşi İzle menüsünü kullanabilirsiniz.
SincApp, sadece uzmanların bilgisayarlarına kurdukları bir uygulamadır. Bu sayede; çalışmaya başladıklarını bildirebilir, çalışma boyunca uygulamayı açık tutarak işlerine ait ekran ve dilerlerse kamera görüntülerini, çalışma saatlerini, çalışırken kullandıkları programları sistemde tutabilirler. Bu verileri sadece ilgili işin işvereni ile uzmanı görebilir. İşverenler diledikleri zaman Bana Özel > Yaptırdığım İşler bölümündeki İşlem menüsünden "İşi İzle" seçeneğini seçerek işin hangi aşamada olduğunu görebilir, uzmana fikirlerini iletebilirler. SanalUzman’ın hakemliğine başvurulan durumlarda da bu çalışma verilerine başvurulur.
SincApp'ı sadece uzmanlar bilgisayarlarına indirip kurarlar, siz de işveren olarak Bana Özel > İşler > Yaptırdığım İşler sayfanızdaki Seçenekler > Bir İşlem Seçin > İşi İzle bölümünden iş takibi yapabilirsiniz. Tabi bunun için uzmanın SincApp'ı kullanıyor olması gereklidir. Hem sizin hem uzmanın güvenliği açısından uzmanınızı SincApp kullanmaya teşvik etmenizi öneririz. Açtığınız iş ilanlarında SincApp kullanımını zorunlu tutmak veya sadece SincApp kullanan uzmanları seçmek sizin tercihinize bağlıdır. Detaylı bilgi için lütfen tıklayın.
Bana Özel > Yaptırdığım İşler bölümünden ve sitemizin sağ üst tarafında yer alan Bildirimler alanından takip edebilir; ayrıca e-postanızı kontrol edebilirsiniz.

İşlemleri site üzerinden yapmanız, sizin güvenliğinizi sağlayabilmemiz için önemlidir. Site dışından yürüttüğünüz işlerde herhangi bir sorun yaşamanız halinde, size yardımcı olabilmemiz mümkün olamamaktadır. Sitemizi kullanmanız halinde güvenli ödeme ve hakemlik sistemlerimizden, SincApp adlı iş takip uygulamamızdan, ayrıca size sağladığımız tüm avantajlardan yararlanma imkanınız olur. Bu nedenle; site dışında gelişecek iletişime izin vermemenizi öneririz. İşlerinizi site dışından yürüttüğünüzün tespit edilmesi halinde ise, üyeliğiniz askıya alınacaktır. Göstereceğiniz hassasiyet için şimdiden teşekkür ederiz.

İşi oluştururken belirlediğiniz süre sonunda teslim edilir. Ancak iş yapılmaya başlanmadan önce uzmanla sitemiz üzerinden mesajlaşarak teslim zamanını teyit edebilirsiniz. İş yapım aşamasında veya süre sonunda uzmanın ek süreye ihtiyacı olursa, onaylamanız için sizden ek süre talebinde bulunabilir. Ek süre için ek ücret ödemeniz gerekmez.
48 saat içerisinde herhangi bir yaptırım olmaksızın, Bana Özel > Yaptırdığım İşler bölümündeki İşlem menüsünden “İşi Yaptırmayı Bırak” seçeneğini seçerek işi yaptırmaya devam edemeyeceğinizi bildirebilirsiniz.
Uzman bu aşamada sistem üzerinden ek süre isteyebilir, sizin için de uygunsa ek bir ücret ödemenize gerek kalmadan, uzmanın ek süre talebini onaylayabilir, anlaşamama durumunuzda ise hakemliğimize başvurabilirsiniz.
Bana Özel > İşler > Yaptırdığım İşler alanındaki "Dokümanlar" yazısına tıklarsanız, uzmanın teslim ettiği işi görebilir, indirebilirsiniz.
Uzmandan değişiklik talebinde bulunabilirsiniz. Uzman, istediğiniz değişiklikleri yaparak işi size tekrar gönderir. Yeniden incelediğinizde başka istediğiniz değişiklik yoksa işe onay verirsiniz. Uzmanla anlaşmaya varamamanız durumunda, dilerseniz SanalUzman Hakemlik Sistemi’mize başvurabilirsiniz.
Bana Özel > Yaptırdığım İşler bölümündeki İşlem menüsünden “Onayla” seçeneğine tıklayarak onaylayabilirsiniz.
Bana Özel > Yaptırdığım İşler bölümündeki İşlem menüsünden “Feshet” seçeneğini işaretleyerek iş akdini feshetme talebinizi oluşturabilirsiniz. Talebiniz uzmana gönderilecek ve uzmanın onayı ile karşılıklı olarak feshedilecektir.
Uzmanın teslim ettiği işi Bana Özel > Yaptırdığım İşler bölümünde yer alan İşlem menüsünden, ilgili işe ait Reddet seçeneğine tıklayarak reddedebilirsiniz. Ancak; reddetmeden önce uzmanla anlaşmayı denemenizi öneririz.
SanalUzman Güvenli Ödeme Sistemi'nde işverenin yaptığı ödeme direkt uzmana gönderilmez, havuz hesabında bekletilir ve uzmanın tesliminden sonra işverenin işi onaylamasıyla uzmana aktarılır. Herhangi bir anlaşmazlık durumunda hakemliğimize başvurulabilir. Daha detaylı bilgi için lütfen "SanalUzman'da Güvenlik Nasıl Sağlanır?" başlıklı makalemize göz atın.
İşveren ve uzmanın herhangi bir nedenden dolayı aralarında anlaşamamaları durumunda başvurdukları bir sistemdir. SanalUzman Hukuk Departmanı, işin fiyatına göre belirlenen hakemlik ücreti karşılığında, avukat ve bilirkişi yardımı ile uzmanın SincApp sayesinde tuttuğu çalışma verilerinden yararlanarak (uzman SincApp'ı kullanıyorsa), durum değerlendirmesi yapar ve uzlaşmayı sağlar, işlemi en doğru şekilde sonuçlandırır.
SanalUzman hakemlik ücreti; standart üyelikte 3.000 TL'lik işe kadar 25 TL'dir, 3.000 TL'nin üzerindeki işlerde iş bedelinin %2'si kadardır. PRO ve Platinum üyeliklerde 3.000 TL'lik işe kadar ücretsizdir. Hakemlik ücreti, hakemliğe başvuran kişi tarafından ödenir. Üyelik çeşitleri ve avantajları hakkında bilgi almak için lütfen tıklayın.
Hakemlik ücretini, hakemliğe başvuran kişi öder.
Bana Özel > Yaptırdığım İşler bölümündeki ilgili işe ait İşlem menüsünden “Hakemliğe Başvur” seçeneğini seçerek başvurunuzu yapabilirsiniz. Hakemlik karşılığında, işin fiyatına göre belirlenecek bir ücret alınacaktır.
1 Haftadan uzun sürecek işlerde ödemenin haftalara bölünmesi; memnun kalmama ve devam etmek istememe durumlarında hem ödeme açısından işvereni korumak hem de emeği açısından uzmanı korumak içindir. Böylece birlikte çalışmaktan vazgeçme durumunda her iki taraf da zaman kaybetmeden ve mağdur olmadan başka kişilerle çalışmaya devam edebilirler. Aynı zamanda işin haftalara bölünerek çalışılması uzmana kolaylık sağlamakta, verimliliğini arttırmaktadır.
Uzman, Eser Sözleşmesi'ndeki iş planında göründüğü haliyle işi bölerek çalışıp, her hafta için belirtilen teslim tarihlerinde teslimlerini yapmak durumundadır çünkü ödemesinin haftalık aktarılabilmesi için sizin işveren olarak her haftanın işi için ayrı ayrı onay vermeniz gerekmektedir. Eğer işin şekli bu tür bir teslime uygun değilse, tamamını bitirip teslim edene kadar, ne yaptığının raporunu iş teslimi olarak teslim tarihlerinde sunabilir.
SanalUzman hizmet bedeli, iş tamamlandıktan sonra işverenin yaptığı ödemeden kesilir ve ödemenin kalanı uzmana gönderilir. Hizmet bedeli; standart üyeler için %18, PRO üyeler için %15, Platinum üyeler için %12'dir. Uzmanla aranızda yaptığınız Eser Sözleşmesi'nde de hizmet bedeli görünmektedir.
Hizmet bedeli uzmana faturalandırılır.
Standart üyelikte uzman profilini limitli olarak görebilirsiniz. Tamamını görebilmek için PRO üye veya Platinum üye olmanız gerekmektedir. Üyelik çeşitleri ve avantajları hakkında bilgi almak için lütfen tıklayın.
Anasayfamızda iş ilanınızı yayınlamak standart üyelik için 25 TL'dir, PRO ve Platinum üyelikler için ise ücretsizdir. Üyelik çeşitleri ve avantajları hakkında bilgi almak için lütfen tıklayın. İş ilanı yayınlamak için İletişim bölümümüzden bize ulaşabilirsiniz.
Sosyal medya hesaplarımızda iş ilanınızın reklamını vermek standart üyelik için 10 TL'dir, PRO ve Platinum üyelikler için ise ücretsizdir. Üyelik çeşitleri ve avantajları hakkında bilgi almak için lütfen tıklayın. Reklam vermek için İletişim bölümümüzden bize ulaşabilirsiniz.
Sosyal medya hesaplarımızda işveren olarak reklam vermek standart üyelik için 10 TL'dir, PRO ve Platinum üyelikler için ise ücretsizdir. Üyelik çeşitleri ve avantajları hakkında bilgi almak için lütfen tıklayın. Reklam vermek için İletişim bölümümüzden bize ulaşabilirsiniz.